Stajyerlik ve İş Deneyimi Programı

İngiltere'de çalışarak mesleki deneyim edinmek aynı zamanda bir miktar para kazanmak isteyen Türk Üniversite öğrencilerine müjde: İngiltere, yabancı öğrencilere bir İngiliz şirketinde çalışarak mesleki deneyim kazanması için stajyer öğrenci izni vermeye başlamıştır. Bu programın amacı İngiliz şirketlerine yardımcı olabilmek, aynı zamanda yabancı öğrencilere sağlam bir mesleki eğitim vererek bu ülkelerin gelişmelerine katkıda bulunmaktadır.

İngiltere'de staj ve eğitim görecek kişinin Üniversite öğrencisi (açık öğretim hariç) olması temel koşuldur. Staj veya mesleki eğitimler haftada ortalama 30-35 saat olmaktadır ve maksimum 3 ay sürmektedir. Nadır durumlarda bu süre 1 yıla kadar çıkmaktadır.

İş deneyimi eğitiminin stajyerlikten farkı resmi bir özellik taşımamasıdır. Eğitim alan kişinin full time çalışması gerekmez ayrıca ücretleri haftalıktır ve normal bir çalışana göre oldukça düşüktür. Asgari ücret olabilir. İş deneyimi kazanabilmek için başvuru yaptığınızda başvurunuzun kabul edilmesi için aranan şartlar: başvurulan alanda bir iş deneyimine sahip olunmaması, başvurulan mesleğin gerektirdiği özelliklere sahip olunması, ve bu eğitimin ileride kişinin kariyeri için faydalı olabilecek olmasıdır.

Bu eğitimlerin verilmesinde ki temel amaç elbette ki kişiye mesleki bir şeyler kazandırmaktır. Ancak ikinci amaç da kişiye İngilizce'sini ilerletebilme olanağı sunmaktır. Ancak tabi ki İngilizcelerinin ilk başta en azından belirli bir seviyede olması gerekmektedir. İngiltere'de staj yapmış veya mesleki eğitim görmüş kimseler belki daha sonra normal olrak çalışma izni alamayabilir. Normal çalışma izni alabilmek için en az iki sene staj yapmış veya deneyim kazanmış olmaları gerekmektedir. Stajyerlere veya mesleki eğitim alanlara eğitimleri bittikten sonra ülkelerine döneceklerini beyan eden bir sözleşme imzalatılır.