Coğrafya

Kanada Coğrafi Konum

Kanada uçsuz bucaksız bir ülke. Yüzölçümü 10 milyon kilometrekare. 3 tarafı okyanuslarla çevrili ve tüm dünyanın yüzde yedisini kaplıyor. Türkiye'nin 15 katı büyüklükte. Çin'den bile büyük. Rusya'dan sonra en büyük yüzölçümüne sahip ikinci ülke. 5500 kilometrekarelik bir genişlik demek oluyor ki Newfoundland eyaletinde oturan bir kimse İngiliz Kolombiyası eyaletinde oturan diğer Kanada'lılara Afrika kıtasına olduğundan daha uzak.

Ancak ülkenin çok büyük bir bölümünde yerleşim görülmüyor. Kutup tundrası bulunan bölgelerde ve kuzey kutbuna yakın adalarda hemen hemen hiç insan yaşamıyor. Tahminlere göre Kanada'da kişi başına 14.5 hektarlık orman düşüyor. Kuzeyde Manitoba eyaletinden Quebec eyaletine kadar uzanan eski kaya oluşumları Kanada Shield adındaki ülkenin fizyonomik bölümleridir. Batıda Cordillera Sıradağları Richardson , İngiliz ve Rocky dağlarından oluşuyor ve İngiliz Kolombiyası ile Alberta eyaletlerinin arasında yer alıyorlar. Dağların yanı sıra İngiliz Kolombiyası'nda pek çok verimli vadi bulunuyor. Okanagan gibi. Alberta ise geniş steplerden oluşan bir eyalet. Ve geniş düzlüklere sahip.

Ayrıca Kanada'da pek çok kayak merkezi bulunmakta. Banff dünyaca ünlü mesela. Alberta , Manitoba ve Saskatchewan eyaletlerinin geniş ovaları manzara açısından belki Kanada'nın diğer bölgelerine göre daha az etkileyici ancak pek çok göle ve geniş tarım alanlarına sahipler. Ontario'nun Büyük Göller ve St Lawrence Düzlükleri bölgesi ile Quebec eyaleti ormanlarla ve göllerle dolu. Appalchian Dağ Sıraları St Lawrence nehrinden New Brunswik Kıyısına kadar uzanmakta. Kanada'nın doğu , batı ve kuzey kıyılarında pek çok ada bulunmaktadır.

ÜLKENİN ÇEŞİTLİ BÖLÜMLERİ VE BELLİ BAŞLI ŞEHİRLERİ

Kanada on eyalete ve 3 bölgeye ayrılmıştır. BC (İngiliz Kolombiyası), Kanada'nın en batı köşesidir. Başkenti Victoria. En büyük şehri Vancouver , Yumuşak havası , engebeli arazisi , mükemmel manzarası ve moden batı kültürü BC'nin Kanada'nın Kaliforniya'sı olarak anılmasına yol açar. Alberta (AB) , Saskatchewan , (SK) ve Manitoba geniş çayırlar olarak bilinmektedir. Bu eyaletler buğday tarlaları , yeşillikleri ve dağları ile Meksika'dan daha büyük bir alana sahiptir. Başkentleri sırasıyla Edmonton, Regina ve Winnipeg'dir.

Ontario ve Quebec Merkez Kanada olarak bilinmektedir. Bunun nedeni de Toronto ve Montreal şehirlerinin ekonomik faaliyetlerin merkezi olmalarıdır. Merkez Kanada , Kanada'nın yüzölçümünün % 5' i kadardır. Ancak Kanada nüfusunun % 60' Merkez Kanada'nın Büyük Göller - St Lawrence Düzlükleri bölümünün Ontario ve Quebec şehirlerinde yaşar.

Newfoundland (NF) , New Brunswick (NB) , Nova Scotia (NV) , Prens Edward Adası (PEI) eyaletleri Atlantik Okyanusunun kıyısında yer alırlar. Bu yüzden de Atlantik eyaletleri denir. Bu eyaletler batıdakilerden daha küçüktürler ancak daha sıcak ve daha rahatlatıcı bir görünümleri vardır. Kanada'nın üçte birlik kısmına eşit olan üç bölge vardır. Bu bölgeler Yukon (YK) , Kuzeybatı bölgesi (NW) ve Nunavut'tur. Nunavut resmi olarak 1999 yılında Kanada hükümetinin bu bölgeye eskimoları yerleştirmesiyle bir yerleşim bölgesi oldu. Bu bölgeler çok büyük bir alana sahip olmalarına rağmen Kanada nüfusunun sadece % 1 lik kısmını barındırıyorlar.