Barlar

Barlar

Ada'da yaklaşık 12.000 bar vardır ve oraları ziyaret edenler güçlü ve zayıf yanlarıyla gerçek İrlanda'yı görebilir. Barda bulunanlar bir yabancının özeline saygı gösterir ve konuşmak için istekli görürlerse konuşur. Ancak konuşmaya katılanlar bu deneyimi asla unutmayacaklardır: muhabbet manzaradan bile daha iyidir.

İrlanda'nın yöresel barları tasarım olarak kullanışlılığı öne çıkarır: dışarıdan izlenecek bir şey yoktur ama içerisi sıcak, şirin ve doludur. Tam tersine Dublin'de bazı barlar pirinç ve maunla döşenmiştir ve antika aynalarla doludur. Bu tür barlardan bazıları 1850'de nasıl görünüyorlarsa bugün de öyle görünmeye devam etmektedir.

 

Geleneksel barlara bir örnek Dublin'in Baggot Caddesi'nde bulunan Doheny ve Nesbitt'in Yeri'dir. Burası her iki ucunda da birer "zula" bulunan uzun ve dar bir yerdir. Zula barın geri kalanından ayrılmış, 10 kişinin birlikte rahatsız edilmeden oturabileceği bir yerdir. Kendi servis penceresi bile vardır. Zula kadınların da bir şeyler içmek istediği ama içerken görülmekten çekindiği günlerden kalmıştır. Hava muhabbet havasıdır çünkü bir Dublin barında içki kadar önem verilen bir tek şey varsa o da muhabbettir. Ortam zaten sert tabureler yüzünden ve şık görünmek için hiç bir çaba harcanılmadığı için gayet derbederdir. Yine de bu bar bakanların, üst düzey kamu görevlilerinin, önde gelen gazetecilerin ve "Doheny ve Nesbitt Akımı'na" mensup olarak bilinen iktisatçıların uğrak yeridir. Kısa adıyla Nesbitt'in Yeri pek çok başkentte özel kulüplerin oynadığı rolü oynar ama farkı İrlanda'da içki içen her saygın kişinin sokaktan içeri girebilmesidir.

 

Guinness
Beyaz köpüklü üstüyle bu sert siyah bira İrlanda viskisinden daha çok bu ülkenin ulusal içkisidir. Her şey 1759 yılında o zaman 34 yaşında olan Arthur Guinness Dublin'deki St James Kapısı'nda yıllığı 45 Paund'dan bir bira fabrikasını 9000 yıllığına kiralamasıyla başladı. O zaman kırsal İrlanda'da viski ve cin tutulmakta ve bira fazla içilmemekteydi. Guinness 1803'te öldüğünde aile şirketini uluslararası bir şirket yapması için oğluna bıraktı. Bugün bu şirket Guinness'i 50 ülkede üreten ve 100 ülkede satan Londra üslü dev Diageo Holding'in bir parçasıdır.

 

Bu içkiyi şişeden bardağa boşaltırken çok dikkatli olmanız gerekir. Mahzenin ısısı, fıçının musluğa olan uzaklığı ve akıntının sıklığı "iyi bira yapma" sanatının önemli etmenleri arasında gösterilir. Eğer bira iyi değilse geri gönderilir. İşin uzmanları ülke çapındaki pek çok barda satılan biranın kalitesi konusunda uzun tartışmalara girer. İrlanda'nın iç taraflarına sık sık seyahat eden Dublinliler en iyi birayı satan barların listesini yapar. Yabancıların kullandığı en iyi kriter şudur: eğer o bar yörenin neşeli insanlarıyla doluysa bira muhtemelen güzeldir.