At Kültürü

At Kültürü

Cork ilinde 1752 yılında bir Edmund Blake ve bir Bay O'Callaghan Buttevant Kilisesi'nden St. Leger Kilisesi'nin çankulesine kadar at sırtında 7 kilometre boyunca duvarlardan, çitlerden ve hendeklerden atlayarak yarıştılar. Sonuçta yeni bir spor yaratılmış oldu.

İrlandalılar engelli yarışın tehlikeli ve umarsız heyecanlarını "düz koşuya" tercih ederler.

Dublin yakınlarında bulunan Curragh bütün klasik İrlanda yarışlarının mekanıdır: 2000 ve 1000 Gineler, Derbi, Oaks ve St. Leger. Ödülleri bakımından en değerlisi 1986'dan beri Amerikalı bira üreticisi Budweiser tarafından desteklenen Derbi'dir. Toplam ödül yaklaşık 1 milyon Euro'dur ve bu miktarın artacağı da soylenebilir.Galipleri arasında dünyanın en büyük yarış atları vardır: Nijinsky, Shergar, El Gran Senor, Zagreb ve Desert King.

Derbi her zaman heyecan verici bir olay olmuştur. Bugünkü bütün klasik yarışlar gibi İrlandalı at yetiştiricilerinin önemli ve artan bir rol oynadığı uluslararası nesep sanayii için mükemmel bir vitrindir. İrlanda Avrupa'nın en büyük safkan yarış atı üreme çiftliği haline gelmiştir: 1985'te ilk defa İrlanda'da İngiltere'dekinden fazla sayıda tay doğmuştur.