İngiltere İklim ve Coğrafi Özellikler

Resmi ismi olarak Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı olan İngiltere aslında Birleşik Krallıkta bir bölgenin adıdır fakat ülkemizde ülkenin adı olan İngiltere kullanılmaktadır.

İkinci Dünya Harbinden Sonra İngiltere’de birçok hükümet değişikliği meydana gelmiş olsa da sonrasına iktidar el değişikliği yaşanmıştır. Ayrıca NATO ve AET’nin aktif bir üyesidir.

Yüzölçümü: 244.110 km2

Nüfusu: 57.411.000

Dört ülkeyi de kapsayan bir krallık olan Birleşik Krallık çok büyük bir ülke gibi düşünülebilir. Fakat Türkiye’nin 4’de 1’i kadardır. En kuzeyi ile en güneyi arasındaki mesafe 1000 km’dir. En doğu ve en batı noktası arasında ise 500 km vardır.

İngiltere Coğrafi Özellikleri

İngiltere’nin kuzeyinde İskoçya yer almaktadır. Bölgenin batısında yer alan çıkıntı Galler İrlanda denizi ve Bristol kanalı arasında yer almaktadır. Üç bölge arasında en geniş yüz ölçümüne sahip olan ise İngiltere’dir.

Galler: Yüzölçümü 20.768 km²’dir. Genellikle Ülkenin büyük bir kısmı dağlıktır ve ırmak bakımdan da fazlası ile zengindir. Güney ve kuzeyinde kıyı ovaları yer almaktadır.

İskoçya: Yüzölçümü 78.783 km²’dir. Fiziki bakımdan Güney Uplandları, Highlandlar ve Lowlandlar olmak üzere 3 bölgeye ayrılmaktadır.

Kuzey İrlanda: 14.120 km² yüzölçümüne sahip olan Kuzey İrlanda’nin en göze çarpan özelliği Lough Neagh gölü ve ovaları olmuştur.

İngiltere: 130.439 km² yüzölçümüne sahiptir. Birleşik Krallığı meydanda getiren en büyük ülke olarak bilinir. Yüzey şekilleri karmaşık olan İngiltere’de göller fazlası ile yer kaplamaktadır.

İngiltere İklimi

İngiltere ılıman bir iklime sahiptir ve genellikle hava koşulları çok değişkendir. Uzun süreli dengeli olmayan havalar kış aylarında yumuşak, yaz aylarında da serindir. Kış aylarında İngiltere’de hava nemli, ılık ve rüzgarlı geçer.

Sıcaklık ortalaması 7 derece olan İngiltere’nin Doğusu kuru ve soğuk havalardan etkilenirken yaz aylarında özellikle güney bölgesinde sıcaklıklar 27 derece kuzeyde ise 15 derece olmaktadır.

Yağış en fazla Eylül, Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında görülmektedir. En sıcak ay ise Temmuz ayıdır. İngilizler ülkenin havasına alışmış olsalar dahi Türklerin alışması biraz zaman alabilmektedir.