Spor

Spor

İngiltere'de yaşayanlar sosyal ve kültürel aktiviteler bakımından son derece şanslı oldukları gibi sportif faaliyetler yönünden de şanslıdırlar. Genelde tüm Avrupa ülkeleri sağlıklı yaşama ve spora büyük önem verdikleri için İngiltere'de çok çeşitli spor olanakları vardır.

İngiltere'de en geniş seyirci kitlesine sahip sporlar; futbol, tenis, rugby, kriket, binicilik, bilardo ve araba yarışlarıdır. En çok yapılan sporlar ise yine futbol, rugby, kriket, atletizm, balık tutmak, golf, yürüyüş, bisiklete binmek, squash ve badmington'dur. Tenis geniş bir seyirci kitlesine sahip olması ve Wimbledon turnuvasının yakından takip edilmesine rağmen kortların yetersizliği, hava koşulları ve pahalı bir spor olması nedeniyle çoğunluk tarafından yapılamamaktadır.

İngiltere'nin denizlerle çevrili olması ve çok sayıda göle ve ırmağa sahip olması nedeniyle su sporları da yaygın olarak yapılmaktadır.

İngiltere'de golf kulüpleri, kapalı tenis kulüpleri, kayak merkezleri sağlık merkezleri ve aletli jimnastik salonları spor meraklılarının uğrak mekanlarıdır. İngiltere'de spor sektörü hızla büyüyen bir sektördür ve bu sektördeki işletmeler yüksek karlar elde eder. Çoğu spor popülerliğini TV'ye borçludur. TV kanallarında özellikle de Eurosport'da pek çok spor müsabakası izleyebilirsiniz. Son yıllarda amatör ve profesyonel takımlara sponsorluk yapmak bir gelenek haline gelmiştir.

İngiltere'de sportif faaliyetler genelde bireysel olarak gerçekleştirilir. Ancak yıllık belirli bir ücret ödeyerek kulüplere de üye olabilirsiniz. Spor salonları ve sahaların bir çoğu ücretsizdir ve bu sporları belediyenin spor salonlarında yapabilme olanağınız vardır. İl ve ilçe belediyeleri sınırları dahilindeki spor salonlarını tanıtan broşürler bastırmakta ve bu broşürler de yapılabilecek sporlar hakkında halka bilgi vermektedir. Okullar ve büyük şirketler de öğrencilerine ve çalışanlarına spor olanakları sunmaktadır.

İngiltere'de her türlü spor imkanının olmasına rağmen halkın yarısı spor yapmamaktadır. Devlet bu konuda üzerine düşeni yapmakta, spor için bir çok olanak yaratmaktadır ancak halkın yaptığı en önemli spor TV seyretmek ve bara gitmekten ibarettir.