Yabancılara İş Olanakları

Eğer İngiltere'den sağlam bir iş teklifi almamışsanız, üstün niteliklere sahip değilseniz ve uzmanlık alanınız İngiltere'de oldukça kabul gören ve yoğun bir şekilde talep edilen bir alan değilse iş bulma hayaline çok da fazla kapılmamanızı tavsiye ederiz. Bunu elbette ki Au Pairler için söylemiyoruz çünkü Au Pairler daha İngiltere'ye adım atmadan aylar öncesinden iş tekliflerini almış bulunuyorlar. İyi bir iş bulabilmeniz için nitelikleriniz ve yeteneklerinize ek olarak bir de akıcı bir İngilizce'ye sahip olmanız gerekmektedir.

Göçmenlere İngiltere'de zor durumda kalmamaları için Türkiye'den ayrılmadan işlerini garantiye almalarını öneriyoruz. Bu nasıl olabilir? Güvenilir bir iş teklifi almış olabilirler, hizmet sözleşmelerini İngiltere'ye adım atmadan imzalamış olabilirler ya da öyle bir niteliğe sahiptirler ki her koşulda piyasada kendilerine büyük bir talep vardır. Ama bunların dışındakilere fazla hayal kurmamalarını tavsiye ederiz ki sonradan hayal kırıklıkları yaşamasınlar. Örneğin kırsal kesime ve küçük kasabalara yerleşmeyi planlıyorsanız buralarda iş olanaklarının oldukça sınırlı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Pek çok göçmense İngiltere'ye kendi işini kurmak için göç etmektedir. Başarılı olup, çok para kazanıp, iyi hayat sürenler de vardır. Ancak Türkler için yabancı oldukları bir kültürdür, yabancı oldukları insanlardır bu yüzden beklenmedik olaylara kendilerini hazırlamalı ve tedbiri elden bırakmamalıdırlar.

Sonuç olarak biz göçmenlere özellikle şunu tavsiye ediyoruz. Göç etmeden önce kendi kendinize bir test uygulayın. Kendi kendinizin niteliklerini, yeteneklerini, vasıflarını iyice sorgulayın. Çalışmak istediğiniz sektörde yeterli tecrübeye ve deneyime sahip misiniz? İngilizce'niz bu sektör için yeterli düzeyde mi? İş alanında kendinizi kabul ettirebileceğinizden ve iş arkadaşlarınızla kolaylıkla iletişim kurabileceğinizden emin misiniz?Göç etmek istediğiniz bölgede sizin istediğiniz iş olanakları mevcut mu? Birilerine bağlı çalışmayı mı yoksa kendi işinizi kurmayı mı tercih edersiniz? Gitmeden önce bu soruları mutlaka kendinize sorun. Gideceğiniz yeri iyice araştırın. Kafanızda göç ile ilgili hiç bir soru işareti kalmasın. Göç ettikten sonra pişman olmamanız için bu sorular size fayda sağlayacaktır. Belki gitmekten vaz bile geçebilirsiniz yada koşulların size uygun olmadığını fark edebilirsiniz. Ancak göç etmeden önce bunları fark etmeniz sizin İngiltere'de hayal kırıklığına uğramanızı önleyecektir.


İllegal Çalışmak

İngiltere'de binlerce kişi yasalara aykırı olarak çalışmaktadır. Bunlar arasında çocuk yaştakilere bile rastlanmaktadır. Ancak bunların çok az bir kısmını yabancılar oluşturur. Genelde yasalara aykırı çalışmanın en çok rastlanan örneği gelirlerini Maliye Bakanlığına daha düşük bildirerek vergi kaçıranlardır. İngiltere'nin yasadışı istihdam piyasası ülkeyi her yıl 14 milyar sterlin zarara uğratmaktadır. Ayrıca işsizlik sigortası alanların da %10'unun düzmece olduğu tahmin edilmektedir yani bir işte kayıtsız çalışmasına rağmen, kendini işsiz gibi gösterip tazminat alan çok sayıda kişi vardır.

Avrupa Birliği vatandaşları dışındakiler için İngiltere'de çalışma izni veya resmi izin olmadan çalışmak yasalara aykırıdır. Eğer İngiltere'de sizi kaçak olarak çalışmaya teşvik eden birileri olursa bunun ilerde sizin için çok kötü sonuçlar doğurabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Yasadışı istihdamın hem işveren hem de işçi için ciddi yaptırımları vardır. İngiltere'de kaçak çalışırken yakalanan yabancılar para ve hapis cezasına çarptırılabilir veya derhal sınır dışı edilir ve bir daha ülkeye girişleri engellenir. Gelir vergisi ve sosyal güvenlik primlerini ödemeyenler için de hapis cezası ve ödenmeyen yükümlülüklerin faiziyle tahsil edilmesi söz konusu olacaktır.