Dublinli Karakteri

Dublin'de bir milyondan biraz fazla insan yaşar - İrlanda Cumhuriyeti'nin bütün nüfusunu düşünürsek her üç kişiden biri. Son yüz yıl içinde meydana gelen kırsal kesimlerden başkente göçler sonucu şehir oldukça genişlemiştir. Bu demektir ki çoğu Dublinli culchielerden (köylüler) hoşlanmadığını söylese de kökleri kırsal kesimdedir. Daha da şaşırtıcı olan başka bir nüfus olayı da nüfusun yarısının 25 yaşın altında olmasıdır. Dublin genç bir şehirdir - ve bu durum son yıllarda yaşanan sosyal ve ekonomik değişikliklerin hızını belirleyen önemli bir etmen olmuştur.

Genç insanlar şehir merkezinde toplanır ve ortama canlılık katarlar. Caddeler sokak sanatıçılarının da katıkısıyla daha da bir hayat bulur. Grafton Caddesi'nden yukarıya doğru yürüdüğünüzde yaylı çalgılar çalan bir dörtlü, bir blues gitaristi, bir cig -makara topluluğu ve şiir okuyan bir şairle karşılaşırsınız. Şehir merkezindeki trafikte hâlâ arabalarda çeşitli eşyaları taşırken atların çıkardığı nal seslerini duyabilirsiniz. Dilencilerle BMW'leri yanyana bulabilirsiniz çünkü bu şehirde çok ciddi bir toplumsal eşitsizlik de göze çarpar.

 

İklimi ve çoğu insanları gibi Dublin'de çok çeşitli değişen ruh halleri görülür ve bazen aynı anda iki ruh halini barındırdığını bile düşünebilirsiniz. Sokakları koşturan insanlarla dolu olsa da sakince etrafı seyredip konuşacak birilerini  her yerde kolayca bulursunuz çünkü Dublin bir gevezeler şehridir. Yazar John Ardagh'ın dediği gibi: "Önce insani nitelikler gelir - bu ölçüdeki bir şehirde zor bulunan yakınlık, dedikoduculuk, kültürel hareketlilik, zeka ve toplumun her seviyesinde görülen hazır cevaplılık."

Şair Sör John Betjeman'ın Dublin'de keşfettiği gibi zeka nefretle karışabilir. Londra'ya dönünce bir havuz dolusu yamyam timsahın elinden kurtulmuş gibi hissettiğini söylemiştir. Edebiyatla ilgisi olmayan çevreler de bundan daha güvenli değildir: ister Irish Times'da okuyuculardan gelen mektupları okuyun, televizyondaki programları izleyin ya da sadece barlardaki konuşmaları dinleyin, Dublinlilerin kavgayı sevdiğini hemen anlarsınız.