Polis ve Olaylar

Polis ve Olaylar

İngiltere'de son yıllarda cinayet ve diğer suç vakalarının arttığı göze çarpmaktadır. Yılda yaklaşık 500 cinayet olayına rastlanmaktadır. Bu da cinayet vakaları ne kadar artmış olursa olsun diğer Avrupa ülkelerine göre son derece düşük bir rakamdır. Yani İngiltere'de boğazınıza yemek takılıp ölmeniz, cinayete kurban gitmenizden daha olası bir durumdur. Diğer suç vakalarına gelince, İngiltere'de en çok karşılaşılan suç vakaları: araba hırsızlığı, yan kesicilik , eve soygun, haneye tecavüz, diğer soygunlar, soygun esnasında yaralama, tecavüz ve dolandırıcılıktır. Ayrıca bazı gençler sırf macera olsun diye başkalarının arabalarını kaçırabilmektedir. Bugün İngiltere'de insanlar çok önemli suçlar dışında suç işlenmesine göz yummakta ve şikayette bulunmamaktadır. Bunun nedeni de mahkemelerde boşuna zaman kaybetmek istememeleridir. Tıpkı Türkiye'deki gibi. Kim gidecek mahkemelerde uğraşacak. Dava açacak. Çoğu insan bundan kaçmaktadır. Çünkü olayı çözmeyeceğinin farkındadırlar. İstatistiklere bakıldığında İngiltere'de bugüne kadar açılmış davaların yalnızca %20'sinin çözüme kavuştuğu görülmektedir.

İngiltere'de bazı şehirlerde şiddet olayları oldukça yaygınlaşmıştır. Özellikle de çocuklar arasında.
Bugün pek çok kimse sokaklarda saldırıya uğrama tehlikesi altındadır.30 yaş üzeri erkeklerde bu tip olaylara daha sık rastlanmaktadır. Ancak yine kayıtlar incelendiğinde sokaklarda meydana gelen olaylardan yalnızca dörtte birinden polisin haberi olduğu saptanmıştır. Kasabalarda bu tip olaylara daha nadır rastlanmaktadır.

Bu yüzden kasabalarda hangi saatte olursa olsun elinizi kolunuzu sallaya sallaya yürüyebilirsiniz. Pek çok suç genelde uyuşturucu ile bağlantılıdır. Son yıllarda İngiltere'de uyuşturucu kullanımının hızla artmasıyla pek çok silahlı çete ve mafya işin içine girmiştir. Şiddet olaylarının bu kadar artması sonucunda polis sürekli insanları uyarmaktadır. Özellikle genç bayanlara geç saatlerde sokaklarda yalnız yürümemelerini tembih etmektedir. Ayrıca üniversite öğrencisi genç kızlara tecavüz vakaları da sık sık görülmektedir.

İngiltere'de genelde insanların en çok korktuğu şey saldırıya uğramaktır. Bu yüzden de geç saatlerde ne sebeple olursa olsun evlerini terk etmek istemeyen pek çok kimse vardır. Psikologlar suç olaylarının bu kadar artmasının ardında yatan sebeplerin; yoksulluk, geleneksel aile yapısının bozulması, sosyal değerlerde azalma, ebeveynlerin çocuk yetiştirme konusundaki yetersizlikleri ve çocuklarına olan ilgisizlikleri olduğunu düşünüyorlar. Bugün İngiltere'de pek çok genç insanın veya çocuğun suç işlemesi 10 yaşından sonra kontrolden çıkmalarından kaynaklanıyor. Ayrıca polis ve gençler arasındaki sürtüşmeler, gençlerin sürekli ayaklanması ve düzene karşı boykotlar yapması polis ve gençleri karşı karşıya getiriyor. İngiltere'ye giden Türk gençlerine böyle olaylardan uzak durmalarını tavsiye ediyoruz. Aksi halde sınırdışı edilebilirler.

Artan bir diğer suç grubu da cana değil de mala kasteden suç olayları. Soygunlar ve haneye tecavüz olayları, araba hırsızlıkları en yaygın olanlardır. Avrupa'da çalınan araba sayısı en yüksek olan ülke İngiltere'dir. Aynı zamanda soygun olaylarının en çok yaşandığı ülke de İngiltere'dir. Eğer İngiltere'nin büyük şehirlerinden bir tanesinde arabanızı otoparka bırakıyorsanız. Geri geldiğinizde onu bulamamanız veya içine girilmiş olma şansı %25'tir. İngiltere'de tüm suç vakalarının %20'si Londra'da gerçekleşir. Hatta profesyonel hırsızlar Londra'daki tarihi eserleri ve antikaları bile büyük bir başarıyla çalarlar. Dolandırıcılık suçlar arasında en saygın yere sahip olandır. Çünkü elinizi kirletmenize gerek yoktur. Bugün en çok karşılaşılan dolandırıcılık olayları kredi kartı sahtekarlıkları ve vergi kaçırmadır. Özellikle gelir vergisi ve KDV en çok sahtekarlığa maruz kalan vergilerdir. Bu da her yıl İngiltere'ye milyonlarca sterlin kaybettirmektedir. Ve tüm soygunlardan , hırsızlıklardan çok daha yüklü miktardadır.

İngiltere'nin artan suç olayları konusunda aldığı en büyük tedbir , bu suçların cezalarını arttırmak ve mümkünse hapis cezası uygulamaktır. Bugün İngiltere en ufak suçlarda bile suçlu hapis cezası ile cezalandırabilmektedir. Özellikle trafik kurallarını ihlal edenleri , TV ruhsatı almayanları, vergi ödemeyenlerin gözünün yaşına bakılmamaktadır. Ayrıca İngiltere'de cezalarda ayrımcılık söz konusudur. Aynı suçu işleyen kadınlar ve erkeklerden, kadınlara daha ağır cezalar verilmektedir. Bu da kadın hapishanelerinde boş yer kalmamasına yol açmıştır. Son yıllarda kadın hapishanelerinde %30 nüfus artışı söz konusu olmuştur. Hapishanelerde yaşanan bir diğer problem de siyah ırktan ve beyaz ırktan kişilerin aynı hücrelere konulmasıdır. Bu da iki ırk arasında kavgalar yaşanmasına, suçluların sicillerine yeni suçlar eklenmesine ve hapishanede yatacakları sürenin çok daha uzamasına neden olmaktadır. Özet olarak İngiltere Avrupa'nın en çok hapis cezası uygulanan ülkesidir. Ve yine Avrupa'nın en çok ömür boyu hapis cezası uygulanan ülkesidir.

Yukarıdaki satırlar elbette ki İngiltere'ye gitme hazırlığı içerisindeki Türkleri oldukça korkutmuştur. 
Ancak şunu unutmayın ki hiç bir Avrupa ülkesi Türkiye'den daha emniyetsiz olamaz. Bu yüzden içiniz rahat bir şeklide İngiltere'ye gidebilirsiniz. Sonuçta suç her ülkede her toplumda vardır. Suç işlenmeyen tek yerin cennet olduğu kanısındayız. Bu yüzden her ne kadar son yıllarda İngiltere'de suç olaylarında artış söz konusu olsa da diğer Avrupa ülkelerine göre İngiltere hala çok daha emniyetlidir. Eğer malınıza dikkat ederseniz ve suç vakalarına sık rastlanan yerlerden uzak durursanız zarar görme şansınız daha düşük olacaktır. Evinize, eşyalarınıza ve arabanıza sigorta yaptırmanızı öneriyoruz. 

POLİS TEŞKİLATI

İngiltere'nin ulusal bir polis teşkilatı bulunmamaktadır. Bunun yerine yerel polis teşkilatları kurulmuştur. Bugün 43'ü İngiltere ve Galler'de, 8'i İskoçya'da ve 1'i Kuzey İrlanda'da olmak üzere İngiltere'de toplam 52 yerel polis teşkilatı bulunmaktadır. Bu teşkilatların her biri ya bir ilden , ya bir bölgeden veya metropolitan bir alandan sorumludurlar. İngiltere'de polisler trafik polisi, çelik kuvvet vs. gibi farklı kategorilere ayrılmamışlardır Her polis aynı üniformayı giyer ve aynı görevleri üstlenir.

İngiliz polisi, dünyada silah taşımayan nadır polis kuvvetlerindendir. Tek silahları coplarıdır. Ancak son yıllarda terör vs gibi tehlikeli görevleri olan polisler silah taşımaktadırlar. Bu İngiltere'de oldukça hassas bir konudur. Çünkü geçmiş yıllarda bazı masum insanlar polis kurşunlarına kurban gitmişlerdir. Bazı polis güçlerinin teleskobik copları ve suçluları etkisiz hale getirmek için sprey kullanmaktadırlar. Ayrıca yakın zamanda görev başında öldürülen pek çok polis memurunun haberleri tüm İngiltere'de yankı uyandırmıştır. Bu da polisler silah taşısın mı taşımasın mı tartışmasını yeniden gündeme getirmiştir. Ancak polislerin %80'i silah taşımak istememektedirler. Pek çoğu silah taşımak yerine istifa edeceğini dile getirmektedir. Yalnızca Kuzey İrlanda'daki polisler silah taşımaktadır. Bu da acil durumlar içindir. İrlanda polisi ile İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu (IRA) arasında sürekli bir çatışma söz konusu olduğu için İrlanda polisi savunma amaçlı silah taşımaktadır.

Birleşik Krallık'ta tüm polisler genelde aynı üniformayı giyer. İngiltere ve Galler'in kasklı polis üniformaları tüm dünyada bilinmektedir. Diğer polis memurları ise siyah beyaz ekoseli bantlı bir kasket takarlar. İskoçya farklı bir hukuk sistemine sahip olmasına rağmen polis güçleri tüm Birleşik Krallık'ınkilerle aynıdır. İngiltere'nin tüm gün görev yapan polis güçlerinin yanısıra herhangi bir ücret almadan part-time polis memurluğu yapan İngilizler'de vardır. Trafik polisleri trafikle ve yollara park etmiş otomobillerle ilgilenirler.

İngiltere polisi bir zamanlar dünyanın en saygın polis güçleri idi. Ancak son yıllarda İngiltere'de polislerle ilgili pek çok kötü söylenti yayılmıştır. Ve ünleri önemli derecede zarar görmüştür. Halk anketleri incelendiğinde halkın büyük bir çoğunluğu polis teşkilatından şikayetçidir. Pek çok İngiliz artık 999'u çevirdiklerinde telefonun diğer ucundaki sesten bekledikleri ilgiyi göremediklerini belirtmektedirler.