Telefon Haberleşmesi


Telefon Haberleşmesi

İngiltere'de telefonla arama yapmanın Türkiye'dekinden pek bir farkı yoktur. Kendi bölgenizdeki bir numarayı ararken yalnızca numarayı tuşlamanız yeterlidir. Ancak farklı bölgedeki bir aboneyi ararken bölgenin alan kodunu girip ondan sonra numarayı tuşlamanız gerekmektedir. Arayacağınız numaranın yerel mi yoksa farklı bölgedeki bir numara mı olduğunu bilmiyorsanız o zaman alan koduyla da arama yapabilirsiniz.

İngiltere'nin uluslararası kodu 44'tür. Eğer uluslarası bir numara arayacaksanız önce 00 ve ardından arayacağınız ülkenin uluslararası kodunu ve şehir kodunu, en sonunda da görüşmek istediğiniz numarayı tuşlamanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta görüşmek istediğiniz numaranın alan kodunu girerken ilk sıfırı girmemeniz gerekmektedir.

Örneğin İngiltere'den Türkiye'deki (0212) 324 13 16 no'yu ararken sırayla 00902123241316 rakamlarını tuşlamanız gerekecektir. Burada

00: Yurtdışı Arama Kodu
90: Türkiye Kodu
212: Istanbul Avrupa Yakası Kodu
3241316: Aradığınız telefon numarasıdır.

İngiltere'de telefon numaranızı verirken örneğin Türkiye'deki gibi üçyüzyirmidörtonüçonaltı şeklinde söylemezsiniz de üç iki dört bir üç bir altı şeklinde tek tek rakamları telaffuz ederek söylersiniz.

Eğer telefonla görüşürken hattınızda problem varsa örneğin cızırtı varsa, araya başa sesler karışıyorsa telefonu kapatıp yeniden ararsanız bu problemler ortadan kalkacaktır.

Telefon Aboneliği

Evinize taşınmadan önce bir telefon hattı bulunup bulunmadığını ve eğer mevcutsa paralel hatların olup olmadığını kontrol edin. Pek çok evde telefon hattı ve tüm odalarda paralel hatler bulunmaktadır. Eğer evde kablolu bir sistem veya başka bir telefon hattı bulunmaktaysa tekrar abone olmanıza gerek kalmayabilir. BU durumda yapmanız gereken bağlı olan hattaki telefon üzerinden, telefon şirketini arayıp, hattı kendi adınıza açtırmanızdır.

İşte İngiltere'de olmanın en güzel tarafı da budur. Hepimiz Türkiye'deki bürokrasiden şikayet ederiz En basitinden bir telefon aboneliğinde bile 1 günümüz telefon kuyruklarında yok olur gider, verilen sinir savaşı da yanımızda kar kalır.

İngiltere'de her seyde oldugu gibi telefon aboneliğinde de işlemlerinizi telefon üzerinden halletmeniz sadece bir kaç dakikanızı alır.

Eski bir eve taşındığınızda muhtemelen bir telefon cihazı bulunmayacaktır ancak hali hazırda bir telefon hattı mevcut olacaktır. Telefon hattı olmayan bir eve taşınıyorsanız telefon hattınızı bağlatmak için BT'ye başvurabilirsiniz. BT (British Telecom-İngiliz Telekom) 4 gün içerisinde evinize gelip bağlantınızı yapacaktır. Yeni bir hat almak evler için 65 işyeri için 90 sterline mal olur. Diğer hattın devreden çıkarılması için de 10 sterlinlik bir ek ücret daha alınır.

BT yeni abonelerinden zaman zaman depozito talep etmektedir. Depozito alınıp alınmamasına abonelerin gelir durumuna bakılarak karar verilmektedir. Örneğin İngiltere'ye yeni gelmiş yabancılardan depozito talep edilmektedir. Faturaların gecikmesiz olarak ödenmesi halinde alınan depozito 1 yıl sonra geri iade edilmektedir. Eğer sizden depozito isterlerse buna itiraz etme hakkınız vardır. Bunun için yerel müdürlüklere başvurabilirsiniz. Depozitoya alternatif olarak maksimum bir fatura sınırlaması getirilecektir. Eğer bu sınır aşılırsa BT gereğinin yapılması için sizinle irtibata geçecektir.

Evinize telefon bağlatabilmeniz için aşağıdaki prosedürün izlenmesi gerekmektedir.

1. 150'den BT müşteri hizmetlerini arayın ve size başvuru formu göndermelerini isteyin. 
2. Başvuru formunuzu doldurduktan BT'nin bölgenizdeki müdürlüğüne gönderin. 
3. Eğer depozito ödenmesi gerekiyorsa BT sizi bu konuda uyaracaktır. Depozitonuz ödenmeden telefonunuzu bağlamaya gelmeyeceklerdir.
4. Depozitonuz ve başvuru formunuz ellerine ulaştıktan sonra size posta yoluyla bağlamaya gelecekleri tarihi bildireceklerdir. 

İngiltere'de ev değişikliği yapıyorsanız ve yakın bir adrese taşınıyorsanız telefon numaranızı değiştirmenize gerek yoktur.

Ankesörlü Telefonlar

Ankesörlü telefonlar üç çeşittir. Bunlar; bozuk para ile çalışanlar, telefon kartı ile çalışanlar ve kredi kart kabul edenlerdir. Son yıllarda hizmete sunulan ankesörlü telefonların kullanımı eskilere göre çok daha kolaydır. Ayrıca tekerlekli sandalyedekiler ve işitme cihazlı kimselerin de kullanabilmeler için tasarlanmışlardır.

İngiltere'nin her köşesinde ankesörlü telefonlara rastlayabilirsiniz. Caddelerde, postanelerde, tren istasyonlarında, otellerde, barlarda, restoranlarda, mağazalarda.

Ankesörlü telefonlardan karşı taraftan da aranabilirsiniz. Her ankesörlü telefonun üzerinde bir telefon numarası vardır. O numara ankesörlü telefonun numarasıdır. Örneğin bir ankesörlü telefondan Türkiye'yi aradınız. Onlara ankesörlü telefonunun numarasını verip telefonu kapatın. Sizi geri aradıklarında ankesörlü telefonun zili çalacaktır, telefonu kaldırın ve konuşmaya başlayın.

Acil Servis Numarası

İngiltere'de yalnız tek bir acil servis numarası vardır. Bu da "999" dur. 999'u çevirdiğinizde telefonun ucundaki ses size hangi servise bağlanmak istediğiniz sorar ve sizi o servise bağlar. Başlıca acil servisler: polis, ambulans, itfaiye, sahil güvenlik ve arama kurtarmadır. Servise bağlandığınızda; adınızı, bulunduğunuz yeri ve acil durumun ne olduğunu soracaklardır.

Aciliyet taşıyan tüm sağlık problemlerinde, boğulmalarda, zehirlenmelerde, kazalarda, hayati tehlike söz konusu olduğunda, ölüm meydana geldiğinde ambulans servisi derhal yardımınıza koşacaktır. İtfaiye ise yangınlar dışında; trafik kazaları, felaketler, doğal afetler ve mahsur kalma olaylarında da aranabilir. Ayrıca yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan binalar için de itfaiyeyi arayabilirsiniz. 
999'un dışında Avrupa'nın pek çok ülkesinde gittikçe yaygınlaşan 112 Acil Servis de İngiltere'deki yabancılara acil durumlarda yardımcı olacaktır. Ankesörlü telefonlardan da acil servis aranabilir. Hatta bazı ankesörlü telefonlardan yalnızca acil servis aranmaktadır. 

Servis Numaraları

Aşağıdaki BT servis numaraları, telefon rehberlerinin ilk bölümünde yer alır. Telefon rehberlerinde ayrıca diğer gerekli yerel servis numaraları da bulunmaktadır.

100 Yurtiçi Operatör
150 Bireysel Müşteri Hizmetleri Servisi
151 Bireysel Arıza Bildirim Servisi
152 Ticari Müşteri Hizmetleri Servisi
153 Uluslararası Telefon Rehberi
154 Ticari Arıza Bildirim Servisi
155 Uluslararası Operatör
190 Telemesaj ve Uluslararası Telgraf Servisi
191 Diğer Servisler
192 Yurtiçi Telefon Rehberi
 

Cep Telefonları

2002 yılı istatistiklerine göre İngiltere'de 22 milyon cep telefonu kullanıcısı vardır. İngiltere Avrupa'nın en çok cep telefonu kullanılan ülkelerinden birisidir. İngiltere'de ayrıca araç telefonları da yaygın olarak kullanılmaktadır. Hatta bazı araba üreticileri özellikle bayan müşterilerin ilgisini çekebilmek için araba telefonlarını standart aksesuar olarak koymaktadırlar. Cep telefonu özellikle arabanızın arıza yapması durumunda veya acil durumlarda son derce gerekli olmaktadır. Bugün araba kullanırken cep telefonu kullanmak ve bankalar, toplantı salonları, tiyatrolar gibi pek çok yerde cep telefonu kullanılması yasaktır.

İngiltere'de altı büyük GSM operatörü faaliyet göstermektedir. Bunlar: BT, 3, O2, Vodafone, T-Mobile ve Orange'dir. Bunlar içinde en iyisi 02'dir çünkü Türkiye'yi çok ucuza arama şansı vermektedir. (dakikası 25 pence) Bununla birlikte 02'nin kötü tarafı İngiltere içi telefon görüşmelerinin yüksek olmasıdır.

İngiltere içinde en ucuz tarifeyi "3" isimli cep telefonu şirketi sunmaktadır. Ayda 500 dakika konuşma ücreti 25 sterlin'dir ve bu piyasadaki en yakın rakibinden %50 daha ucuzdur. Ne varki "3"'den Türkiye'yi aramanın dakikası 1 Sterlinden daha pahalıdır.

İngiltere'de Türkiye'deki gibi faturalı hat yerine kontörlü hat da kullanabilirsiniz. Kontörlü hat için ilk başta ortalama 40 sterlin ödersiniz. ( Bunun için de telefon cihazı ve hediye kontörler de dahildir.) Daha sonra istediğiniz kadar kontör alabilirsiniz. Aynı Türkiye'deki gibi. Fatura yok, sabit ücret yok, kontrat yok. Kontörlü hatların kullanımı Türkiye'deki gibidir. Kartın üstünü kazırsınız. Numarayı girersiniz ve kontörleriniz yüklenir. Kontörlü telefonlar bugün İngiltere'de oldukça rağbet görmesine rağmen tarifeleri hiç de ucuz değildir hatta faturalı hatlardan çok daha pahalıya gelebilmektedir. Ancak tek avantajı size bir konuşma sınırlaması getirmesidir. Düşünsenize faturalı hat kullanırsanız kendinizi sürekli Türkiye'yi aramaktan alıkoyamayabilirsiniz. Ve ay sonunda gelen fatura ile küçük bir şok yaşayabilirsiniz. Ancak kontörlü olunca en azından ne kadar konuştuğunuzu fark edersiniz.

Kontörlü cep telefonunu almayı planlıyorsanız, en uygunu VIRGIN MOBILE network'udur. Çünkü Türkiye araması 50 pence'dir ve diğer şebekeleri aramanın dakikası 35 pence'dir. Aynı şebeke içi görüşme ücretleri dakikası 5 pence'e kadar düşmektedir.

İngiltere'de CarPhoneWarhouse, Link gibi mağazalardan ve süpermarketlerden cep telefonu satın alabilirsiniz. Türkiye'ye göre cep telefonları daha ucuzdur.

GSM operatörleri abone olanlara ücretsiz telefon vermektedir. Ancak bunun için sizin kredi geçmişinize bakarlar. Ülkede yeni iseniz çoğunlukla abonelik isteğiniz kabul edilmez, bunun yerine kontörlü (PAY AS YOU GO) telefonlar almanız gerekir.

2. el cep telefonu sakın almayın. Çalıntı olma ihtimali yüksektir ve kısa sürede sizi ele verebilir veya telefon kendi kendini bloke edip çalışamaz hale gelebilir.

Faks
ISDN dijital ağı 4 saniye içerisinde bilgisayar üzerinden fax gönderebilme imkanı sunmaktadır. İngiltere'de BT'nin merkez ofislerinden ve postanelerden fax gönderebilirsiniz. İngiltere'de fax makinesi almayı düşünüyorsanız, sıkı bir piyasa araştırması yapmanızı ve fiyatları karşılaştırmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca İngiltere'deki bazı fax ve teleks rehberlerinin yayıncıları yüzlerce sterlin karşılığında şirketleri rehberlerine koymaktadır.

İnternet Telefonu

Son yıllarda iletişim sektöründe yapılmış en muhteşem buluş kuşkusuz Internet'tir. Internet, insanların her konuda, her türlü bilgiye bir kaç saniyede rahatlıkla ulaşabilecekleri dev bir ansiklopedi, dünyanın en büyük kütüphanesi olmasının yanısıra en ekonomik haberleşme aracıdır. IP Internet Telefon sistemleriyle dünyanın dört bir yanından insanlar birbirleriyle saatlerce sadece yerel telefon ücreti karşılığında konuşmaktadırlar. Internet kuşkusuz en çok ülkesinden, ailesinden ve arkadaşlarından uzak kimselerin işine yaramaktadır.

İngiltere'de çok sayıda internet telefon şirketinin kartları satılmaktadır. Herhangi bir telefon kulübesini kullanarak bu kartlarla Türkiye'yi dakikası 10 pence aramanız mümkündür.

İnternet İletişimi

ADSL teknolojisini kullanan geniş band (broadband) internet kullanımı ülkede oldukça yaygındır. 1 Mb'lik sınırsız internet bağlantısının aylık servis ücreti 20 Sterlinden başlamaktadır.

Internet Servis Sağlayıcılarından bazıları:

www.aol.co.uk 
www.tiscali.co.uk
www.bt.com