Kişisel Kredi Almak

Kişisel Kredi Almak

İngiliz bankasında "Current Account" hesabınız varsa, ve bu hesabınız iyi kötü işliyor yani hesabınıza ara sıra para yatıyorsa ve kredi geçmişinizde borçlarınıza sadık biri iseniz, bankanız size kredi vermek için adeta sizi çıldırtacaktır. Kaldığınız adrese mektuplar gönderecek bankaya her gidişinizde kredi isteyip istemediğiniz sorulacaktır.

Bugün İngiltere'de bankaların en önemli sorunu kredi verecek kişi bulamamalarıdır. Rekabet öylesine büyüktür ki bankalar kredi vermek için adeta müşteri avına çıkmıştır.

Bankalardan kredi almak istiyorsanız en düşük faizle kredi veren bankayı araştırmalısınız. İngiltere'de kredi faizleri son derece yüksek seviyelerdedir ve kredi talep eden kişiye, kredinin süresine en önemlisi de kredinin garantili veya garantisiz olmasına göre değişmektedir. Garantili krediler çok daha ucuza mal olmaktadır. Örneğin kredinizi geri ödeyemediğiniz takdirde bir malınızı ipotek olarak gösterebiliyorsanız veya bir kefiliniz varsa çok daha düşük faizle kredi alabilirsiniz. Ancak yine de kredi alırken evinizi ipotek etmemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü en ufak bir sıkıntıya düşüp bir iki taksiti bile ödeyemeseniz eviniz elinizden gidebilir. Eğer kredi ile araba almayı planlıyorsanız en uygun kredileri yine bankalar vermektedir.

Krediler için sabit veya değişken faiz oranları geçerlidir. İsterseniz sabit faizle ya da değişken faizle kredi alabilirsiniz. Sabit faizle kredi aldığınız takdirde piyasadaki faiz oranları ne kadar değişirse değişsin sizin ödediğiniz faiz hep sabit kalacaktır. Bunun avantajı büyüktür. Ancak dezavantajı bazen piyasanın faiz oranlarının sizin ödediğiniz faizden düşük olabilmesidir. Değişken faizli kredilerde ise borçlunun ödediği faizler ekonominin durumuna göre değişir.

Bankaların ve ev kredisi veren kuruluşların dışında kredi temin edebileceğiniz daha pek çok kaynak bulunmaktadır.Son yıllarda ülkede binlerce finans kuruluşu kredi verme işine soyulmuştur. Rekabet öylesine büyüktür ki, kapı kapı dolaşıp kredi pazarlaması yapan hatta rastgele telefon açan kredi kuruluşları bile vardır.

Öğrenci iseniz ve İngiltere'de Current Account'unuz varsa, o zaman İngiltere'de 5 yıl vadeli bir kredi alıp, İngiltere'de master yapmayı düşünebilirsiniz. Ya da Türkiye'ye yüklü para ile dönüp kendinize son model bir araba alabilir, borcunuzu da küçük taksitlerle ödeyebilirsiniz.

Hatta biraz sıkı iseniz, ev kredisi alıp, öğrenci iken oturduğunuz evin sahibi olabilir, bankaya kredi borcunuzu da kira öder gibi geri ödersiniz.

Örnek Kredi Geri Ödemesi

Bankadan alınan 10,000 Sterlin krediyi 5 yılda her ay ortalama 220 Sterlin ödersiniz.


Kredi Değerlendirme Kuruluşları

Bugünün finans dünyasında kredi alabilmeniz veya alacağınız kredinin miktarı faiz oranı sizin İngiltere'deki kredi geçmişinize bağlıdır.

İngiltere'ye yeni gelmiş biriyseniz, işiniz biraz zor. Finans dünyasının sizi tanıması için biraz zamana ihtiyacınız olacaktır. 3-5 ay gibi bir zaman sizin için çok uzun bir süreç olabilir ancak finans dünyası için çok kısa bir zaman olabilir. Bu süre içinde sizin borçlarınıza ne kadar sadık biri olduğunuzu anlamaya çalışacaklardır.

Finans kurumlarının pek çoğu daha başka krediler alıp almadığınız konusunda araştırma yapacaktır. İngiltere'ye yeni gelmiş ve kredi talebinde bulunmuşsanız, bazı kredi kuruluşları daha önce yaşadığınız ülkeden sizin hakkınızda bilgi temin etmeye çalışabilir ancak Türkiye'den bir bilgi edinmenin ne kadar süreceğini tahmin ederseniz, bunun pek işlemeyeceğini anlayabilirsiniz.

İngiltere'de finans adına yapacağınız her şey bir başka deyişle aldığınız her nefes kayıt altına alınmaktadır. Cep telefonu alımından, ev kiralamaya; banka hesabı açmaktan, oto alımına ve bir işe girmeye kadar her şey 3 özel Kredi Değerlendirme Kuruluşu tarafından kayıt altında tutulur.

Bankalar ve finans kuruluşları kredi talebinde bulunan kişilerin maddi durumlarının ve sicillerinin araştırılması amacıyla kredi değerlendirme kuruluşlarından hizmet alırlar. İngiltere'de aldığınız bir krediyi ödememişseniz veya kötü bir siciliniz varsa kredi değerlendirme kuruluşları bunu derhal tespit edecek ve kredi talepleriniz sonsuza dek geri çevrilecektir. Kredi talebinizin kabul edilmesinde rol oynayan başlıca faktörler, yaşınız, mesleğiniz, medeni durumunuz, ne kadar zamandır aynı yerde çalıştığınız, yaşadığınız yer, ev sahibi olup olmadığınız ve diğer bankalara borcunuz olup olmadığı vs.dir.

Örneğin kiraladığınız evde elektrik borcunu 1 ay geç ödemeniz bile aylar sonra karşınıza bankadan kredi isterken sorun olarak çıkacaktır. Bu nedenle, size kuvvetle tavsiye ederiz ki, İngiltere'de borçlarınızı zamanında ve aksatmadan ödeyin.