Posta Hizmeti

Posta Hizmeti

Birleşik Krallık'da yurtiçi posta terimi tüm İngiltere, Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda, Channel Adaları ve Man Adalarını kapsamaktadır.

Royal Mail - İngiliz Kraliyet Postası tüm dünyada en kaliteli posta hizmetini sunan ülkelerden bir tanesidir. Royal Mail'e verdiğiniz posta, en geç 1 iş günü içinde muhtemelen aynı gün içinde sahibine teslim edilmektedir. Türkiye'de 3 günde alıcısına zar zor ulaşan APS hizmetiyle kıyaslandığında Royal Mail'in bu çok hızlı hizmeti göz kamaştırmaktadır.

İngiltere'deki 19.000 postanenin yalnızca 600'ü Royal Mail'e bağlıdır. Geriye kalanları franchise'ler ve acente bazındaki postanelerdir. Bunlarda diğer postanelerde rastlayabileceğiniz hizmetlerin çoğuna rastlamanız mümkün değildir. İngiltere gündemini bir zamanlar en sık meşgul eden konulardan bir tanesi de postanelerin özelleştirilmesi konusu idi. Ancak bir sonuç alınamadı. Bunun yerine süpermarketlere, istasyonlardaki dükkanlara, gazete bayilerine ve bazı mağazalara postane bölüleri eklendi.

Postanelerde posta hizmetlerinin yanısıra bazı özel hizmetler de verilmektedir. Örneğin televizyon ruhsatlarının satılması, ehliyet başvuru formları ve araba vergisinin postanelere ödenebiliyor olmasıdır. Postanelerden elektrik, su, doğalgaz vs faturalarınızı da ödemeniz mümkündür. Ayrıca postanelerde milli piyango biletleri de satılmaktadır. Sosyal güvenlik broşürlerini de postanelerden temin edebilirsiniz. Ayrıca postanelere belediye vergisi, kiralarınız, kablolu TV ve telefon faturalarınızı da ödeyebilirsiniz. Postanelerde döviz alım satımı da yapılmakta, Western Union'la ortak olarak uluslararası para transferlerini de gerçekleştirmektedirler.

Evinizden 2 aydan kısa bir süre için ayrılıyorsanız, bu süre içinde şahsınıza gönderilecek tüm postaların postanede tutulmasını ve siz istediğiniz tarihte evinize postalanması konusunda postaneye talimat verebilirsiniz. 

Postanelerin günde en az bir dağıtım seferleri vardır. İngiltere'nin bazı bölgelerinde ise sabah ve öğlen olmak üzere iki dağıtım seferi yapılabilmektedir. Postalar aynı zamanda postanelerden de teslim alınabilir. 

Posta kodunuzu bilmiyorsanız veya bir başkasının posta kodunu öğrenmek istiyorsanız, Posta Kodu Danışma Hattından ( 0345-111222) veya www.royalmail.co.uk adresinden öğrenebilirsiniz.

Postanın Adresine Ulaşması

Taahhütlü posta geldiğinde, posta sahibi evde yoksa, kapıya not bırakılacaktır. Bu uygulama yalnızca imza ve ödeme alınması gereken postalarda geçerlidir. Normal postalar posta kutusuna bırakılır. Yurt dışından paket postası geldiyse ve ödenmesi gereken gümrük vergisi varsa en kısa zamanda borcunuzu postaneye giderek ödemelisiniz.

Eğer gündüzleri evde bulunmuyorsanız, postanızı sizin yerinize bir başkası alabilir veya kapıya not bırakıp posta gelirse hangi gün evde olacağınızı bildirebilirsiniz.

Bunun dışında postacının size bırakmış olduğu notla gidip postayı postaneden bizzat kendiniz de teslim alabilirsiniz. Yıllık 72 sterlin karşılığında, postanede bir posta kutusu kiralayabilirsiniz. Posta kutunuzu ancak postanenin çalışma saatleri içerisinde kontrol edebilirsiniz. Bazı büyük postaneler müşterilerine 24 saat posta kutularını kontrol edebilme imkanı tanımaktadırlar. Parcelforce'da da paketleriniz için özel bir posta kutusu kiralayabilirsiniz.

Özel kargo şirketleri, dağıttıkları tüm paketler için imza almalıdırlar. Kargo sahibi evde yoksa, kargonun evde olduğu bir saatte getirilmesi için şirket ile irtibata geçmelerini söyleyen bir not bırakılmalıdır.

Adres Değişikliği

İngiltere'de taşınan kimseler postaneye talimat vererek eski adreslerine gönderilen postaların yeni adreslerine nakilini isteyebilirler. Bu hizmete redirection hizmeti denir. Bu hizmetten 1 ay süreyle yararlanabilmek için 18 sterlin, 3 ay süreyle yararlanabilmek için 25 sterlin ve bir yıl süre ile faydalanabilmek için 56 sterlin ödemeniz gerekmektedir.

Posta Havalesi

Bankada hesabı bulunmayan kişilere, az miktarda para göndermenin en kolay yöntemlerinden birisi posta havalesidir. Posta havalesini dilediğiniz tutarda yapabilirsiniz. Herhangi bir limit yoktur.