Aran Adaları

Üç Aran Adası, Inishmore, Inishmaan ve Inisheer'de tarihin başlangıcından önce bile yerleşim olmuştur ve adalarda Hristiyanlık öncesi ve erken Hristiyanlık dönemine ait pek çok kalıntı bulunur. En önemlisi Inishmore limanında bulunan ve Avrupa'daki en güzel tarih öncesinden kalma eserden biri olan Dun Aengus taşıdır. 60 metrelik bir uçurumun başına dikilmiş taşı koruyan dört tane yarım daire biçiminde duvar vardır.

Uzmanlar Dun Aengus'un yaşını tam olarak kestirmeyi başaramamıştır: bazıları MÖ 4000'de diğerleri MÖ 1000'de dikildiğini söyler. Ama muhteşem görüntüsü ve tarihi önemi dışında duvarlarından görülen manzara çok çarpıcıdır. Havanın güzel olduğu bir günde bakan bir kişi güneydeki Kerry ve Clare'e kadar sahil boyunu ve Galway'i batı ucundaki Connemara'ya kadar izleyebilir.

Adalar uzun zamandır ressamları, yazarları, dil bilimcileri, antikacıları ve filimcileri kendine çekmiştir. Robert Flaherty'nin filmi Aranlı Adam (1934) adaları üne kavuşturmuştur. Oyun yazarı John Millington Synge kitabı Aran Adaları'nı Inishmaan'da yaşarken yazmıştır ve aynı yerde en tanınmış oyunu Batı Dünyasının Playboyu'nun konusunu oluşturan olayı da duymuştur. Inıshmore'dan dünyaca ünlü bir yazar, Liam O'Flaherty çıkmıştır.

İrlanda dili Aranlıların günlük konuşma dilidir ama çoğu İngilizce'yi de aynı akıcılıkla konuşur. Körfezin karşısındaki Connemara'nın güney kıyısında yaşayan insanlar için de bu böyledir. Her iki yer de Gaeltacht olarak bilinen bölgenin parçasıdır. Ana dili İrlanda dili olan yaklaşık 65.000 kişi Waterford, Cork, Kerry, Galway, Mayo ve Donegal'da farklı büyüklükte bölgelerde yaşamaktadır (ancak en fazla 10.000'i evde düzenli olarak İrlanda dili konuşur).