Mesleki Kurslar ve Sertifika Programları

Mesleki Kurslar ve Sertifika Programları

İngiltere'de resmi olmayan tüm eğitim programları ve kurslar bu kategoriye girmektedir. Yine de İngiltere'de üniversite eğitimi ve bu programlar arasındaki farkın ne olduğu çok da açık değildir. Mesleki kurslar ve sertifika programları veren kuruluşlar; üniversiteler, technical colleges ( teknik okullar), Colleges of Further Education ( CFE), Adult and community Colleges ve açık öğrenim kuruluşlarıdır. Bu kurslar, üniversite eğitimine göre daha kısa süreli ve daha çok pratiğe dayanan mesleki kurslardır. Part-time veya full time olabilir , yazın da alınabilir.

İngiltere'de pek çok özel kurs öğrencileri GCSE, GCE, A-Level, Uluslarası Bakalorya, MBA, yüksek lisans ve master sınavlarına hazırlamaktadır. Ayrıca BTEC ( İskoçya'da SCOTVEC) ve City and Guilds gibi sertifika ve diploma veren mesleki kurslar ve eğitim programları da mevcuttur. Bunun yanısıra okulunu yarım bırakanlar için NVQs( Natioanal Vocational Qualifications) ve GNVQ ( General National Vocational Qualifications) sınavlarına hazırlayan kurslar da vardır.

BTEC ( The Business and Technical Education Council) adlı kuruluş 250'den fazla mesleki kurs vermektedir. BTEC'in en önemli özelliği bu kursların verildiği alanlarda üne sahip şirketlerin de kurslara yardımcı olmalarıdır. Kurslar; üniversitelerde, eğitim merkezlerinde veya şirketlerde verilebilir. BTEC kurslarında dersler hem teorik hem de pratik olarak işlenmektedir. Bu kursların en çok rağbet görenleri, mühendislik, bilgisayar programcılığı, turizm ve muhasebe alanlarında olanlarıdır. BTEC her yıl 100.000'den fazla öğrenciye eğitim vermektedir. BTEC kurslarında üç kur mevcuttur. Bu kurlar birinci kur, ulusal kur ve yüksek ulusal kurdur. Her kuru başarıyla tamamlayan öğrenciye diploma ve sertifika verilir.

Aynı Açık öğretim Fakültesi gibi evden çalışıp, tamamlayabileceğiniz kurslarda vardır. Bazı kurslar öğrencileri kabul ederken bir takım şartlar ve kriterler koyarken bazıları da National Extension College gibi ticari düşünüp herhangi bir kısıtlama getirmemiştir. NEC kursları; GCSE, A-level, genel eğitim, ticaret ve kişisel gelişim kurslarıdır.

Açık Öğretim Fakültesi ( Open College ) tarafından; muhasebe, işletme, pazarlama, sağlık, perakendecilik, bilgisayar, mühendislik kursları verilmektedir. OC'nin Londra, Manchester, Glasgow, Belfast ve İngiltere'nin 80 merkezinde bölge ofisleri faaliyet göstermektedir. Açık öğretim Fakültesi'nin sanat kursları, yeteneklerini geliştirmek isteyen ancak dersleri evinde takip etmek isteyenler için birebirdir. (Resim, moda, tekstil, heykel, peyzaj, fotoğrafçılık, müzik, sanat tarihi kursları)

Açık öğretim fakültesi ve Warwick University Business School , İngiltere'de İşletme eğitimi almak isteyenler için MBA kursları vermektedir. Bu kurslar full time bir programa kayıt yaptıramamış k,imseler veya full time eğitime ayıracak zamanı olmayan kimseler için birebirdir. İngiltere'de MBA kursları veren 70 kurum vardır. Bu kurumlarda MBA kursu alan yabancı öğrenci sayısı 15.000'dir. 10.000'den fazla yönetici her yıl işletme bilgilerini arttırabilmek için Açık öğretim Fakültesinin MBA kurslarına yazılmaktadır MBA kurslarında; bankacılık, işletme, iletişim, ekonomi, Avrupa dilleri, bilgisayar, yönetim, pazarlama, halkla ilişkiler, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, sosyoloji gibi dersler verilmektedir. London Business School'da iki yıllık full-time MBA kursları verilmektedir. Bu kursların senelik ücreti 10.000 sterlinden fazladır. Buna yıllık 10.000 sterlin kalacak yer, yemek, gibi yaşam masrafları da eklenirse rakam son derece büyümektedir.