İngiltere'de Otomobil Kullanmak

İngiltere'de Otomobil Kullanmak

TRAFİK SORUNU

İngiltere İstanbul kadar olmasa da Avrupa'nın en çok trafik sorunuyla karşı karşıya olan ülkelerinden bir tanesidir. Özellikle ülkenin güneydoğusundaki yollar son derece kalabalıktır. Özellikle işe gidiş ve işten çıkış saatlerinde trafik inanılmaz tıkanmaktadır. Bu genelde sabah 07:30 - 09:30 arası, akşam da 16: 30 - 18:30 saatleri arasıdır. Trafik sorununun en belirgin olduğu yollar Londra'nın M25 ve M4 otobanları ve büyük şehirlerdeki diğer otobanlardır. Kalabalık saatlerde şehir merkezlerinde kaos yaşanmaktadır, saatte ancak 10 km yol gidilebilmektedir.

İngiltere'de trafiğe yol açan faktörlerden bir tanesi de yollardaki yapım çalışmalarıdır. İngiltere'de geniş yol yapım çalışmaları vardır. Tıpkı İstanbul'daki yollara konulmuş ve köprünün durumunu yazan monitörler gibi İngiltere'de de yolların durumunu ,trafiğin hangi noktalarda sıkışık olduğunu ve sıkışık olmayan yolları gösteren monitörler vardır. Ancak bunlarda pek işe yaramamaktadır Çünkü kalabalık saatlerde genelde tıkalı olmayan hiç bir nokta bulunmadığı için sürücüler için hangi yolu kullandıkları pek fark etmeyecektir. 

Bir başka trafik etkeni de İngiltere'de otoban dışında ana arterlerin %80'inin çok dar olmasından kaynaklanmaktadır. Yollar o kadar dardır ki, bir çok ana arter tek şerit gidiş tek şerit geliş şeklindedir. Hatta bazı noktalarda yollar gidiş-dönüşte tek bir şeride kadar düşmekte, dar alanlarda mutlaka karşıdan gelene yol verdikten sonra geçebilmektesiniz. 

İnsanların işe gittiği ve işten çıktığı saatler dışında yollar çok fazla yoğun değildir. Ve genelde sürücülerin yüzler gülmektedir. Ancak yüzü en çok gülen sürücüleri görmek istiyorsanız Galler'e veya İskoçya'ya gitmenizi tavsiye ediyoruz. Ülkenin bu kesiminde yollar bomboştur. 
İngiltere karayollarının başarılı düzenlemelere ve yatırımlara ihtiyacı vardır. En başta yolların mutlaka genişletilmesi gerekmektedir. Ancak ne yazık ki, başta Londra gibi bir çok şehirde tarihi yapılardan dolayı dar yolların genişletilmesi pek olanaklı görünmemektedir, ya da binlerce tarihi binanın yerle bir edilmesi onbinlerce evin yıkılması gerekmektedir. Düzenlemelerin yapılmaması tonlarca ağırlıkta nakliye araçlarının yollara zarar vermesine ve çevreyi kirletmesine yol açmaktadır. 

Belediyeler yoğun trafiğe çözüm olarak, toplu taşım araçlarına öncelik vermekte bulmuştur. Bir çok şehirde toplu taşıma yapan otobüslerin gidebilecekleri kırmızı şerit (bus line) otobüs yolları vardır. Otobüs yolları taksilere ve otobüslere açıktır, bu yolları ihlal edenözel araçlardan 80 sterlin ceza alınmaktadır.

İngiltere'de trafik kazaları her yıl 2800 kişinin yaşamını yitirmesine (kazaların önemli kısmı motorsiklet sürücülerinin ölümüyle sonuçlanmış kazalardır) ve 30.000 kişinin yaralanmasına neden olmaktadır. Bu rakamlar diğer gelişmiş ülkelere göre daha düşüktür. Bunun nedeni de İngiltere'de yoğun trafik olması sonucu sürücülerin hız yapabilme gibi bir şanslarının olmasıdır. Bu da galiba trafiğin tek olumlu sonucudur.

TRAFİK POLİSİ

İngiltere'de trafik polisinin sizi durdurabilmesi için mutlaka bir nedeni olması gerekmektedir. Örneğin hatalı bir hareket veya farlarınızın açık olmaması gibi. Ancak sizi durdurmak istediği takdirde her türlü bahane ile durdurabilir. Bu nedenle trafik polisiyle asla tartışmaya girmemenizi öneriyoruz. Bu bazen hapis cezasına bile sebep olabilir. Polise ne kadar kibar davranırsanız o da size o kadar kibar davranacaktır hatta bazen yalnızca sözle uyarıp, ceza kesmedikleri bile olmaktadır. Trafik polisi zaman zaman sivil giyinmiş olabilir veya polis otosu dışındaki bir araç kullanıyor olabilir. Bu yöntem sürücüleri savunmasız yakalamak için en çok başvurulan yöntemlerden birisidir. Ancak sizi sivil kıyafetle durduran ve trafik polisi olduğunu söyleyen bir kimseden kimlik görmeden asla arabanızın camını sonuna kadar açmayın veya bu kimseye arabanızı teslim etmeyin. Polis arabalarının arka camlarında zaman zaman, sürücüleri uyaran mesajlar yazılı olmaktadır. Örneğin Emniyet kemeri, Hızınızı azaltın, Geçmeyin, İleride kaza var, Bizi takip edin vs gibi. Eğer size hak etmediğiniz bir trafik cezası yazıldığını düşünüyorsanız, mahkemede hakkınızı arayabilirsiniz. Bu nedenle makbuzu ödemeyin ve hakkınızı mahkemede arayacağınız söyleyin. Ancak haksızsanız cezayı faizi ile birlikte ödemek durumunda kalacaksınızdır.
İngiltere'de trafiğe çıkarken yanınızda aracınızla ilgili tüm evrakları bulundurmak zorunda değilsiniz. Ancak trafik polisi tarafından durdurulduğunuzda göstermeniz gereken evraklar;

. Ehliyet
. Ruhsat
. Aracınızın muayene Belgesi ( MOT Test Sertifikası )
. Sigorta belgesi 

İngiltere'de polis tarafından durdurulduğunuzda aracınızın evrakları yanınızda değilse, bu evrakları bir hafta içersinde oturduğunuz yerin polis karakoluna götürmeniz gerekmektedir.

TRAFİK KAZALARI

İngiltere'de trafik kazalarına diğer Avrupa ülkelerine göre daha nadır rastlanmaktadır. Ancak kaza ölüm oranı yüksektir. Trafik polisi ve yetkililer sürücülerin içkili araba kullanma ve hız yapma konusunda bilinçlenmeden ve tehlikeli yollar, kavşaklar yeniden inşa edilmeden trafik kazalarında bir düşüş yaşanmayacağını belirtiyorlar. İngiltere'de meydana gelen kazaların başlıca nedenlerinden birisi de uyuya kalan sürücüler. Bu nedenle araba kullanırken gözlerinizin kapanır gibi olduğunu hissettiğinizde, aracınızı bir kenara çekin ve dinlenin. En güvenli yollar otobanlarıdır, en tehlikelileri ise şehiriçi yollardır. Ölümle sonuçlanan kazaların %75'i şehiriçi yollarda meydana gelir. Otobanlarda ise bu oran %6'dır. 
İngiltere'de 3. şahıslara zarar verdiğiniz tüm kazalarda aşağıdaki prosedürü uygulayın. (Bu prosedür çarptığınız köpek, at, sığır, koyun,domuz, keçi gibi hayvanlar için de geçerlidir. )

1. Derhal durun. Mümkünse aracınızı yoldan çekin. Otobanda kaza yaptığınızda veya aracınız arızalandığında hava koşulları ne olursa olsun aracınızın içinde kalmayın, sizi fark etmeyen bir araç çarpabilir. Arazide veya bariyerlerin arkasında bekleyin. Şunu asla unutmayın ki kaza yaptığınızda kaçmak ve kazayı polise bildirmemek ciddi bir suçtur. Çarptığınız şeyin insan veya hayvan olması fark etmez. Maksimum para cezası 2.000 sterlin ve ehliyetinize el konulmasıdır. Ölüm veya yaralanmaya sebebiyet verip kaçmanın cezası ise hapistir. 

2. Dörtlü farlarınızı yakıp söndürerek ve yolun üzerine reflektör koyarak diğer sürücüleri uyarın. Reflektörün otobanlarda aracın 150 m uzağına, yan yollarda ise 50 m uzağına konulması gerekir. 

3. Yaralanan biri varsa 999 Ambulans Servisini, yangın çıkmışsa veya kimyasal maddeler sızıntı yapıyorsa İtfaiyeyi ve her durumda polisi arayın. Ambulans çağırıldığında otomatik olarak polis de gelecektir. Otobanlarda telefon kulübeleri mevcuttur. Gerekiyorsa ilk-yardım yapın. Yaralıyı eğer ikinci bir yaralanma tehlikesi yoksa ambulans gelene kadar hareket ettirmeyin. Araçta battaniye veya palto varsa, üzerine örtün. 

4. Yaralanma, ölüm, üçüncü kişilerin malına zarar, ve yolun bloke olması söz konusu ise polisi arayın. Diğer durumlarda sürücüler aralarında anlaşabiliyorlarsa polisi aramayabilirler. İngiltere'de kaza gerçekleştiğinde polis çağırmak mutlaka taraflardan birinin veya ikisinin de ceza alacağı anlamına gelir. Kazanın sorumluluğunun size ait olduğunu sözlü veya yazılı olarak beyan ettiğiniz takdirde sigorta şirketiniz masrafları karşılayacaktır. 

5. Kazada ilk yapmanız gereken şey Türkiye'deki gibi hiddetle arabadan inip diğer şürücünün üzerine yürümek olmamalıdır. Bunun yerine arabadan inip diğer sürücüye bir şey olmadığı için dua edin. Aksi halde haklı bile olsanız uzun süre uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

6. Bir araçla çarpışmışsanız ve diğer araç sahibi ile anlaşamayıp polisi çağırmaya karar vermişseniz, kaza yerinden araçların uzaklaştırılmasına ve delillerin ortadan kaldırılmasına yol açacak hiç bir şeye meydan vermeyin. Eğer araçların yoldan çekilmesi şart ise araçların pozisyonunu tebeşir ile işaretleyin ve araçlar arasındaki mesafeyi ölçün. Yanınızda kamera varsa kaza mahallinin fotoğrafını çekin. Böylece polise kanıt sunabilirsiniz.

7. Kazaya şahit olan kimse olup olmadığını araştırın, eğer varsa ve sizin tarafınız tutuyorlarsa isimlerin, adreslerini ve telefon numaralarını alın. Kazaya dahil olan tüm araçların plaka numaralarını, sahiplerinin isimlerini, adreslerini, sigorta şirketlerini bir kenara yazın. Kazayı soruşturan polis memurunun kimlik numarasını alın. Aynı şekilde eğer siz herhangi bir zarar sebep olmuşsanız kendi bilgilerinizi diğer sürücüye verin. 

8. Kaza sonucunda birisinin malına zarar vermişseniz, ancak o kişi kazayı görmemişse örneğin park halindeki bir araca çarpmışsanız, derhal sahibini haberdar etmeniz gerekir. Eğer sahibine ulaşamazsanız 24 saat içinde en yakın polis istasyonuna giderek bu durumu bildirmelisiniz. Ayrıca tüm kazaları 24 saat içerisinde bildirmeye özen gösterin ki deliller ortadan kalkmasın. Büyük bir hayvana çarpmışsanız ve sahibini bulamıyorsanız bunu da polise bildirmeniz gerekir. Bu kanun vahşi hayvanlar için de geçerlidir. Kazayı bildirdikten sonra tutanak tutulduğundan emin olun ve tutanağın bir nüshasını isteyin. 

9. Göz altına alındığınızda, yazılı ifade vermek gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Verirseniz de ifadenizi dikkatlice okumadan imzalamayın. 

10. Son olarak, yaptığınız tüm kazaları sigorta şirketinize bildirmelisiniz. Tazminat almayacak olsanız bile bildirin. 

Hiç bir suçunuz olmayan bir trafik kazası geçirmişseniz ve kazayı yapan kişinin sigortası yoksa veya kazayı yapan kişi kaçmışsa zararınızı Motor Insurers Bureau'dan (MIB) tazmin edebilirsiniz. Eğer bu tazminatı almaya hak kazanırsanız, zararın yalnızca 175 sterlinini siz karşılarsınız geri kalan kısmını MIB karşılayacaktır. ( Maksimum alabileceğiniz tazminat 250.000 sterlindir.)

İÇKİLİ ARABA KULLANMAK

Yaralanma ile sonuçlanan kazaların %10'u ve her yıl 500'den fazla ölümle sonuçlanan kaza içkili araba kullanma sebebiyle meydana gelir. Kazalarda yaşamını yitiren otomobil ve motosiklet sürücülerinin %20'sinin kanında aşırı alkole rastlanmıştır. Cuma-Cumartesi geceleri 22:00-04:00 saatleri arasında hayatlarını kaybeden sürücülerin ise üçte ikisi alkollüdür. İngiltere'de nefesiniz 100 ml'de 35 mg, kanınız ise yine 100 ml'de 80 mg alkol içeriyorsa, direksiyon koltuğundan kalkmanızın zamanı gelmiştir. Ya da daha açık olmak gerekirse, iki bardak biradan fazla içerseniz, araba kullanmanız yasalara aykırıdır.

İngiltere'de rasgele nefes testi yapılması yasaktır, ancak yine de trafik polisi herhangi bir bahane ile sizi durdurarak nefes testi yapabilir. Nefes testinde üflediğiniz borunun rengi kırmızıya dönerse, alkollü bulunmuşsunuz demektir. Nefes testi yaptırmayı reddedenler otomatik olarak alkollü sayılırlar. 
Nefes testinde alkollü bulunursanız ve bu duruma itiraz ederseniz, en yakın polis istasyonuna götürülür ve yaklaşık 20 dakika süren başka bir nefes testine tabi tutulursunuz. Hala alkollü çıkıyorsanız yine itiraz edebilir ve kan testi veya idrar testi isteyebilirsiniz. Eğer itirazınızda haklıysanız, gönderilirsiniz ancak haklı değilseniz istediğiniz kan veya idrar testinin parasını ödemek zorundasınız. Bazı sivri zekalılar kan testini "nasıl olsa alkolün etkisi sabaha geçer ve kanımda çıkmaz" diyerek istemektedir. Ancak alkolün kandan uzun süre çıkmadığı ve kanından ayrıca uyuşturucu kullandığı ortaya çıkıp başı iyice belaya girenler vardır.

Uyuşturucu kullanmak yasaktır, uyuşturucu etkisindeyken araba kullanmak daha da yasaktır. İngiliz yasalarına göre mülkiyeti size ait bir araç, alkollü bir sürücü tarafından kullanılırsa siz de onun kadar ceza alırsınız.

İçkili araba kullandığı tespit edilenlerin ehliyetine belirli bir süre için el konur (genelde 6 ay), yüklü para cezalarına çarptırılırlar (maksimum 5.000 sterlin). Ölüme veya yaralanmaya sebebiyet verenler ise, 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılırlar. İkinci kez içkili araba kullanırken yakalananların ehliyetine bu sefer daha uzun süreyle el konur. (genelde 3 yıl ) İçkili araba kullanmak yüzünden ehliyetine el konmuş kimseler, artık daha yüksek sigorta primleri ödemek zorundadır. Ehliyetine belirli bir süreliğine el konmuş kişiler, ehliyetlerine daha erken kavuşabilmek için kursa gidebilirler. Bu kursların ücreti 50-200 sterlindir ve trafik yasağının süresini %25 düşürürler. Ayrıca ödeyecekleri yüklü sigorta primlerinden de %40 indirim sağlamış olurlar.

İçkili araba kullanırken, kaza yaparsanız bu size çok pahalıya mal olacaktır. İçkili araba kullanırken yapılan kazalar ne özel sağlık sigortasının ne de otomobil sigortanızın kapsamı dahilindedir. Bu nedenle tüm masrafları kendi cebinizden ödersiniz. 

ARABA HIRSIZLIĞI

İngiltere'de her yıl yaklaşık 500.000 araba çalınmakta, çalınan arabaların %70'i parçalanıp satılırken, geri kalanı sahte plaka takılarak Orta ve Uzak Doğu ülkelerine ihraç edilmektedir. İngiltere, Avrupa'nın en çok araba çalınan ülkesidir. İngiltere ve Galler'de her on arabadan biri çalınmakta, caddelere park edilen arabaların dörtte birinin ise mutlaka bir parçası eksilmektedir. Arabanızın çalınması pek çok angaryaya sebep olur. Sigorta işlemleri ile uğraşmak, yeni bir araba satın alana kadar toplu taşıma araçlarına binmek zorunda kalmak, sigortanın hasarsızlık indirimini kaybetmek vs. Bazen çalınan arabanızı başka birisine satılmış olarak bulursunuz. Bu da geri alabilmek için bir sürü hukuki işlem gerektirir. (Avukat tutmak, mahkemeye çıkmak vs.)

Eğer arabanız pahalı ve lüks bir modelse, çalınmaması için ekstra önlemler almalısınız. Park ettiğiniz yerlere dikkat edin, olur olmaz her yere park etmeyin, alarm taktırın , direksiyon kilidi alın, hatta motoru kilitleyip aracın hareketsiz kalmasını sağlayan mekanizmayı bile taktırın. İngiltere'de bu kadar çok hırsızlık vakası ile karşılaşılması otomotiv üreticilerini; ileri teknoloji alarm sistemleri ve imkansız kilitler üretmeye zorlamıştır. Örneğin Jaguar XJ'yi çalmayı başarabilen bir hırsıza rastlanmamıştır. Son yıllarda profesyonel hırsızlar baktılar ki üretilen bu teknoloji harikası kilitlerle araçlar asla hareket etmiyor, onlarda çareyi çekici kamyonları getirerek araçları çekmekte buldular. Yani hırsızlar ne yapar eder bir yolunu bulurlar bu nedenle aracınızı çalınmaya karşı sigortalatmayı asla ihmal etmeyin. 
Aracınızdan inerken kapıları kilitlemeyi ve camları kapatmayı unutmayın. Anahtarları asla aracın üzerinde bırakmayın. Özellikle benzin alırken buna çok dikkat edin. Aracınızda görünürde asla değerli bir şey bırakmayın. Aracınızı büyük otoparklara park etmekten (havaalanları ve tren istasyonlarının otoparkları hırsızların en sevdiği mekanlardır) kaçının. Aracınızı gece park ederken aydınlatılmış alanlara park etmeye çalışın.

Araba hırsızlığının İngiltere'de bu kadar yaygın olması kuşkusuz en çok alarm ve kilit sistemleri üreten firmaları sevindirmektedir. Sektör oldukça karlı bir sektördür. Her gün piyasaya yeni ürünler çıkmaktadır. Ancak hırsızları tamamen durdurabilecek bir mekanizma hala icat edilememiştir.

Aracınıza pahalı bir müzik sistemi kurduracaksanız, bu sistemin takıp çıkarılabilir olmasına dikkat edin. Böylelikle arabadan inerken cebinize koyarsınız. İngiltere'de araba hırsızlarını caydırmak için en etkili yöntem herhalde aracın içine kobra veya kaplan koymaktır. Bu da fayda etmezse üç tekerlekli bir bisiklet satın alın, buna hiç bir hırsızın ilgi göstereceğini zannetmiyoruz. Ya da en iyisi özellikle Londra'da toplu taşıma araçlarını kullanmak. En azından aklınız arabanızda kalmaz.

İngiltere'de çalınmaya karşı araca kurdurulabilecek en mükemmel sistem tracking system'dır. Bu sistemle aracın tüm hareketleri radarla algılanabilir. Böylelikle çalınmış bir aracın yeri anında tespit edilir. Piyasadaki en iyi Tracking System markaları Securicor Trakbak (sistem 600 sterlin, monte edilmesi 150 sterlin ve yıllık üyelik 120 sterlin ) ve Tracker Network'dür. Sigorta şirketlerinin büyük bir çoğunluğu tracking system'a 

HIZ LİMİTLERİ

Trafik işaretlerinde aksi belirtilmedikçe aşağıdaki tabloda yer alan hız limitleri geçerlidir. 

Otobanlar ve Çift Yönlü Yollar 120 km/h
Tek yönlü yollar 100 km/h
Şehiriçi 50 km/h
Yoğun Yerleşim Yerleri ve Yaya Yolları 30 km/h

İngiltere'de hız limitleri km cinsinden değil mil cinsinden değerlendirilir.

Sollama (daha doğrusu sallama) yapmayacaksanız hızlı şeridi kullanmanız yasaktır ve kullananlar para cezasına çarptırılır. Otobanlarda özel hız limitleri işaretlerle ve yanıp sönen lambalarla gösterilir. Otobanlarda yavaş gitmek yasaktır. İngiltere'nin tüm bölgelerinde araçların hızlarını denetleyen radarlar bulunmaktadır. Trafik polis tarafından durdurulduğunuzda muhtemelen radara yakalanmışsınızdır. İngilizler bunun da çaresini sürücüleri radara karşı uyaran cihazlar icat etmekte bulmuşlardır. Ancak bu cihazları alıp satmak yasalara aykırıdır.

Yol kenarlarına ve trafik lambalarının içlerine monte edilmiş kameralar da hatalı sürücüleri yakalamanın İngiltere'de sık sık kullanılan yöntemlerinden birisidir. Ancak filmlerin son derece pahalı olmasından dolayı kameraların sadece %15'i aktif olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda lazerli portatif kameralar da tüm gün trafik kurallarını çiğneyenleri avlamaktadır. Üstelik bu kameralar radar tespit cihazları tarafından fark edilmemektedir.

Hız limitlerini aşanlara uygulanan maksimum para cezası 400 sterlindir. Ancak bu rakam çok yüksek olduğu için genelde 50 sterlin ceza kesilmektedir. Hız limitini aşanlara verilen para cezaları genelde sürücünün önceki hatalarına ve limitin ne kadar aşıldığına bağlıdır.

Hız limitini aştığınız gerekçesi ile durdurulduğunuzda ya trafik cezasını ödeme yada itiraz edip mahkemeye gitme hakkınız vardır. Eğer mahkemeye gider ve kaybederseniz, hem mahkeme masraflarını, hem da trafik cezasını faizi ile beraber ödersiniz. Genelde trafik polisi hız limitinin %10 aşılmasına göz yumar. Hız limitini aşanlar, para cezasının yanısıra ehliyetlerine üç eksi puan işlenir. 

YOL HARİTALARI

İngiltere'de yollar harfler ve onu takip eden rakamlarla adlandırılır. Otobanlar için M harfi kullanılır. M1, M2, M3, M25 otobanı gibi. Otobanlar haritalarda mavi renkle gösterilir. Ana yollar kasabaları şehirlere bağlayan yollardır,haritada kırmızı renktedirler ve A harfi ile gösterilirler. A1, A2 gibi. Ne kadar ücra bir anayolsa, rakam o kadar yüksektir. B harfi köyleri, kasabalara bağlayan yollar için kullanılır ve bu yollar haritada kahverengi ile gösterilir. Galler'de yollardaki levhalar ve işaretler hem İngilizce hem de Galce'dir. Tüm Birleşik Krallık'ı ve adalarını görebileceğiniz kapsamlı haritalar bulabilirsiniz. Piyasada bulabileceğiniz en başarılı haritalara aşağıda değindik. 

. A-Z Map Co. Ltd'nin piyasada tüm ihtiyaçlar için çok çeşitli haritaları bulunmaktadır. Coğrafya Atlasları, İngiltere'nin tüm bölgelerinin, şehirlerinin, yollarının detaylı haritaları, gezi haritaları vs. İngiltere'yi sokak sokak gösteren haritaları bile vardır.

. AA ve RAC gibi otomobil organizasyonlarının ve Ordnance Survey'in kapsamlı haritasını satın alabilirsiniz. Tavsiye edebileceklerimiz, AA Big Road Atlas in Britain, Ordnance Survey Motoring Atlas, Collins Road Atlas ve Philip's Motoring Atlas Britain'dir. 

. Kütüphanelerden ve turist danışma merkezlerinden bulunduğunuz kasabanın haritasını temin edebilirsiniz. Detaylı kasaba haritaları ise kasabanızdaki kitabevinden veya gazete bayiinden satın alınabilir. 

. Araba kiralama şirketlerinden, turist danışma merkezlerinden ve kütüphanelerden ücretsiz haritalar temin edilebilir.