Spor Hayatı

İrlanda'da bütün belli başlı uluslararası sporlar yapılmakta ve bunların çok azı adanın siyasi bölünmüşlüğünden etkilenmektedir: bu kurala en büyük istisnalar futbol, atletizm ve hokeydir. Ancak adada en sevilen sporlar orada doğmuş Gal futbolu ve savurmadır. Bunlar gerçekten amatör oyunlarıdır, nüfusun en küçük birimi olan tek papazın idaresindeki bölgelerde düzenlenir ve Gal Atletizm Derneği denen bir organca denetlenir.

Savurma: Bu oyun İrlanda'da tarih öncesi çağlardan beri oynanmakta ve bilinen en eski destanlar günlece süren savurma maçlarını anlatmaktadır. Takım oyunları içinde en hızlısıdır ve kuralları da oldukça basittir ama ilk defa oynayanlar topu takip etmekte zorlanabilir.

15 kişilik takımlarca oynanan bu oyun adını oyuncuların kullandığı bir sopadan alır. Dişbudak ağacından yapılan bu sopa ucundaki eğik bıçakla beraber 1 metre uzunluğundadır. Top, mantar bir yuvarlağın etrafına sarılmış pamuk ipliği ve onu çevreleyen sırtı tutması kolay olsun diye dikilmiş sert deriden oluşur. Kaleler birbirinden 6.4 metre uzakta ve 6.4 metre yüksekliğindedir, yerden 2.5 metre yükseklikte de geçiş çubuğu vardır. Top bir kaleden diğerine çubuğun altından geçirilire gol (üç puan) olur. Top çubuğun üstünden geçerse bir puan verilir.

Top yerde de sürülebilir, havaya da atılabilir. Yalnızca yakalamak için veya yerden sopayla kaldırmak için elle tutulabilir. Yetenekli oyuncular son hızla koşarken topu yerden sopaya alabilir ve sonuna kadar pas vermeden taşıyabilir. Geleneksel savurma alanlarının en büyükleri Dublin'den Galway'a giden ve Glens'i dışarıda bırakan bir çizgide yer alır. Cork ve Kilkenny savurmada önde gelen şehirlerdir.

Gal tarzı futbol: Gal futbolu da 15'er kişilik iki takımla oynanır ve sahanın şekli ve sayı yapma yöntemleri savurmanın aynısıdır. Futbolda kullanılana benzer bir topla oynansa da Gal futbolunun kendisi büyük oranda icat edilmiş bir oyundur. O yüzden kuralları kusursuz değildir ve sürekli gözden geçirilmektedir. Oyuncular topu ellerine tutabilir, yerden ayakla kaldırabilir, topu sürebilir, topa vurabilir veya yumruklayabilir ya da futbolda olduğu gibi yerde ayakla oynayabilir. En büyük boşluğu topa sahip bir oyuncudan topu çalmanın belirli bir yolu olmamasıdır. Ama eğlenceli bir oyundur ve İrlanda'da en fazla izleyici çeken spor olayıdır.