Kurallar ve Park Etmek

Kurallar ve Park Etmek

GENEL TRAFİK KURALLARI

Aşağıda İngiltere'de otomobil kullanırken uymanız gereken kurallar yer almaktadır. Bu kurallara uyduğunuz takdirde olası kazaları önleyebilirsiniz.

. İngilizlerin her konuda farklı alışkanlıkları olduğu gibi trafik konusunda da farklı uygulamaları vardır. İngiltere'de trafik yolun sol tarafında akar. Türkiye'den İngiltere'ye yerleşen sürücülerin buna alışması biraz zaman alacaktır. Sürücülerin kavşaklarda, tek yönlü yollarda ve meydanlardaki göbeklerde dönüş yaparken ekstra dikkat sarf etmeleri gerekir. Araç sürücüleri, kavşak noktalarını geçerken önce sağa, sonra sola bakmayı unutmamalıdırlar, sinyal verirken de önce sağ sinyali kullanmaları gerekir.
. Tüm araç sürücüleri, araçlarında arıza veya kaza durumlarında diğer araç sürücülerini ikaz edecek bir ikaz levhası bulundurmalıdır. Ayrıca dörtlü flaşörlerin de çalışır olması gerekmektedir. İkaz levhaları üçgen biçiminde ve fosforlu renktedir. Aracın en az 50 m yakınına konulması tavsiye edilir. ( Bu mesafe otobanlarda 150 metredir.)
. Türkiye'de geçiş önceliği yolun sol tarafındaki araca aittir. ingiltere'de ve diğer Avrupa ülkelerinde böyle bir öncelik söz konusu değildir. Yan yollardan, ana yollara geçiş yapılan kavşaklarda ve dönüm noktalarında sekizgen "Dur" levhası veya üçgen "Yol Ver" levhası bulunmaktadır. Ayrıca yol zeminindeki geçişle ilgili uyarı yapan beyaz kesik çizgiler "dur veya yol ver anlamında" sürücüleri yönlendirmektedir. "Dur!" işaretini gördüğünüz anda önce kesinlikle durun (tekerlekler kitlenmelidir) etrafınızı kontrol edin ve sonra yolunuza devam edin. 
. Dönel kavşaklarda (göbeklerde), sağdan gelen araçlar yol önceliğine sahiptir. İngiltere'de çok sayıda dönel kavşak vardır ve trafiğin yoğun olduğu saatlerde geçişler trafik ışıkları ile kontrol edilmektedir. Trafiğin yoğun olmadığı saatlerde ise geçişler serbesttir. Dönel kavşaklarda trafik saat yönünde işler. (Türkiye'nin tam tersi). 
. Şehirdışı yollarda, keskin virajlar için siyah zemin üzerine beyaz oklarla gösterilen levhalar kullanılmaktadır. Viraj ne kadar keskinse oklar o kadar fazladır. Bu levhalar sürücüye yavaşlaması gerektiğini hatırlatır.
. İngiltere'de otomobillerde, ön ve arka koltuklarda oturan tüm yolcuların emniyet kemeri takması zorunludur. 14 yaşından küçük çocuklar için özel araç koltukları da kullanılmaktadır. Emniyet kemerinin veya koltuğun çocuğun yaşına ve kilosuna uygun olmasına dikkat edilmelidir. 
. İngiltere'de bazı yollar yalnızca otobüslere ve taksilere ayrılmıştır. Bu yollara tercihli yol denir ve tercihli yollarda hususi araçlar seyahat edemez. Tercihli yolların bazıları yalnızca trafiğin yoğun olduğu saatlerde hususi araçlara açılamazken, bazıları tüm gün hususi araçlara kapalıdır. Yasak olduğu halde tercihli yolu kullanan araçlar otobüs şoförlerinden işittikleri azarların yanı sıra, 80 sterlin para cezasına da çarptırılırlar. 
. Geceleri ve aydınlatılmayan yollarda uzun farların yakılması zorunludur. Ayrıca uzun farlarınızı ve sis farlarınız görüş alanınızın 100 metrenin altına düştüğü tüm zamanlarda yakabilirsiniz. Uzun farları yakmak farklı anlaşılmalara yol açabilir. Bazen arakadaki aracın öndekine işaret vermesi amacıyla yakılır. Bazen "Yol Ver" demektir. Bazen "Daha acemiyim. Kusuruma bakmayın" anlamına gelir. Dörtlü flaşörler de herhangi bir kaza anında, diğer sürücüleri uyarmak veya yardım istemek amacıyla kullanılmalıdır. Park yasağı olan yerlerde park etmenizin tek haklı sebebi aracınızın bozulması veya kaza hali olabilir. 
. İngiltere'deki sürücülerin pek çoğu sis lambalarının nasıl kullanılması gerektiğinden habersizdirler. Arka sis lambaları yalnızca görüş alanınızın 100 metrenin altına düştüğü durumlarda kullanılabilir. Sadece karanlık veya yağmur yağıyor diye sis lambalarınızı yakamazsınız. 
. İngiltere'de trafik ışıkları aynı Türkiye'deki gibi kırmızı (Dur ), sarı (hazırlan ) ve yeşildir(Geç ). İngiltere'de en uzun süreyle yanan ışık yeşildir. Trafik ışıklarının alıcıları 40-150 metrelik bir alana yerleştirilmiştir. Bu alıcılar, trafiğin işleyişini düzenler. Yeşil ışık en az yedi saniye en fazla bir dakika yanabilir. 
. Trafik ışıklarının büyük bir çoğunluğuna kırmızı ışıkta geçen araçları görüntüleyen kameralar yerleştirilmiştir. Kırmızı ışıkta geçtiğinizde, bir ay sonra hakkınızda ceza işlemleri başlatılır.) Trafik ışıkları kavşaklarda yolun sol tarafına yerleştirilir ve karşılıklıdır. 
. Yaya geçitleri iki çeşittir. Trafik lambası bulunanlar ve trafik lambası bulunmayanlar. Trafik lambası bulunan yaya geçitlerinde geçişler bu lambalara göre yapılır. Ancak ışık olmayan yaya kaldırımlarında yaya yola adımını attığı anda sürücünün durması gerekir aksi takdirde cezaya çarptırılır. 
. İngiltere'de traktör, karavan gibi yavaş giden araçlar arkalarında 6 araçtan fazla birikim olduğu takdirde bu araçlara yol vermelidir.
. Trafik cezaları genelde para cezasıdır. Ceza ihbarı adresinize geldiği zaman veya sileceğinize iliştirildiği zaman ödeme merciine yatırılması gerekmektedir. Bazı trafik suçlarında ehliyetinize ceza puanı verilir. Bu puanlar belirli bir miktarı aşarsa ehliyetiniz elinizden alınabilir. İçkili araba kullanma, kazaya ve ölüme sebebiyet verme gibi olaylarda hapis cezası söz konusu olmaktadır. Ölüm durumunda müebbet hapse kadar ceza alabilirsiniz.
. Bazı sürücülerin üç şeritli yollarda, hep sol şeridi işgal etmeleri karşısında trafik sıkışmakta ve tüm trafik iki şeritte toplanmaktadır. Sağ şeritte araç geçilmesi yapılması, trafik başka bir yönde işliyorsa yasaktır. Sürücülerin araç geömeden önce sinyal vermeleri gerekir. Otobanlara, bisiklet, yayalar ve mopedler giremez. 
. Yollarda, bisiklet, motosiklet ve moped sürücülerine karşı çok dikkatli olun. Bazen karanlıkta veya siste farketmek zor olabilir. Otobüslerden inen yolculara ve okulların yanından geçerken yoldaki çocuklara dikkat edilmesi ve buralardan hızlı geçilmemesi gerekmektedir. 
. Araba kullanırken cep telefonu ile konuşulması yasaktır. İngilizlerin en çok çiğnediği kurallardan birisi budur. Eğer çok yoğun birisiyseniz ve siz arayanların her saatte bulabilmesi gerekiyorsa araç kiti veya araç telefonu kullanın. 


PARK ETMEK

İngiltere'de büyük şehirlerde özellikle Cumartesi günleri, herkesin alışverişe çıktığı saatlerde park sorunu yaşanmaktadır. Sokaklarda ve caddelerde park yeri bulmak zordur ayrıca parkmetre bulunmayan bir yere park edemezsiniz. 

Yol kenarlarına park edişlerde bir takım kısıtlamalar söz konusudur. Bu kısıtlamalar renkler ve işaretlerle gösterilmektedir. Bazı yollara park etmek yalnızca günün belirli saatlerinde yasakken, ( Örneğin Haftaiçi 08:00-18.30 ) bazı yollara park etmek tamamen yasaklanmıştır. Park yasağı olan yerler sarı çizgilerle işaretlenmiştir. Eğer herhangi bir saat levhası yoksa tüm gün park edilmesi yasaktır anlamına gelir. Mavi çizgiler ise sınırlı saatlerde park imkanı tanır. Şehirlerde kullanılan başlıca park yasağı çizgileri aşağıdakilerdir. 

İŞARET YASAKLAR

---Bus Stop (Otobüs Durakları)---
Süresiz olarak park ve duraklama yasağı vardır.

---Kavşaklarda Baklava Dilimli İşaretler---
Kavşaklardaki trafik akışını engellemek suçtur. Bu işaretlerin olduğu yerde, trafik akarken durmamaya çalışın.

---beyaz zig zag çizgiler---
Yaya geçidine yaklaşıldığı anlamındadır. Hiç bir şekilde park edilemez ve duraklama yapılamaz. 

---çift sarı çizgi---
Belediye kontrollü yol. Park etmek ve duraklama yapmak süresiz yasaktır. Aksi durumda para cezası uygulanır.

---tek sarı çizgi---
Belediye kontrollü yol. 08:00 - 19:00 arası park etmek yasaktır. Sürücü içinde iken aracın bir kaç dakikalık duraklamasına izin verilir.

---kesik sarı çizgi---
Yolun üzerindeki levhada belirtilen saatlerde park edilemez. 

---Çift Kırmızı Çizgi---
Polis kontrollü Yol. Park ve duraklama süresiz yasaktır. Park edilen araç derhal çekilir.

---Tek Kırmızı Çizgi---
Polis kontrollü Yol. 08:00 - 19:00 arası park etmek yasaktır. Park edilen araç derhal çekilir. Sürücü içinde iken aracın bir kaç dakikalık duraklamasına izin verilir.

Kamuya ait otoparklarda ve parkmetreli park alanlarında Pazar günleri ve resmi tatillerde ücret alınmayabilir. Bazı alanlarda ise kamu otoparkları toplu taşıma araçlarını teşvik amaçlı, bedava park etme olanağı sunarlar. Otoparkı olmayan süpermarketler ise aracını ücretli bir otoparka park etmek zorunda kalan müşterilerine ödedikleri park ücretini alışverişlerinden düşerler. Belediyelerden, kütüphanelerden ve turist danışma merkezlerinden bölgedeki otoparkları gösteren bir harita temin edebilirsiniz. 

ÇOK-KATLI OTOPARKLAR 

Çok katlı otoparklarda, ödeme sistemi çeşitlidir. Ücreti girişte ödeyebilirsiniz veya otomatik makinelerden jeton veya slip alarak çıkışta da ödeyebilirsiniz. Çok katlı otoparklarda aracınızı park ettiğiniz katı unutmayın, aksi takdirde çok aramak zorunda kalırsınız. Çok katlı otoparklarda zemine hız yapmaya engel olan tümsekler yerleştirilmiştir. Çok kartlı otoparklara sezonluk abone olabilirsiniz. 

PARKOMETRELER

İngiltere'de parkmetre bulunan yol kenarlarına sınırlı bir süre için park edebilirsiniz. Bu süre minimum yarım, maksimum 2 saattır. Süreniz dolduğu anda park yerini terk etmeniz gerekir, aynı yerde bulunan başka bir parkmetrenin önüne park edemezsiniz. Parkmetreler 5-20 penilikleri kabul etmektedir. Parkmetreler genelde haftaiçi 07.00-19.00, Cumartesi 07:00-18.00 arasında kullanılabilir. Tren istasyonlarındaki ve havaalanlarındaki parkmetreleri 24-saat kullanmak mümkündür. parkmetrenin süresi dolduğu halde aracını çekmeyen sürücüler 20 sterlinlik para cezasına çarptırılırlar. 

PAY-DISPLAY SİSTEMİ

İngiltere'de kullanılan otopark yöntemlerinden birisi de pay-dispaly'dir. Bu sistemde otopark ücreti ödenir ve makbuz ön cana yapıştırılır. Ücretler saatlik 20-30 penidir ve makine yalnızca 5p ile 1 sterline kadar olan bozuklukları kabul etmektedir. Kalmayı düşündüğünüz süre kadar bozukluk attığınızda düğmeye basın ve makbuzunuzu alın. Pay-Display park alanları haftaiçi 07.00-19.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. ( Pazar ve resmi tatiller hariçtir) Bazı şehirlerde getirilen yeni bir sistem ise EasyPark sistemidir. Bu sistemde gold card denilen kontörlü bir kart satın alınır. ( gold cart 3-125 sterlinliktir) park ettikçe kontör harcarsınız. Gold card'ları belediyelerden, postanelerden, bazı dükkanlardan ve otoparklardan temin edebilirsiniz. 

PARK CEZALARI

Park cezalarının miktarı park ettiğiniz yere göre değişir. Sarı çizginin üzerine park edenler genelde 50 sterlin , beyaz zig zag çizgilerinin ve yaya geçitlerinin yakınına park edenler ise, ehliyetlerine 3 ceza puanı + 50 sterlin para cezasına çarptırılırlar. Bazı şehirlerde ise sarı çizgilerin bulunduğu alanlara park etmeyi hayal bile etmeyin. Çünkü cezası 80-100 sterline kadar çıkabilmektedir. Arabanız çekilmişse cezayı ödemeden arabanızı alamazsınız. Çekilen arabalar 1 gün içerisinde gelip alınmadığı takdirde günlük 10 sterlin park yeri ücreti cezadan hariç olarak tahsil edilir. parkmetrenin önüne veya Pay&Display alanına park etmişseniz süreyi geçirseniz bile aracınız çekilmez.

İngiltere'de park yasağı olan alanlara sıkça park edildiği görülmektedir. Bu da belediye yetkililerini sürekli tedbir almak durumunda bırakmaktadır. Londra ve diğer şehirlerde ücretsiz park alanları yalnızca şehir sakinleri içindir. Şehirde yaşamayanların bilet alması gerekir. Londra'da her yıl 3 milyon otopark bileti kullanılır. Londra'da çekilen araçlar 80 sterlin+trafik cezası karşılığında geri alınır. 

TEKERLEĞİN BAĞLANMASI

Londra'da ve pek çok büyük şehirde park yasağı olan alanlara park edenlere uygulanan bir yöntem de tekerleğin metal bir kilitle bağlanarak sabitlenmesidir. Bu duruma düşen araç hareket edemez. Londra'da her hafta 3.000 aracın tekerleği bağlanır ve 2.000 araç da çekilir. Tekerleği bağlanan araç sahipleri, polis noktasına giderek trafik cezası+tekerlek bağlama ücretini öder. Ödedikten sonra da aracının yanına giderek tekerleğin kilidini açacak görevlinin gelmesini yaklaşık 4 saat kadar bekler.

İngiltere'de aracınızı park ederken son derece dikkatli olun, kazaya sebep olabilecek bir noktaya park ederseniz çok yüklü bir para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz ve eğer aracınız kazaya sebep olursa kazanın tüm masraflarını siz ödersiniz. İngiltere'de yaya kaldırımlarına park etmek yasaktır. İngiltere'nin neresinde olursanız olun, otoparklara ve parkmetrelere ödeyeceğiniz ücretler için yanınızda daima bozuk para bulundurun.