Eğitim Sistemi

Eğitim Sistemi

OKUL ÖNCESİ

Lisanslı çocuk bakıcıları ve yuvalar beş yaşından küçük çocuklara temel ve sosyal eğitim veriyorlar. Onlara okuma yeteneği kazandırmaya çalışıyorlar. Bu okullar devlet tarafından finanse edilmiyorlar. Çocuklar beş yaşına gelince anaokuluna başlıyorlar. (PEI beş yaşındakilere eğitim verilmeyen tek eyalet)

İLKOKUL

İlk okul 1. sınıftan 6. sınıfa veya 8. sınıfa kadar eğitim verilen bir kurumdur. Bu bölgeden bölgeye değişir. Öğrencilere sirekli olarak konular öğretilip test ediliyorlar. Eğer öğrenci başarısızsa sınıf tekrarı yaptırılır. Üstün öğrenciler sınıf atlayabilir. Bazı bölgelerde öğrenciler 7 ve 8. sınıflarda başka okula giderler. Bu okullar üst düzey devlet okulları veya yüksek seviyeli okullardır. İlkokuldan ortaokula geçmeyi kolaylaştırırlar. 

ORTAOKUL

Mesleki veya akademik eğitim verilir. Bunların yanısıra dini eğitim, sanat eğitimi, diğer bilim dallarında eğitim veren okullar da vardır. Öğrenciler yeteneklerine göre sınıflara ayrılabilir. Öğrenciler kendilerini meslek okullarına, koleje veya üniversiteye hazırlayacak kurslar alabilirler. Ortaokula başlarken öğrencinin seviyesinin doğru olarak saptanması ve bu seviyeye uygun bir sınıftan başlatılması çok önemlidirç. Çünkü daha sonra yükseltülmesi veya düşürülmesi zor olabilir. Ortaokul derslere göre ayrılmıştır. Ağır bir müfredat programı ve zorunlu dersler vardır. Pek çok öğrenci ortaokulu dört senede bitirir. Quebec'te ortaokul üç seneliktir. Öğrenciler a college d'ensignementt général et professionnel (cégep) isimli üç senelik bir koleje giderler. 

KOLEJLER

Kanada'da aşağı yukarı 200 adet kolej bulunmaktadır. Bu düşük ücretli okulların girişte aradıkları standartlar esnektir. Profesyonel eğitim verirler. Ayrıca çeşitli akademik programları vardır. Pek çok öğrenci üniversiteyi bitirdiikten sonra bile bu okullara yazılabilmektedir. Çünkü bu okullar mesleki alanda uzmanlaşma sağlar. Ayrıca üniversiteye girememiş öğrencilerden de önce bu kolejlere girip burada eğitim görüp daha sonra tekrar üniversiteye girme şansını deneyen öğrenciler olmuştur. Daha fazla bilgi için Kanada Kolejler Birliği ile kontakt kurun. (1223 Michael St Suite 200. Ottawa, ON K1J 7T2 ; Tel No: 613 746 2222 ;www. accc.ca)

1999'da piyasaya çıkan Kanada Kolejleri için Maclean'ın Rehberi ülkedeki her kolej ve verdikleri eğitim hakkında bilgi veriyor. Bu rehberi Maclean Eğitim Hizmetlerinden edinebilirsiniz. (777 Bay St. Toronto, ON M5W 1A7 Tel No: 416 596 5514 ; www. macleans. ca )

ÜNİVERSİTELER

Kanada'da dünyaca ünlü 75 adet tam donanıma sahip üniversite bulunmaktadır. Toronto Üniversitesi ve Montreal'deki Mc Gill Üniversitesidünyada çok büyük bir üne sahiptir. Queen's ontario üniversitesi, Nova Scotia'daki Dalhousie Üniversitesi, ve Batı Ontario üniversitesi de oldukça geçerli üniversitelerdir. Mac Lean 'ın kanada Kılavuzu size üniversiteler hakkında oldukça yardımcı olacaktır. Bu kılavuz üniversitelerin puanları, burslar hakkında yol göstermektedir. Mac Lean Eğitim Hizmetlerinden bu kılavuzu elde edebilirsiniz. ( 777 Bay St. , Toronto, ON M5W 1A7 ; Tel no: 416 596 5514 ;www. macleans. ca)

Kanada'ki üniversitelerde de öğrencilerin çok sayıda ders almaları zorunludur. Yalnızca tek bir konuda uzmanlaşmaları değil pek çok konuda donanmaları gereklidir. Örneğimn ana dersleri İngilizce, Fizik, Ekonomi olan bir öğrencinin Bu derslerin yanında Fen Bilimleri, Edebiyat, Sosyal Dersleralmalıdırlar. Böyle bir müfredat programı öğrenci için oldukça faydalı olacaktır. Belirli bir sayıdaki dereslerden geçtikten sonra öğrencşiler mezun olurlar. Bu üç yıl veya dört yıl sürer. Çoğu öğrenci yüksek lisans yapar veya profesyonel okullara gider. Eğitim çoğunlukla devlet trafından karşılanır. Ücretler ABD'den daha düşüktür. Yıllık ücret 5000 USD nin altındadır. Bu ücretten öğrenci sorumludur. Kanada'da standart öğrenci bursları yoktur. Bu yüzden de aile desteği olmayan bir öğrencinin full time eğitim görebilmesi imkansızdır. Kanada'da öğrenciler genelde eğitimlerini yaz tatillerinde veya kışın part time çalışarak karşılarlar. Maddi sıkıntı içinde olan öğrenciler eyaletlerin burs ve ödeneklerine başvurabilirler. Her üniversite başarılı öğrencilere çeşitli burslar ve fonlar sağlar.