İrlanda Dilinden İngilizceye

İrlanda Dilinden İngilizceye

İrlandalılar hem yazılı hem sözlü İngiliz diliyle çeşitli hokkabazlıklar yapmalarıyla tanınmışlardır. Bu yetenek sıardan bir tur rehberinin hesaplı iltifatlarından veya bir Dublin barında duyulan boş gevezeliklerden Oscar Wilde gibi konuşma ustalarına veya Jonathan Swift, George Bernard Shaw James Joyce, Samuel Beckett gibi dünya edebiyatının tanınmış isimlerine kadar herkeste görülür.

Yine de pek çok yabancı İngilizce'nin İrlanda'da ne kadar yakın zamanda kullanılmaya başlandığından veya devletin ilk resmi dilinin İngilizce değil İrlanda dili olduğundan haberdar değildir. 1835'te çoğu 1840'ların Büyük Kıtlığı'nda yok olan yerel halktan veya sonradan kitleler halinde gelen göçmenlerden oluşan 4 milyon kadar İrlanda dilini konuşan insan bulunmaktaydı. Bugün, İrlanda dilinin günlük hayatta kullanıldığı yerler batı kıyısında olan ve nüfusunun toplamı 75.000 civarı olan Gaeltacht bölgeleriyle sınırlıdır.

19. Yüzyıl'da İrlanda dilinden İngilizce'ye geçiş o kadar ani olmuş ve İrlandalılar buna o kadar üzülmüştür ki eski dilin izleri sonradan gelene kazınmıştır. Başlangıçta İrlanda dili "konuşma" dili yani iletişim ve düşünce dili ve İngilizce de gerekli ve kullanışlı ama tamamen anlaşılamayan bir araç olarak görülmüştür. 19. Yüzyıl'da çoğu insan için İrlanda dilinde düşünmek ve düşüncelerini sonradan İngilizce'ye tercüme etmek yaygın hale gelmiştir. Bu süreç bazen en basit cümlelerin bile çok güzel ve şık hâle gelmesine sebep olmuştur. Böylece İngilizce'deki basit "doğru" yargısı ya İrlanda dilindeki Is fíor é sin karşılığı olan "bu sizin için doğru" veya Níl aon focal bréige ann karşılığı olan "bunun içinde yalan tek kelime yok" halini almıştır.

20. Yüzyıl'da yeni yazarlar İrlanda aklı ve İngiliz dili arasındaki mantık çatışmasını yeniden keşfetmiştir: William Butler Yeats Kelt Seheri şiirinde ve daha sonraları; Sean O'Casey Dublin varoşlarının ahengini dinlediğinde; Frank O'Connor Cork'taki çocukluğunu anlattığı çok komik ama duygusuz hikayelerinde;

Samuel Beckett ve George Bernard Shaw oyunlarında; Prtick Kavanagh, Brendan Kennelly ve Seamus Heany şiirlerinde.

Kısa öyküler yazma geleneği Neil Jordan (daha çok sinema yönetmeni olarak tanınır), John McGahern, Brian Friel, Benedict Kiely ve William Trevor gibilerince devam ettirilmektedir.