Evlilik ve Boşanma

Evlilik ve Boşanma

1995'te İngiltere'de evlilik töreninin yalnızca kilisede veya evlendirme dairesinde gerçekleşebileceğine ilişkin yasanın değişikliğe uğramasıyla, çiftler istedikleri her mekanda evlenebilme özgürlüğü kazandılar. Gemide, evlerinde, kalelerde, otellerde, restoranlarda kısacası nikah memurunun gelmeyi kabul ettiği her mekanda evlenilebilir. Hatta su altında evlenenler bile vardır. Çiftlerin evlenebilmesi için gelin ve damadın 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Ancak ebeveynlerin izni ile 16 yaşını geçince de evlenebilirler.

İngiltere'ye göç edenlerin de ülkelerinden medeni durumlarını gösteren evraklar getirmeleri gerekmektedir. Evli olanlar evlilik cüzdanlarını, boşanmış olanlar boşanma evraklarını dul olanlar ise eşlerinin ölüm belgesini getirmek zorundadırlar. Hem yasal statülerinin belirlenmesi amacıyla hem de devletin bir takım sosyal imkanlarından faydalanabilmeleri açısından kişilerin medeni durumlarının ilgili kuruluşlara bildirilmesi gerekmektedir. İngiltere'de evlenebilmek için kan testi yaptırılması şart değildir.

İngiltere'de kilisede veya evlendirme dairesinde evlenebilirsiniz. Bugün kilise de bir evlilik töreni yapmanın maliyeti 8.000 sterlindir. Evlendirme dairesinde yapılacak evlilikler için gelin veya damattan birinin o bölgede yaşıyor olması gerekmektedir.

İki tür evlilik belgesi vardır. "licence" veya "certificate". Bir an önce hiç bir tören ve kutlama yapmadan evlenmek isteyenler "licence" ile evlenirler. Licence ile evlenebilmek için evlenmek istediğiniz günden bir gün önce evraklarınızı evlendirme dairesine getirmeniz ve ücreti ödemeniz yeterlidir. Nikahta iki şahit bulunmak zorundadır. Nikah yüzüğü şart değildir. Yani licence Türkiye'deki yıldırım nikahıdır.

Certificate ile evlenme ise kilise düğünü istemeyenlerin ama yine de kutlama isteyen çiftlerin başvurduğu bir yöntemdir. Nikahta davetliler bulunur. Bu şekilde evlenebilmek için gelin ve damadın kimliklerini ispatlayan belge (doğum belgesi) ile birlikte evlendirme dairesine başvuru yapması ve ücreti ödemesi yeterlidir. Eğer çiftlerden birisi dulsa ya boşanma evraklarını ya da eşinin ölüm belgesini getirmesi gerekir. Başvuru tarihinizden itibaren en az 21 en fazla 3 ay içerisinde nikahınız kıyılacaktır. Pazar günü evlenmeyi planlıyorsanız çok uzun zaman önceden gün almanız gerekmektedir. Eğer kilise nikahıyla evlenirseniz düğünden önce veya düğünden sonra resmi nikah kıydırmanız gerekmektedir.

Ancak Türklerden kilisede evlenme çok nadıren hemen hemen hiç gerçekleşmediği için bu konu üzerinde fazla durmuyoruz.

İngiltere kanunlarına göre boşanmanın gerçekleşebilmesi için çiftlerin en az bir yıllık evli olmaları gerekmektedir. İngiltere'de tek tarafın boşanma isteği söz konusu ise, tarafların 5 yıldır ayrı yaşadıkları kanıtlanırsa boşanma gerçekleşir. Eğer her iki tarafın da isteği söz konusu ise 2 yıldır ayrı yaşıyor olmaları yeterli bir sebeptir. İngiltere'de yaygın olan boşanma sebepleri çiftlerden birinin evi terk etmesi, aldatma ve çiftlerin beraber yaşamasını imkansız hale getiren sebeplerdir. (horlama, soğuk ayaklar vs.)

İngiltere'de boşanma avukatları son derece yüksek ücretler talep etmektedirler. Eğer problemli bir boşanma söz konusu ise iyi bir avukat tutmanızı öneririz. Ayrıca ortada paylaşılacak çok mal varsa, çocukların velayeti için bir savaş söz konusu ise avukata çok fazla iş düşmektedir. Şunu aklınızdan çıkarmayın İngiltere'de çocukların velayetinin paylaşılması mümkün olmamaktadır. İngiltere'de yeni bir yasal proje de çiftlerin boşanmadan önce çocuklarının gelecekleri ile ilgili tüm düzenlemeleri yapmalarına yöneliktir. Bu da avukatların boşanmalardan yüksek paralar kazanmalarını önleyecektir. Ayrıca isteyen çiftler avukatsız da boşanabilirler. Özellikle de çiftlerin çocukları yoksa ve anlaşarak ayrılıyorlarsa neden boşu boşuna avukat parası versinler ki?

Boşanma sonuçlandıktan 6 hafta sonra boşanma belgesi mahkemeden alınabilir. Böylece çiftlerin birbirleriyle olan tüm yasal ilişkileri sona erer. Yeniden evlenmeye kalkıştığınız takdirde bu belgenin evlendirme dairesine gösterilmesi gerekmektedir. İngiltere boşanmanın en yaygın olduğu Avrupa ülkesidir. Tüm evliliklerin %50'i boşanmayla sonuçlanmaktadır. 1992'de çıkarılmış nafaka yasasıyla boşanan çiftlerin çocukları güvence altına alınmıştır. Nafaka ya maaşlardan doğrudan kesilmektedir veya sosyal güvenlik primlerinden karşılanmaktadır.