Dublin'de Müzik

U2'nun havası, Dublin'in "muazzam dörtlüsünü" ayak izlerinden takip etmek ve şehrin farklı yerlerinde grupla bağlantılı çeşitli yerleri ziyaret etmek için her yıl binlerce turistin şehre akın etmesine yeter. Ancak insanlar buraya bir kere geldikleri vakit Dublin'de U2'dan ve Rock müzikten fazlasının bulunduğunu keşfeder.

 Şehir - ve ülke - müzikal başarılarından gurur duyar ve ister pop olsun ister klasik, yaratıcı bir ifade tarzı olarak müzik hem devlet hem de vatandaşlar tarafından teşvik edilir ve cesaretlendirilir.

Şehrin kendine özgü toplumsal ortamı çok farklı tarzlardaki müziğin birlikte yaşamasına olanak vermiştir. Şehir nüfusunun büyük yüzdesi kırsal kesimden gelirken yanlarında zengin bir geleneksel müzik mirası getirmiştir.

Son yıllarda İrlanda müziğinde, özellikle de gençler arasında görülen en büyük değişiklik "club" müziğinin yeni ve baskın müzikal ifade tarzı haline gelmiş olmasıdır. Avrupa'da Dublin "club başkenti" olarak görülmekte ve POD (Place of Dance) ve The Kitchen (U2'nun sahibi olduğu gece kulübü) genç İrlanda'nın modern müziğini dinleyebileceğiniz en iyi yerlerdir. Yerli DJ'ler kendi kayıtlarını kendi isimleriyle yapmakta ve Garage, Drum 'n' Bass ve Trance olarak bilinen modern müzik türlerini duyurmaktadır.