İş Bulmak

İş Bulmak

İngiltere'de iş ararken dikkat etmeniz gereken en temel nokta hiç bir zaman tek bir işe yoğunlaşmamaktır. Ne kadar çok iş başvurusunda bulunur, ne kadar çok iş görüşmesine giderseniz sizin için en uygun işi bulma şansınız o kadar artacaktır. Şirketlere CV'nizi göndererek ,mektup yazarak gazete ilanlarını ve internet'teki iş bulma sitelerini takip ederek mümkün olduğu kadar çok iş görüşmesi yapmaya bakın. Hangi işe başvurursanız başvurun yapmanız gereken en önemli şey kendinizi en doğru biçimde pazarlayabilmektir. Örneğin üst düzey yöneticiler ve uzmanlar gazetelerin insan kaynakları ekinde yer alan ilanlarla görüşmeye alınırlar. Genelde çağrılan kişi sayısı son derece azdır. Ancak vasıfsız işler dükkan vitrinlerinde, işçi bulma kurumlarında, ve yerel gazetelerde yayınlanan ilanlarla görüşmeye çağrılırlar.

İş başvurusunda bulunurken şirketin insan kaynakları müdürüne bir başvuru mektubu yazılır. Yanında da tüm referanslarınızın ve niteliklerinizi belirtmiş olduğunuz CV'niz iliştirilir. Ancak yurtdışından iş başvurusu yapmak son derece angarya ve güvenilmeyecek bir yöntemdir. Örneğin Bugün Türkiye'de iş hayatında iyi bir yerlere gelebilmek için iyi bir İngilizce'nin şart ve vazgeçilmez olduğunun farkındasınız. Bu yüzden de hem İngilizce'nizi geliştirmek hem de faydalı bir deneyim olması açısından bir süre İngiltere'de çalışmak istiyorsunuz. Genelde Türkiye'de üniversiteden mezun olanların en büyük hayali budur. Bir kaç sene İngiltere'de çalışıp su gibi İngilizce öğrenmek. Ticari İngilizce ve iş İngilizce'sini başarıyla konuşabilmek ve daha sonra Türkiye'ye dönüp bu birikimini ve İngilizce'sini kullanabileceği Türkiye'nin önde gelen şirketlerinde üst düzey bir göreve gelebilmek. Ya da hiç Türkiye'ye dönmeyip Hayatını İngiltere'de sürdürmek .,İki nedenden ri ile İngiltere'ye iş başvurusunda bulunuyorsanız işverenle görüşmeniz zamanını kesinlik kazandırın ki. Eğer iş görüşmesinin İngiltere'de gerçekleşmesi gerekiyorsa aynı tarihlere bir kaç iş görüşmesi daha sığdırmaya çalışın. Böylelikle hem başvurduğunuz iş olmazsa diğer fırsatları değerlendirmeye çalışırsınız. Hem de ödediğiniz yol ve konaklama masrafları boşa gitmemiş olur. İş ararken ki yönteminiz maddi durumunuza, niteliklerinize, deneyiminize göre değişecektir. İş ararken aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

. İngiltere'deki yerel işçi bulma kurumlarına başvurabilirsiniz. Bu kurumlarda endüstri, perakendecilik, ve hizmet sektörlerinde çalışacak pek çok vasıfsız elemana iş olanağı bulunmaktadır.
. TV'nin teletext yayınlarında,Internette ve diğer yayın organlarında iş ilanlarına rastlanmaktadır. Internet'ten aynı Türkiyede'ki kariyer.net gibi iş arayanlara iş olanakları sunan siteler vardır. Burdan otomatik CV'ler doldurarak başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bugün tahminlere göre yaklaşık 1.5 milyon kişi Internet üzerinden iş başvurusunda bulunmaktadır.
. Özel iş bulma ajanslarından ve danışmanlarından yardım alabilirsiniz.
. Günlük gazetelerde her gün pek çok iş ilanı yayınlanmaktadır. Ayrıca uzman ve üst düzey görevler için gazetelerin Pazar eklerinde ilanlara rastlayabilirsiniz. Ayrıca Pazar eklerinde iş ilanları sektörlere ayrılmıştır. Örneğin bilgisayar sektöründe çalışmak isteyenler için, sağlık sektöründe çalışmak isteyenler için vs. Ayrıca tüm yerel ve ulusal gazeteleri kütüphanelerde ücretsiz olarak okuyabilirsiniz. Ayrıca ticari dergilerde ve ekonomi dergilerinde de ilanlara rastlanmaktadır. İngiliz gazetelerini Türkiye'de de bulabilmek mümkündür.Bugün büyük kitabevlerinde hatta vapur iskelelerinde bile yabancı gazeteler satılmaktadır. Ancak fiyatları biraz yüksektir. 
. Ulusal ve Uluslararası iş bulma kurumlarına kayıt olarak İngiltere'de iş olanakları sağlayabilirsiniz. Ancak bu kurumlar genelde müdürlük, uzmanlık ve üst düzey eleman alımları gerçekleştirmektedirler.
. Türkiye'de Pek çok İngiliz şirketi ve çok uluslu şirket vardır. Bu şirketlerde çalışmaya başlayarak ileride İngiltere'ye transfer olma şansı elde edebilirsiniz. İngiltere'deki kütüphanelerde tüm İngiliz şirketlerinin bir listesini ve "Kelly's Kompaass" adlı bir rehber edinebilirsiniz. Ayrıca İngiltere ticaret odalarında da bu tür yayınlar edinebilirsiniz. Eğer İngiltere'de geçerli olan bir sektörde üstün niteliklere sahipseniz İngiltere'de bir iş bulma ajansıyla yazışıp onlardan tavsiye alabilirsiniz. Gerekli adres, telefon numaraları ve ınternet adreslerini İngiliz Konsolosluğundan edinebilirsiniz.
. Ayrıca İngiltere'nin yerel veya ulusal bir gazetesinin iş arayanlar ilanlarına niteliklerinizi yazarak ilan verebilirsiniz. Eğer mesleğiniz İngiltere'de çok geçerli bir meslekse mesleğinizle ilgili bir gazeteye veya dergiye de ilan verebilirsiniz.
. Takım çalışması yani sizin gibi düşünen sizinle aynı kafada insanlarla,bir araya gelerek iş konuşabilirsiniz. Bu İngiltere'de iş yapmanın en popüler yollarından birisidir. Kimbilir belki de işlerinde sizi işe alabilecek bir uzman , müdür vs olabilir. 
. İngiltere'de bulunan tanıdıklarınızdan size yardımcı olmalarınız isteyin. Belki sizi birilerine tavsiye ederek işe alınmanızı sağlayabilirler.
. Bire bir olarak İngiltere'deki şirketlerle görüşme yapabilirsiniz.

Eğer hali hazırda İngiltere'de bulunuyorsanız Türklerle bir araya gelmeye ve sosyal etkinliklere katılmaya çalışın. Bazen en iyi iş sözleşmeleri bu grupların içerisinde yapılmaktadır.

İngiltere'de iyi bir iş bulabilmeniz doğru yerde doğru zamanda bulunmanıza bağlıdır. Bu da doğru kişiyle karşılaşmanıza bağlıdır. İş hayatında önemli olan çok şey bilmek değil doğru insanları tanımaktır. Bazı şirketler gazetelere ilan vermezler, bunun yerine tanıdıkları güvendikleri kimseleri işe almayı yeğlerler. Yani kişilerle bire bir görüşme yapmaya çalışırlar. Bu yüzden size iş verme ihtimali olabilecek kimselerle konuşmaya çalışın. Onlarla bir şekilde tanışmanın yollarını bulun. Sonra size sürekli ulaşabileceği bir telefon numarası bırakın. Elbette ki her zaman tanıdık vasıtasıyla iş bulunmaz. Ancak siz yine de insanlarla iletişim kurmaya özen gösterin. Nereden ne çıkacağı hiç belli olmaz. Ummadık fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. İşte iş bulmanız yapmanız gerekenler:
. İlan panolarını gözden geçirin
. Gazetedeki iş ilanlarına bakın
. Büyük şirketlerin ilan ve gündem panolarına göz gezdirin. Alışveriş merkezlerinde, konsolosluklarda, spor salonlarında, gazete bayilerinde asılı ilanları dikkatlice gözden geçirin.
. Diğer yabancı işçilerle konuşun.

İngiltere'de işten ayrılırken işvereninizden sizin için bir referans mektubu yazmanızı rica edin. Tabii eğer iyi koşullarda ayrılmaktaysanız. Zaten eğer aranızda büyük bir problem söz konusuysa muhtemelen bu isteğinizi reddedecektir. Bu referans mektubunuz İngiltere'de veya başka bir ülkede iş başvurusunda bulunurken size oldukça fayda sağlayacaktır.