İngiltere Vatandaşlığı


İngiltere Vatandaşlığı

İngiliz Vatandaşlığı, doğumla ya da sonradan kazanılır. 1983 yılına kadar İngiltere'de doğan herkes otomatik olarak İngiliz vatandaşı sayılıyordu. Ayrıca İngiliz vatandaşı olan erkeklerin İngiltere dışında doğan çocukları da İngiliz vatandaşı sayılmakta idi. Ancak çocuğu İngiliz vatandaşı olsun diye binlerce kişi İngiltere'de doğum yapmaya başlayınca İngiliz hükümeti buna bir dur demek gerektiğini anladı ve bu yasayı değiştirdi. 1983'de yürürlüğe giren yeni vatandaşlık yasası ile İngiltere'de doğan çocukların İngiliz vatandaşı olabilmesi için ebeveynlerinden bir tanesinin mutlaka İngiliz vatandaşı olması şartı getirildi. Evlilik dışı çocuklarda ise çocuğun İngiliz vatandaşı olabilmesi için annenin mutlaka İngiliz vatandaşı olması gerekmektedir.

Yukarıda, doğumla İngiliz vatandaşlığının nasıl gerçekleştiğini açıkladık. Şimdi de sıra sonradan nasıl İngiliz vatandaşı olunduğunda. İngiliz kanunlarına göre 18 yaşını doldurmuş herkes İngiliz vatandaşlığına başvurabilir. Başvurunuzun kabul edilmesi için:

. İngiltere'de en az 5 yıl yaşamış olmanız, bu 5 yıl süresince ülkeyi 450 günden uzun süre terk etmemiş olmanız,
. Başvurunuzu takip eden önceki bir yıl içinde İngiltere'de sürekli oturma izninizin olması ve bu bir yıl çerisinde ülkeyi 90 günden uzun bir süre terk etmemeniz,
. Yaşamınızın geri kalanını İngiltere'de geçirmeyi planlamanız gerekmektedir. Örneğin başka bir Avrupa Birliği ülkesinde yaşayabilmek için önce İngiliz Vatandaşı olup sonra diğer Avrupa ülkesine yerleşme fikrini aklınızdan çıkarın.
. Ayrıca İngilizce, İskoçça, Galce dillerinden en az birini iyi derecede biliyor olmanız, sabıka kaydınızın bulunmaması ve başvuru için ücret ödemeniz gerekmektedir.

18 yaşını doldurmuş ve bir İngiliz vatandaşı ile evlenmiş herkes İngiliz vatandaşı olabilmek için başvurabilir. Bunun için de başvuru sahibinin:
. İngiltere'de en az 3 yıl yaşamış olması, bu 3 yıl süresince ülkeyi 270 günden uzun süre terk etmemiş olması,
. Başvurusunu takip eden bir yıl içerisinde İngiltere'de sürekli oturma izninin olması ve bu bir yıl çerisinde ülkeyi 90 günden uzun bir süre terk etmemesi,
. Yaşamının geri kalanını İngiltere'de geçirmeyi planlaması,
. Ayrıca sabıka kaydının olmaması ve başvuru ücreti ödemesi gerekmektedir.
İngiliz vatandaşı olabilmek, eğer başvurunuz kabul edilirse , başvuru tarihinden yaklaşık 2 sene sonra gerçekleşmektedir. İç İşleri Bakanlığı işlemlerin bu kadar gecikmesi ve uzun sürmesi bakımından yoğun eleştiriler almaktadır. Ancak bizce bu insanları İngiliz vatandaşlığına başvurmaktan caydırmak için tasarlanmış zekice bir plandır.

 

İngiltere'de pasaport alabilmek için öncelikle bir başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. Formu en yakın postaneden temin edebilirsiniz. Doldurduğunuz formla birlikte gerekli belgeleri, (nüfus cüzdanı fotokopisi vs), iki adet fotoğraf, eski pasaportunuz ve harç ücretini pasaport müdürlüğüne göndermeniz gerekmektedir. Ayrıca formunuzu göndermeden önce İngiltere'de saygınlığı olan bir kimseye imzalatmalısınız. Pratisyen hekimler pasaport başvuru formlarını 5 sterline imzalamaktadırlar. İngiltere'de pasaport alabilmek oldukça uzun sürmektedir.