Özel Sağlık Hizmetleri

Özel Sağlık Hizmetleri

NHS isteyenlere ücretli olarak da sağlık hizmeti sunabilmektedir. Bu durum zaman zaman eleştirilere yol açmaktadır. Çünkü NHS'nin yasal hakkı olanları ihmal edip dışarıdan ücretli olarak tedavi olmak isteyenlere öncelik tanıdığı olmaktadır. Sonuç olarak özel sağlık hizmetleri NHS'de de verilmektedir. NHS' ye bağlı doktorlar NHS dışındaki hastalara da hizmet vermektedir. Doktor muayeneleri ve hastane tedavilerinin yanı sıra insanlar özel sağlık hizmetlerini check-up, labaratuvar ve ilaçlar da dahildir. Ayrıca bazen NHS'de muayene olup doğru teşhis konulduğundan emin olmak için bir de özel doktorlara muayene olanlar olmaktadır. Türkiye'de de durum böyle değil midir? Pek çok insan SSK'sı Bağkur'u olduğu halde yine de özel hastanelere gitmektedir. Sonuç olarak sağlık insan hayatındaki en önemli şeydir. Ve insanlar hiç bir zaman sağlıklarını riske atmak istemezler. İngiltere'de 6 milyon kişinin özel sağlık sigortası vardır. Ve tüm ameliyatların %25'i özel hastanelerde yapılmaktadır. Eğer NHS dışındaki bir pratisyene veya uzmana muayene olmak isterseniz muayene ücretinin tamamı size sigorta şirketiniz tarafından ödenecektir. Bugün İngiltere'de pratisyenlerin muayene ücretleri ortalama 50 sterlindir.

BUPA ve PPP İngiltere'de en yaygın özel sağlık sigortası şirketleridir. Ancak kapsamlarında yalnızca hastane ve tedavi vardır. Doktor ve diş hekimi ücretlerini karşılamazlar. İnsanların NHS olmasına rağmen özel sağlık sigortasını tercih etmelerinin en önemli nedeni NHS' de tedavi olabilmek için uzun süre sıra beklemeleridir. Özel sağlık sigortası olan hastalar istedikleri doktora istedikleri zaman muayene olabilirler. Ayrıca özel hastanelerde her türlü konfor mevcuttur. Odalar otel odası stilinde radyolu, televizyonlu, telefonlu, banyoludur. Oda servisi mevcuttur. Bazı işverenler çalışanlarına özel sağlık sigortası yaptırmaktadırlar.

NHS ve özel sağlık sigortaları sağlık kontrollerini ve taramaları karşılamaktadır. Ancak iyi bir check-up'dan geçmek istiyorsanız bunu karşılamazlar. İngiltere'de özel kliniklerde komple check-up yaptırmak 200-300 sterlin civarındadır. Temel ilaçlar NHS ve özel sağlık sigortaları tarafından karşılanmaktadır. Ancak akupunktur, ortopedi , kemik erimesi tedavilerinin ilaçları oldukça maliyetli

olduğu için hastanın kendi maddi imkanlarıyla karşılaması gerekmektedir. Özel bir klinikte veya hastanede tedavi olurken bu hastanenin ve doktorların güvenilir olduğundan emin olun. İyice araştırmadan her önünüze gelen hastanede tedavi olmaya kalkışmayın. Size özel bir hastanede teşhis koyduklarında eğer rahatsızlığınız ciddi ise ve hayati tehlike mevcutsa mutlaka ikinci bir hastaneye veya doktora da görünün .İki hastanenin de teşhislerini karşılaştırın. Böylelikle içiniz rahat etmiş olur. Ayrıca hayati bir tehlike söz konusu olmasa bile özel hastaneler fazladan para alabilmek için size pek çok gereksiz müdahale yapabilirler. İngiltere'de bazı raporlar incelendiğinde gereksiz pek çok ameliyat yapıldığı saptanmıştır. NHS' de böyle durumlara elbette ki rastlanmaz. Özel hastanelerle ilgili şikayetlerinizi ya sigorta şirketine ya da "General Medical Council"(Genel Tıp Merkezi)'e bildirebilirsiniz.

En çok rastlanan şikayetlerden birisi de kendini uzman doktor olarak gösteren pratisyenlerdir.
Sonuç olarak İngiltere'de sağlık hizmeti alabilmenizin iki yolu vardır. Biri NHS yani devletin sağlık örgütü. Diğeri de özel sağlık hizmetleridir. Bugün pek çok insan bedava olarak NHS'den faydalanmak yerine yüksek primler ödeyerek özel sağlık sigortası yaptırmaktadır. Özel Sağlık Sigortasının NHS'den farkı size çok daha kaliteli doktorlar, uzmanlarla tedavi olma şansı sunması değildir. NHS' de çalışan doktorların da çoğunun özel muayeneleri vardır. Yani doktor kalitesi açısından aralarında hiç bir fark yoktur. Tek farkı özel sağlık hizmeti alabilmek için NHS' deki gibi günlerce sıra beklemenize gerek yoktur. Tıpkı Türkiye'deki gibi. Genelde herkesin SSK'sı Bağkur'u var ama parası olanlar SSK'da uzun kuyruklara girmek yerine özel hastanelerde tedavi olmayı seçiyor. Bu yüzden asla bir doktorun özel olarak hizmet vermesi NHS doktorlarından daha kaliteli olduğu izlenimi uyandırmasın sizde.

DİŞ HEKİMLERİ

İngiltere yıllık 750.000 ton şeker tüketimi (Kişi başına 13 kiloya denk geliyor.)ile diş hekimlerini Avrupa'nın en çok kazanan diş hekimleri yapmayı hedefliyor. İngiltere'de mesleğinde son derece başarılı diş hekimleri bulunuyor. Ancak İngilizlerin ulus olarak kötü alışkanlıklarından bir tanesi de diş ağrısından kıvranacak duruma gelmeden asla diş doktorunun kapısını çalmamalarıdır. İngiltere'de bildiğiniz bir diş doktoru yoksa düzgün dişlere sahip olan tanıdıklarınıza sorun ve onların doktoruna gidin. Telefon rehberinizin sarı sayfalarında da diş doktorlarının bir listesini bulabilmeniz mümkün. Diş doktorları arasında özel hastaları ve NHS'lileri kabul edenler, 24 saat ve acil durumlarda aranılabilenler, Cumartesi sabahları ve akşam saatlerinde nöbetçi kalabilenler vardır. Diş hekimlerinin yarısı akşam nöbetçi kalabilmekte ve Cumartesi sabahları muayenehanesini açık tutmaktadır. Ayrıca bazı bölgelerde gezici diş doktorları hizmet vermektedir.

Bazı şehirlerde diş klinikleri veya sağlık merkezleri çocuklar, hamileler ,yeni doğum yapmışlar ve özürlüler için diş tedavisi uygulamaktadır. Bazı hastanelerin de ücretsiz acil üniteleri vardır. Örneğin resmi tatillerde ve pazar günleri acil bir durum söz konusu olduğunda buralarda tedavi olabilmeniz mümkündür. Londra'da diş hastaneleri bulunmaktadır. Bu hastanelerde ortodontistler bulunmakta ve çok çeşitli ameliyatlar yapabilmektedirler. Eğer dişlerinizle ilgili önemli bir operasyon geçirmeniz gerekiyorsa sıradan bir dişçi yerine uzman bir hekime gözükmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca ortodontisler tarafından takma diş takılması çene sorunlarının giderilmesi vs gibi pek çok ciddi müdahaleler yapılmaktadır. Pek çok ortodontist acil durumlarda da hizmet verebilmektedir.

Son yıllarda diş tedavisi ücretleri önemli ölçüde artış göstermiştir Ancak yine de diğer batı ülkeleriyle kıyaslandığında İngiltere'de fiyatlar çok daha makuldür. Fiyatlar genelde bölgeden bölgeye ve dişçiden dişçiye değişir. Örneğin kontroller 10-35 pound, temizleme 15-30 pound, röntgen 20-35 pound, ve dolgu da yine 30-65 pound arası değişmektedir. 

NHS'LİLERİN DİŞ TEDAVİSİ KAPSAMI

1990'da NHS ve İngiliz Dişçiler Birliği arasında imzalanan anlaşmanın koşulları diş doktorlarına hiç de cazip gelmemiş ve pek çok diş doktoru NHS'den hasta kabul etmeyip özel hastalarıyla ilgilenmeyi seçmiştir. 1992 yılından beri pek çok İngiliz NHS'li olsa bile özel olarak muayene olmayı tercih etmektedir. Bunun nedeni de NHS'de imkanların kısıtlı olması sonucunda tedavilerde kalitesiz malzeme ve aletler kullanılmasıdır. Ayrıca NHS doktorlarının listeleri oldukça kalabalık olduğundan dolayı (Günde 60 hasta) hastalara çok kısa bir zaman ayırabilmektedirler.

Diş doktorunuzun muayenehanesine gittiğinizde NHS'li tedavi isteyip istemediğinizi belirtmeyi sakın unutmayın. Aksi takdirde size özel hasta muamelesi yapılacaktır.

NHS'lilerin sürekli aynı diş doktoruna görünmek gibi bir mecburiyetleri yoktur. Diledikleri zaman doktorlarını değiştirebilirler. Eğer diş ücretlerinden muaf olmayanların NHS'de diş tedavisinin büyük bir kısmını devlet ödemektedir. Muaf olanların tüm ücretini devlet karşılamaktadır. Muaf olanlar: 18 yaşından küçükler, 19 yaşından küçük öğrenciler, hamileler, doğumdan sonraki bir sene boyunca tüm anneler, ve yoksulluk sınırında yaşayanlardır.

NHS, diş tedavisinde 3 aşamalı bir plan sunmaktadır. Basit diş tedavilerinde, örneğin diş bakımında siz sadece 15 sterlin ödersiniz. Geri kalan ödemeyi devlet karşılar. Biraz daha ileri düzeyde tedavilerde örneğin diş çekiminde, hasta 45 sterlin öder, kalanı devlet karşılar. Daha ileri tedavilerde örneğin kanal tedavisi, protez takma gibi işlemlerde hasta 175 sterlinlik kısmından sorumludur, kalan kısmı devlet öder.

Diş tedavi ücretlerinin ve ücret ödemekten muaf kişilerin listesini FHSA'da bulabilirsiniz.

GÖZ DOKTORLARI

Göz doktorları, göz muayenesi yapma, görme bozukluğu olan kimselere gözlük veya lens reçetesi yazma, ve göz hastalıklarını teşhis etme gibi hizmetler verirler. Göz ameliyatları ise göz cerrahları tarafından gerçekleştirilir. Her göz doktorunun göz hastalıklarını tedavi edebilme veya göz ameliyatı yapabilme gibi bir yetkisi bulunmamaktadır. Göz ameliyatı yapabilmek için uzman hekim olunması gerekmektedir. Eğer bir göz doktoruna görünmek istiyorsanız aile doktorunuzun sizi uygun bir göz doktoruna yönlendirmesi gerekir.

Göz doktorunuz size gözlük reçetesi yazdığı takdirde bir gözlükçüye gitmeniz gerekecektir. Gözlükçülere gitmeden önce kayıt olmanız veya randevu almanız gerekmez. Çat kapı gidebilirsiniz. İngiltere'de bildiğiniz iyi bir gözlükçü yoksa komşularınıza ve arkadaşlarınıza danışın. Ayrıca telefon rehberinde de İngiltere'deki gözlükçülerin ve optiklerin bir listesi bulunmaktadır. Gözlükçüler aynı zamanda gözlük tamiri ve kontakt lens konusunda da hizmet verirler.

İngiltere'de optik piyasasında sıkı bir rekabet söz konusudur. Son yıllarda pek çok optik mağazalar zinciri açılmıştır. İngiltere'nin en ünlü optik mağazası "Vision Express"'dir. Ayrıca Boots eczaneler zincirinin içinde de gözlük satan bölümler vardır. Gözlük ve kontakt lens fiyatları mağazadan mağazaya farklılık göstermektedir. Özellikle kontakt lens fiyatları yüksektir. Ancak yine de diğer Avrupa ülkelerine göre İngiltere'de gözlük ve lens fiyatları daha düşüktür. Ancak dünyada en ucuz gözlük ve lensler Kuzey Amerika'dadır. 

GÖZLÜK

Gözlük çerçevelerinin fiyatları kalitelerine ve markalarına göre 20 sterlin ile 200 sterlin arasında değişmektedir. Gözlük camları ise 50-300 sterlin arasındadır. Bunlar da camın sağlamlığı, organik olup olmaması vs'ye göre değişmektedir. Genelde orta karar bir gözlük almayı planlıyorsanız camı ve çerçevesiyle beraber 100-150 sterlin arası bir fiyata mal olacaktır. Ayrıca çeşitli promosyonlar da yapılmaktadır. Örneğin bir numaralı gözlük alana bir güneş gözlüğü bedava vs gibi. Bazı gözlükçülerde gözlük alanların çocuklarına ücretsiz gözlük verebilmektedirler. Gözlüklerinizi nereden alırsanız alın garanti belgesi olmasına özen gösterin . Ayrıca pek çok optik yıllık 20 sterlin karşılığında gözlük camlarınızı 10 sterline de çerçevenizi sigortalamaktadır. Eğer size kusurlu gözlük veya lens satılmışsa tüketici haklarına göre hakkınızı arayabilirsiniz. 

KONTAKT LENS

Kontakt lens fiyatları genel de 80-140 sterlin arasında değişmektedir. Ancak bazı optiklerde 40-50 sterline de kontakt lens bulabilirsiniz. Kontakt lenslerinizi yıllık 25 sterlin karşılığında gözlükçünüze sigortalatabilirsiniz. Kontakt lensler, günlük lensler, aylık veya üç aylık lensler ve yıllık lensler gibi farklı çeşitleri vardır. Günlük lensler daha sağlıklıdır. Uzun süre kullanılan lenslerin ise dikkatle kullanılması gerekir. Lens almadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız. 

GÖZ MUAYENESİ

İngiltere'de gözlük veya kontakt lens almak istiyorsanız aynı Türkiye'deki gibi optiklerde de göz muayenesi yapılabilmektedir. Eğer NHS kapsamında değilseniz, özel göz muayenesi yaptırmanız gerekecektir. Bu da yaklaşık 15-20 sterlindir. Bazı gözlükçüler emekliler için bedava göz muayenesi yapmaktadırlar. Göz muayeneleri en fazla iki yıl arayla yaptırılmalıdır. Ancak bu bile oldukça uzun bir süredir. Çünkü bu süre içerisinde gözlük numaralarınız oldukça ilerleyebilir. İlla ki göz muayenesi yaptırdığınız optikten gözlük almak gibi bir mecburiyetiniz yoktur. 
NHS'lilerden bazıları göz muayenesi ücreti ödemekten muaftırlar. Bunar; 16 yaşından küçükler, 19 yaşından küçük öğrenciler, görme engelliler ve yoksulluk sınırında yaşayanlardır NHS'nin G11 kitapçığı" NHS siht tests and vouchers for glasses" NHS'nin göz hizmetleri hakkında ayrıntılı bilgi vermekte ve bunlardan kimlerin yararlanabileceğini belirtmektedir.

LAZER AMELİYATI

İngiltere'de son yıllarda görme bozukluklarının lazer teknolojisi ile düzeltilmesi oldukça yaygınlaşmıştır. Lazer kliniklerinde lazer ameliyatı tek göz için 500 -1000 sterline mal olmaktadır. 
Bu ameliyatlar genelde başarıyla sonuçlanmaktadır. Ancak yine de teknoloji daha çok yenidir ve uzun vadedeki etkilerinin neler olacağı belirsizdir.