İklim ve Coğrafya

Coğrafya

İrlanda en geniş yerinden eni 275, en uzun yerinden boyu 486 kilometre uzunluğunda oldukça küçük bir ülkedir. Atlantik'te tek başınıza dolaşacak olursanız onu 51 ½ ve 55 ½ derece Kuzey enlemleri , 5 ½ ve 10 ½ Batı boylamları arasında bulabilirsiniz. Eskiden bilinen adıyla Ulster bölgesi olan Kuzey Doğu alanındaki altı il şimdi Kuzey İrlanda'dır ve İngiltere'nin idaresi altındadır. Bu iller adanın yüzölçümünün yüzde 17'sini oluşturur.

Adanın ortasında etrafı ayrık tepeler ve dağlarla çevrili bir düzlük vardır. En yüksek noktası Kerry ilindeki Carrantuohill'dir (1.040 metre). En uzun nehri Shannon (256 kilometre), en büyük gölü Kuzey İrlanda'daki Neagh Gölü'dür (396 kilometre kare).

İrlanda, 92.000 kilometrelik karayolu ağıyla kaplanmış olsa da Avrupa'da trafiğin en sakin olduğu yerlerden birisidir. Nüfusu da çok düşüktür: Cumhuriyet'te 3.6 milyon (yüzden 44'ü 25 yaşın altında) ve Kuzey İrlanda'da 1 ½ milyon kişi yaşamaktadır.

İklim
İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Temmuz ayında elde edilen sıcaklıklar güneyde 16 derece ile kuzeyde 14 derece arasında değişir. Kışlar nispeten sıcak geçer ve sıcaklık Ocak ayında 4 ile 7 derece arasında değişir. Ülkeye hakim olan Atlantik Okyanusu'ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur. Ülkenin yaklaşık yüzde sekseni yılda ortalama 762 ile 1270 mm arasında yağış alır.