Eğitim Sistemine Genel Bakış

Genel Bakış

Bir eğitim sisteminden diğer bir eğitim sistemine geçmek hem ebeveyn için hem de çocuk için oldukça stresli olacaktır. Okul seçimi, yeni müfredat programına uyum sağlamak, yeni arkadaşlar edinmek, gençler için olsun, çocuklar içinolsun oldukça gayret gerektirecek bir olay. Eğer çocuğyunuzu Kanada'ya taşınma fikrine alıştırmak istiyorsanız www. canadiankids. net (Kanada Çocukları sayfası) ziyaret edin. Kanada'da her türlü kaynağa sahip özel okullar ve devlet okulları var. Fransıxzca Konuşanlar Kanda'nın her yerinde Fransızca eğitim görme hakkına sahip . Ancak adeta Küçük Fransa olan Quebec'te göçmenlerin çocukları yalnızca Fransızca eğitim görebilirler. İngilizce eğitim görmeleri imkansız.

Kanada'da eğitim her şeyden önce geliyor. Nüfusun dörtte biri full time eğitim programlarına kayıtlı. Kanada eğitim için yıllık $66 milyar harcıyor. Bu da tüm G7 ülkelerinden daha fazla. Kanada'nın okur yazarlık oranı %99 diğer tüüm dünya ülkelerinden daha yüksek bir rakam. Kanadalıların üçte birinden fazlası ortaokuldan sonra eğitimne devam etmiş ve %13 lik bir kesimin de üniversite diploması var. Full time eğitim programlarına kayıtlı tam 5. 8 milyon kanadalı var.

Eğitime verilen büyük önem gösteriyorki Kanada'da gelecekteki mesleklerin üçte ikisi 12 senelik bir eğitim gerektiriyor olacak. Ve mesleklerin beşte ikisi de 16 yıllık eğitim gerektiriyor olacak .

Eyalet hükümetleri eğitimden sorumlu. Vergilerle eğitim için gerekli fonu oluşturuyorlar. Bazı eyaletler (Ontario, Saskatchewan, Alberta, Kuzeybatı Bölgeler) iki çeşit okul sunuyorlar. Bunlardan birisi devlelt diğeri de ayrı okullar. Devlet okullarında dini eğitim verilmiyor. Ayrı okullarda ise dini eğitim veriliyor. Bu okullar zaten Roman Katolik.

Her eğitim sistemini idare edecek farklı eğitim kurulları var. Her kurulun başkanı da toplum tarafından seçilmekte. Eğitim yılı eylülün ilk haftasında başlayıp, Haziranın son haftasında son buluyor. Okul sabah 8 ile 9 arası bir saatte başlayıp 3 ila 3. 30 arasında bitiyor.