Limerick Şehri

Limerick (nüfus 60.000) muhtemelen İrlanda'nın en az sevilen şehridir. Roma Katolik ve muhafazakar bir yerdir, çok sayıda ama güzel olmayan kilisesi vardır. 17. Yüzyıl'da 2. James'in Boyne Savaşı'ndaki yenilgisinden sonra bir yıl boyunca Jakobenleri desteklemiştir. İrlandalı lider Patrick Sarsfield 1691'de teslim olduktan sonra imzalanan Limerick Antlaşması Katoliklere dini hakları ve mülk edinme haklarını tanımayan bir dönemi başlatmış ve bu dönem Daniel O'Connell'ın Katolikleri Serbest Bırakan Yasası'nın çıkmasıyla 1829'da son bulmuştur.

MS 922 yılında Vikingler tarafından kurulan şehrin büyük kısmı Shannon Nehri'nin doğusunda kalır. Yakın zamanlara kadar Limerick'in şehir merkezi en büyük varlığı olan bu nehre arkasını dönük bulunmaktaydı. Yeni gelişmeler nehrin çekici uzunluğunu ortaya çıkarmaya yönelik olmuştur ve Limerick'te zaman geçirmek zorunda kalmak artık daha az can sıkıcıdır.

Hunt Müzesi'nde 9. Yüzyıl yeşimi Antrim Haçı'ndan Mısır, Roma, Etrüsk parçalarına, Çin porselenlerine ve hatta Picasso'nun bir eserine uzanan mükemmel bir hazine bulunmaktadır. Bu kolleksiyon temelde Orta Çağ eserlerini toplayan John Hunt ve eşi Gertrude tarafından toplanmaya başlanmış ve 1976'daki ölümünden önce ulusa bırakmıştır.

Kral John Şatosu 13. Yüzyıl'da Normanlar tarafından inşa edilmştir. Yakın zamanlarda eklenen camdan giriş salonu bu heybetli Anglo-Norman şatosunun verdiği ilk izlenimi yok etmektedir ama yuvarlak kulelerinden şehrin güzel bir manzarası görülebilir. www.limerick-ireland.com