Gezip Görülecek Yerler

Gezip Görülecek Yerler

Çoğu kimse, İngiltere'nin tamamının dev bir eğlence parkı olduğunu söylemektedir. Bu parkın en ilgi çeken bölümü de kuşkusuz dünyanın en ünlü ve en köklü şehirlerinden birisi olan Londra'dır. İlgi alanınız ve hobileriniz ne olursa olsun İngiltere'de iyi vakit geçireceğinize garanti veriyoruz. Çünkü İngiltere her ilgi alanına hitap eden ve her türlü eğlence olanağını sunan bir ülke. Tarihe, sanata, kültüre meraklı kimseler her gün İngiltere'nin binlerce tarihi mekanını gezebilirken, eğlenceye meraklı kimseler de geceleri barların ve diskoların tadını çıkarabilirler.

Damak zevkine düşkün olanlar İngiltere'nin seçkin restoranlarında kalitenin ve şıklığın keyfini yakalayacaklardır. Alışveriş çılgınları ünlü mağazalardan ve ünlü markalardan zevklerine uygun pek çok seçenek bulacaklar ve paralarını son kuruşuna kadar harcayacaklardır. Cafelerde meşhur İngiliz çayının ve keklerinin lezzetine varabilirsiniz. Katedrallerin ve sarayların ihtişamı gözlerinizi kamaştıracaktır. Tüm bunlara bakarken İngiltere'nin tarihi ve doğal güzelliklerine ne kadar sahip çıktığını ve bu güzelliklerin her yıl İngiltere ekonomisine ne kadar katkıda bulunduğunu unutmayın. Kısaca İngiltere her kesime hitap eden bir ülkedir. Kültürü de, sanatı da, tarihi de, doğal güzellikleri de bir arada bulabileceğiniz muhteşem bir ülkedir. Görülmesi gereken bir ülkedir. Kısa bir süre de olsa yaşanması gereken bir ülkedir.

İngiltere denilince akla ilk Londra gelir. Otelleri, restoranları, tarihi eserleri, alışveriş merkezleri, caddeleri, saymakla bitiremeyeceğimiz yerleri ile Londra muazzam bir şehirdir. Londra'yı tamamen keşfedebilmek, tüm nimetlerinden faydalanabilmek gerekir. Bir şehir düşünün, çok modern yapıları, alışveriş merkezleri, mağazaları, caddeleri var ama tarih adına hiç bir şey yok. Bir şehir daha düşünün, tarihi var ama o tarihe hapsolmuş kalmış, modernlikten yenilikten eser yok. Hangisinde yaşamayı tercih edersiniz.? Tarihe sanata meraklı olanlar elbette ki ikincisini, konfora ve çağdaşlığa önem verenler ise ilkini seçeceklerdir. Ancak bazen insanlar böyle bir seçim yapmak zorunda kalmaz. Çünkü onlara her şeyi verebilen şehirler vardır. Londra gibi.

Ancak İngiltere'ye gelip de yalnızca Londra'yı gezmek diğer şehirlere büyük bir haksızlıktır. Londra size ne kadar canlı, kozmopolit ve aktif bir hayat sunuyorsa, İngiltere'nin kırsal kesimi de size bir o kadar huzurlu ve doğaya dönük bir yaşam sunacaktır. Doğal güzellikler anlatmakla bitmez. Yemyeşil ormanlar, pırıl pırıl göller ve bu alanlarla çevrilmiş görkemli şatolar, kaleler, çiftlikler. Gürül gürül akan ırmaklar. Kilometrelerce uzunluktaki bir sahil şeridi. Kumsallar. Plajlar. İskoçya'nın heybetli dağları. Yağmur ormanları. Oltanızı alıp gidebileceğiniz Milli Parklar. Ülkenin dört bir yanını saran demiryolu ağı. Uzun tren yolculukları, İngiltere'nin kırsal kesimini görebilmek için mükemmel bir fırsattır. Bu nedenle eğer zamanınız ve imkanınız olursa İngiltere'yi bol bol gezin.

Londra'daki sosyal, kültürel, sanatsal tüm etkinlikler, spor etkinlikleri, kısaca Londra'da boş zamanlarınızı en iyi şekilde değerlendirmeniz konusunda sizi yönlendirebilecek dergiler; Time Out, What's On ve City Limits'dir. Time Out dergisi Time Out London Visitors guide adlı bir şehir rehberi de çıkarmaktadır.

Belediyeler; bölgelerindeki spor, sanat ve sosyal aktiviteler, lokaller hakkında ücretsiz broşürler ve kitapçıklar yayınlamaktadır.

İngiltere'de turistik yerlerde fiyatlar son derece astronomiktir. Bu nedenle satın alacağınız mal ve hizmetlerin fiyatlarını önceden sormayı ihmal etmeyin. Böylelikle restoranlarda gelen hesaplar karşısında kalp krizi tehlikesini atlatmış olursunuz.