Televizyon

Televizyon

Televizyon izlemek İngiltere'de en popüler boş zamanları değerlendirme yöntemidir. Bugün her toplum televizyonun esiri olmuştur. İngiltere'de pek çok evde tuvalet dışındaki tüm odalarda TV bulunmaktadır. Özellikle de çocukların odalarında neredeyse günün her saati TV açıktır. Televizyonun hakimiyet kurduğu evlerde çocuklar TV'den önemli ölçüde etkilenirler.

Her ne kadar anlamsız yarışma programları ve pembe diziler yoğun eleştiri alsa da İngiliz Televizyonu dünyada en kaliteli yayın yapan televizyon olarak biliniyor. Ya da tüm televizyonlar arasında en az kalitesiz yayına sahip olanı. İngiltere'de televizyon kanalları pek çok mükemmel program hazırlamaktadır. Bunlar arasında diziler, belgeseller , filmler, komedi programları ve haber programları yer alıyor. Ayrıca güncel programlar, müzik programları, talk-show'lar, ve spor programları da beğeniyle izlenmektedir. Ancak televizyonlarda canlı programlara çok nadır rastlanmaktadır. Televizyon kanallarında erotik programlar çoğalmakta ve bu da Televizyon Üst Kurulunu tedbir almaya zorlamaktadır.

İngiltere'nin devlet televizyonu BBC ile özel televizyonlar arasında sıkı bir rekabet yaşanmaktadır. Ancak yine de ABD'deki reyting savaşları ile kıyaslandığında bu rekabet çok hafif kalmaktadır.
BBC Televizyonu yayın hayatına 1936'da başlamıştır.1964'de BBC2 adlı ikinci bir istasyon kurmuştur. İngiltere'de ilk özel televizyon Londra'da 1955 yılında yayına başlamıştır. Bunu 1982 de Kanal 4 ve 1997'de Kanal 5 takip etmiştir. Daha sonra 2 televizyon kanalı daha açılmıştır. Sonuç olarak bugün İngiltere'de yayın yapan 5 ulusal televizyon kanalı vardır. Bunlara ek olarak uydu kanalları vardır. Uydu kanalları genelde yabancı dilde programlar izlemek isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

TELEVİZYON KANALLARI

İngiltere'de yayın yapan 5 TV kanalı bulunmaktadır. Bu kanalları şehirlerden ve kırsal kesimden izlemek mümkündür. Bu kanallar ; BBC1, BBC2, ITV3, Channel 4 ve Channel 5'tir. Devlet televizyonu olan BBC'ye belli bir bütçe ayırmaktadır. BBC reklam almayan dünyanın nadır televizyon kanallarından biridir ve devletten gelirini elde eder. 

BBC1: Bu kanalda her kesimin ilgisini çekebilecek programlar yayınlanmaktadır. Kahvaltı 
haberleri, talk-showlar, çocuk programları, ulusal ve yerel haberler, filmler, diziler,güncel haberler,belgeseller ve spor programları BBC1'in yayın kuşağında yer alan programlardır.

BBC2: Bu kanal genelde her kesimin ilgisini çekecek yayınlar yapmaktansa entelektüel ve seçici
seyirci kitlesini hedeflemektedir. Öğrencilere yönelik eğitim programları, belgeseller, yabancı filmler, seyahat ve vahşi doğa programları, tarihi filmler ve sanat filmleri, rock ve klasik müzik konserleri, canlı spor programları, hobi programları, ( aşçılık, bahçıvanlık) BBC2'nin yayın kuşağını oluşturur. Newsnight BBC2'nin en çok izlenen güncel haber programıdır. 1998'de dijital televizyonun ortaya çıkmasıyla BBC'nin üç yeni televizyon kanalı daha yayına başlamıştır. Bunlar BBC News 24, BBC Choice ve BBC Learning'dir.

ITV3: Her bölgede farklı yayın yapan ve reklam gelirleriyle finansman sağlayan bir özel kanaldır.

CHANNEL 4: 1982'de yayın hayatına başlayan bu özel kanal, seçici televizyon izleyicisine hitap etmekte ve reyting kaygısı taşımamaktadır. Genelde eğitim programları yayınlanmaktadır. Channel 4 insanları bilgilendiren, eğiten, eğlendiren ve diğer televizyonların tatmin edemediği insanların ilgi alanlarına 
yönelik yayınlar yapmaktadır. Programları BBC2'ninkilere benzemektedir. Pek çok belgesel,
seyahat programları, sanat ve müzik programları, yabancı filmler ve diziler (işitme özürlüler için) altyazı ile, güncel haberler, ayrıntılı haber programları, spor programları yayınlamaktadır.

CHANNEL 5: 1997 gibi yakın bir tarihte yayın hayatına başlamıştır. Bol film yayınlanmasıyla izleyici çekmeyi becermektedir. Çarşamba veya Perşembe akşamları saat 22:00 den sonra 1 saatlik erotik yayın yapmaktadır.

İngiliz kanallarında yayınlanan programlardan çok kaliteli olanları da vardır. Son derece kalitesiz olanları da. Genelde kanallar arasında Amerikan dizilerini ve spor programlarının telif haklarını satın alabilmek için kıran kırana bir rekabet söz konusudur. Bu da TV kanallarını kendi programlarını hazırlamaya teşvik etmektedir. Böylelikle belki bu programları da yurt dışından satın almak isteyenler olacaktır. İngiliz kanalları %75 kendi hazırladıkları programları yayınlamakta geri kalan kısım ise yabancı kanallardan satın alınmaktadır.

TV RUHSATI

İngiltere'de evinde TV bulunan herkes TV ruhsatı almak zorundadır ve bu ruhsat her yıl yenilenmektedir. Renkli TV'ler için 122.50 sterlin, siyah beyaz TV'ler içinse yıllık ruhsat ücreti 43.50 sterlindir.

Görme özürlüler içinse indirim söz konusudur. Yıllık ruhsat ücreti enflasyona bağlıdır ve yılda bir BBC'nin yönetmelikleri ile belirlenmektedir. TV ruhsatı İngiltere'de televizyondan alınan zorunlu bir vergidir.

TV ruhsatları her yıl yenilenmelidir. Postanelerden satın alınabilir veya yenilenebilir. Bunun için bir form doldurmanız ve ücreti ödemeniz yeterlidir. Eğer evde birden fazla TV'niz varsa tek bir ruhsatla hepsinden TV seyredebilirsiniz.

TV'nizi kullanmaya başladığınız tarihten itibaren 14 gün içinde ruhsat almanız gerekmektedir. BBC detektörü evlerde ruhsatsız TV izleyenleri tespit etmektedir. Ayrıca BBC, reklamlarında insanları ruhsatsız TV izlemeye karşı uyarmaktadır. Ruhsatsız TV seyretmenin cezası yaklaşık 1.000 sterlindir. Ödemediğiniz takdirde hapis cezası bile söz konusu olabilir. İngiltere'de hapishanelerde bu nedenle bulunan pek çok kimse vardır. İngiltere'de hapishaneler tüm diğer Avrupa ülkelerinden daha kalabalıktır. Çünkü insanlar en ufak suçlarla bile kendilerini hapishanede bulabilmektedirler. Bu yüzden İngiltere'ye giden Türklere bir Avrupa ülkesine gittiklerini unutmamalarını tavsiye ediyoruz. Burada kapkaççılar, hortumcular ellerini kollarını sallaya dolaşıyor olabilirler ama Avrupa ülkelerinde insanlar en ufak yasaları bile çiğnedikleri zaman hapis cezasına çarptırılıyorlar.

UYDU YAYINLARI

İngiltere'de SKY TV, Türkiye'deki DIGITURK gibi digital platformda uydu üzerinden yayınları evlere taşımaktadır. Minimum aylık üyelik ücreti STANDART TV yayınları için 14 Sterlindir, tüm film kanalları ve spor kanalı dahil tam paket ücreti ise ayda 40 Sterlindir.

KABLOLU TV

İngiltere'de kablolu TV genelde TV kanallarını çekmeyen bölgelerde veya dışarıya çanak anten konulmasına izin verilmeyen evlerde kullanılmaya başlanmıştır. Ancak kablolu TV son on yılda Tüm İngiltere'de hızla yayılmış TV endüstrisinin hızla büyüyen sektörü olmuştur.

NTL tarafından verilen yeni kablolu TV sistemleriyle 100 kanal seyretmek mümkün olmaktadır. Bunlar arasında uydu kanalları da mevcuttur. Pek çok kablolu TV şirketi uydu kanalları artı birkaç kanal daha izleme imkanı sunmaktadır.

VİDEO ve DVD

İngiltere'de video kaset ve DVD kiralayan pek çok dükkan vardır. İngiltere video piyasası ABD'den sonra dünyanın en büyük video piyasasıdır. İngiltere'de evlerin dörtte üçünde video veya DVD oynatıcı mevcuttur.


Radyo

İngiltere'de stereo alıcıları da dahil olmak üzere tüm radyo alıcıları ülkenin tüm kesimlerinde rahatlıkla dinlenebilmektedir. Ancak dağlık bölgelerde arabayla giderken radyo yayınları kesilebilmektedir. İngiltere'de radyo dinleyicisi BBC istasyonları ve özel radyo istasyonları arasında dağılmıştır. Ancak son yıllarda özel radyolar BBC'ye göre çok daha fazla rağbet görmektedirler. Etnik radyolarda giderek yaygınlaşmaktadır. Nasıl Türkiye'de Karadeniz müzikleri çalan radyolar varsa İngiltere'de de İskoç müzikleri çalan radyolar vardır. Ayrıca bazı lise ve üniversitelerin de kendi radyo istasyonları bulunmaktadır. İngiltere'de FM ve VHF frekanslarının yanısıra AM frekansı da yaygın olarak dinlenmektedir. İngiltere radyoları dj'lerinden de çok geniş hayran kitlelerine sahip olanlar vardır. 

BBC'nin 40 adet yerel radyo istasyonu 10 milyon dinleyici ile buluşmaktadır. BBC radyolarında reklam yayınlanmaz. BBC radyolarının finansmanı devlet tarafından karşılanmaktadır. TV ruhsatı vergilerinin bir kısmı da BBC radyo istasyonlarına ayrılmaktadır.

Özel radyolar İngiltere'de oldukça rağbet görmektedir ve sayıları her geçen gün artmaktadır. İngiltere'de özel radyo kanalı sayısı 200'dür. Bu da Fransa ve İtalya'daki 1000, ve ABD'deki 9000 özel radyo sayısı ile kıyaslandığında oldukça düşük kalmaktadır.

İngilizler radyo dinlemeye oldukça heveslidirler. Ve haftada yaklaşık 20 saat radyo dinlerler. 
Özel radyoların yaklaşık 36 milyon dinleyicisi vardır.

Ulusal radyo istasyonlarının yerel radyo istasyonlarından farkı elbette ki geniş bütçeleridir. Yerel radyo  kanalları dinleyicilerine yerel haberler, müzik, eğitimi tüketici tavsiyeleri, trafik yayınları yapmaktadır.

Dijital radyo daha iyi bir ses kalitesi, daha az kesinti ve frekans değişikliği yapmadan RADYO dinlenme imkanı sunmaktadır. İngiltere'nin %60'ı dijital radyo yayınlarını alabilmektedir. Dijital radyo yayınlarını alabilmeniz için dijital kart takılabilenözel bir radyo satın almanız gerekmektedir. Tüm ulusal BBC radyo istasyonları dijital radyodan da dinlenebilmektedir.