İngiltere'de Yaşamın Maliyeti

İngiltere'de Yaşamın Maliyeti

İngiltere ne yazık ki yaşam maliyetinin en yüksek olduğu ülkelerden bir tanesidir. Benzinden, sigaraya; alkollü içeceklerden arabalara kadar uygulanan tüm dolaylı vergiler son derece yüksektir. İngiltere'de ikamet edenler diğer ülkelerde yaşayanların aksine tüketim mallarına ve yiyeceğe çok yüksek rakamlar ödemektedirler. Direkt vergi oranları düşük seviyelerde iken dolaylı vergi oranları son derece yüksektir. 1998 yılı istatistiklerine göre İngiltere dünyanın en pahalı ülkeleri araştırmasında Japonya ve Danimarka'dan sonra üçüncü sırada yer almaktadır. Londra ise Amsterdam'dan, Berlin'den , Lüksemburg'dan, Montreal'den, Münih'ten, New York'tan ve hatta Sydney'den bile daha pahalıdır. 
İngiltere'de enflasyon oranı Perakende Satış Fiyatları Endeksine( RPI ) göre belirlenir. Bu uygulamada İngiltere'de satışa sunulan 600 ürünün fiyatları baz alınır. Ve bu ürünlerin fiyatlarındaki artış ve azalışlar göz önüne alınarak endeks oluşturulur. İngiltere'de 1999 yılı verilerine göre enflasyon oranı %2.5 idi.

İşte size sevindirici bir haber. Son yılların istatistiklerine bakıldığında İngiltere'deki tüm hayat pahalılığına rağmen yaşam standardında bir artış gözlenmiştir. Özellikle diğer Avrupa Birliği ülkeleri ile kıyaslandığında İngiltere'de çalışan işçilerin maaşlarından vergi ve sosyal güvenlik primleri kesildikten sonra çok daha yüklü bir miktar kaldığı görülmektedir. İngiltere'nin ekonomisindeki asıl büyük sorun enflasyon değil, zengin ve yoksul sınıf arasındaki derin uçurumdur. Aynı Türkiye'deki gibi İngiltere'de ya çok zenginler ya da geçim sıkıntısı çekenler çoğunluktadır. Orta sınıfta olup da rahat rahat geçinenlerin sayısı azdır. İngiltere'de 1886 yılından itibaren ekonomik istatistikler yapılmaya başlanmıştır. Ve bu kayıtlar incelendiğinde özellikle devlet memurlarının sağlıklı beslenebilmek, araba ve tatil gibi bir lükslerinin olmadığı göze çarpmaktadır. Ayrıca ülkenin kuzey kesimi ile güney kesimi arasında büyük farklılıklar göze çarpmaktadır. Kuzeyde İrlanda ve İskoçya başta olmak üzere ekonomik açıdan pek parlak sayılmazken, Güney İngiltere'de refah seviyesi çok daha yüksektir. Ancak 1990 krizlerinde güney ve kuzey kesim arasındaki bu uçurum biraz olsun azalmıştır. Son yıllarda orta sınıfın gelir düzeyinde büyük bir artış söz konusu olmuştur. Zenginlerin ise yatları, yazlıkları ve özel uçakları vardır.

İngiltere'de yaşamanın ortalama maliyetini hesaplamak oldukça zordur. Bu biraz da kişilerin alışkanlıklarına ve yaşam tarzına bağlıdır. İnsanlar için en önemli hususlardan birisi de ayda ne kadar para biriktirebildikleri veya ne kadar harcayabildikleridir. Örneğin İngiltere'de yiyecek fiyatları ABD'den %50, diğer batı Avrupa ülkelerinden ise %25 daha yüksektir. İki kişilik bir ailenin aylık mutfak masrafı ( havyar, bonfile ve alkollü içecekler hariç) 200 sterlin civarındadır. İngiltere'de yaşayacaklara tavsiyemiz paralarını harcarlarken çok dikkatli davranmaları ve akıllıca harcama yapmalarıdır. Örneğin şaraplarınızı Fransa'dan, arabanızı diğer Avrupa ülkelerinden alır veya Internet yoluyla İngiltere dışından alışveriş yaparsanız çok daha ucuza mal etmeniz mümkündür.

Aşağıdaki tabloda İngiltere'nin herhangi bir şehrinde yaşayan tek bir kişinin, bir çiftin ve iki çocuklu bir ailenin belirli ürün gruplarına harcadıkları ortalama rakamlar gösterilmektedir. Bu rakamlar elbette ki kişilerin ülkenin hangi bölümünde yaşadıklarına göre de değişmektedir. İngiltere'de yaşamanın size ne kadara mal olacağını hesaplarken maaşınızdan kesilecek gelir vergisi ve sosyal güvenlik primlerini de unutmayın.

LONDRA'DA YAŞAMANIN MALİYETİ
Ortalama maliyetler İngiltere'nin diğer şehirlerinde %20 daha ucuz olabilir.

  Tek Kişi 2 Kişi Tek Çocuklu Aile
Kira 400 600 750
Mutfak 100 150 200
Isıtma (aylık ortalama) 15 20 25
Elektrik 15 20 20
Su 10 15 15
Ulaşım 100 200 250
Eğlence 100 150 150
Belediye Vergisi 75 100 100
Alışveriş 50 100 150
Telefon Faturası (cep dahil) 40 60 60
TOPLAM 1005 Sterlin 1415 Sterlin 1720 Sterlin