Ev Satın Almak

Ev Satın Almak

90'lardaki ekonomik krizler gayrimenkul piyasasına ciddi zararlar vermiştir. Ancak yine de bugün en mantıklı yatırımlardan birisi ev satın almaktır.

Fiyatlar

İngiltere'de bir evin fiyatını belirleyen en temel faktör ne büyüklüğü, ne de konforudur. Bir evin fiyatını belirleyen en temel faktör konumudur. Bugün kuzeyde üç odalı dubleks bir evin fiyatı güneyde aynı koşullara sahip bir evin yarısı kadardır. Daha da acısı, Londra'daki müstakil ev fiyatlarına İskoçya'da şato alabilirsiniz. Londra dışında 250.000 sterline bahçeli,garajlı müstakil evler satın alabilirsiniz.  Böyle bir ev almak ucuz bir ev almaktan çok daha iyi bir yatırım olacaktır.

Ev satın alırken elbette ki pazarlık yapacaksınız. Ev sahibi fiyatı %5 indirecektir. Ancak en fazla %10 indirim yapabilir. Bu da paraya çok sıkışan ev sahipleri için geçerlidir. Genelde ev sahipleri pazarlık payını hesaba katarak bilerek fazladan fiyat söylemektedirler.


Mortgage: Ev Kredisi

İngiltere'de ev sahibi olmak Türkiye'ye oranla çok daha kolaydır. İngiltere'de ev sahibi olmak isteyen pek çok kimse, kira ödemek yerine ev kredisi taksitlerini ödemeyi tercih etmektedir. Ev kredileri oldukça uzun vadeli krediler olduğu için kira ödemekle hemen hemen aynı rakama gelmektedir.

Ev kredileri genelde 25 yıllıktır ve bazen süreleri 35 yıla kadar uzatılabilir. İngiltere'de sağlam bir işte ve uzun süredir çalışıyorsanız ev kredisi almanız oldukça kolay olacaktır.

Türkiye'de ikamet eden ve çalışan herhangi bir TC Vatandaşı da İngiltere'de BUY TO LET yani "Kiralamak koşuluyla Ev satın alma" kredisi alabilir. Bunun için İngiltere'de ikamet etmeniz gerekmez. Bankalar satın aldığınız evin %75'i kadar size kredi verecektir. Sizin sadece ev bedelinin %25'ini ödemeniz yeterlidir. BUY TO LET kredisi ile aldığınız evi, banka kiraya verecektir. Kira geliriniz, sizin bankaya olan geri ödemenize yetecek düzeyde olacaktır. Bir başka deyişle evin bedelinin %25'ini ödeyerek ev sahibi olmuş olacaksınız çünkü evin kira geliri kredi borcunu ödeyecektir.

Bugün İngiltere'de %5 yıllık faizle (evet yıllık faizle) ev kredisi almanız mümkündür.

Sabit ve Değişken Faizler 

İngiltere'de ev kredisi alırken sabit faizli veya değişken faizli ev kredisini tercih edebilirsiniz. Sabit faizli kredilerde ödeyeceğiniz faiz oranı hiç bir şekilde değişmemektedir. Değişken faizli kredilerde ise piyasadaki faiz oranlarına göre ödeyeceğiniz faizler artmakta veya azalmaktadır. Sabit faizli kredinin tek dezavantajı, piyasadaki faiz oranları düşse bile sizin hala yüksek faiz ödemenizdir. Ancak avantajı da faiz oranları yükseldiğinde borcunuzun bundan hiç bir şekilde etkilenmemesidir. Sabit faizli kredilerde her ay ne kadar ödeyeceğinizi bilirsiniz ve bütçenizi buna göre ayarlarsınız. Ani değişiklikler söz konusu olmaz. Sabit faizli kredilerin yıllık faizi %5 civarında iken değişken faizli kredilerin oranı ise %4.5 civarındadır.

Peşinat

Eğer İngiltere'de ikamet ediyorsanız, hiç peşinat ödemeden ev kredisi almak mümkündür. Özellikle ilk kez ev sahibi olanlara bu kolaylık tanınmaktadır. Ancak kredi kurumlarının çoğu %5'lik bir peşinat öngörmektedirler. Baz kurumlar %15'e kadar peşinat isteyebilmektedirler. Kurumların size vereceği maksimum ev kredisini hesaplamanın en kolay yolu, yıllık geliriniz üçle çarpmak ve buna eşinizin yıllık gelirini eklemektir.

Ev Kredisi Vergi İndirimi

Bu uygulamaya göre ödediğiniz ev kredisi faizlerinin belirli bir oranını gelir vergisinden indirebilirsiniz. Örneğin 1.500 sterlinlik faiz ödemiş bir kimse bu faizin 150 sterlini gelir vergisinden indirebilir. 

Ev Kredilerinin Sigorta İle Korunması

Ev kredisi taksitlerinin hastalık, işten çıkarılma, kaza vs. gibi nedenlerle ödenemeyecek duruma gelmesi halinde, ev kredilerinin korunması uygulaması devreye girer. İleride taksitlerinizi ödeyememe durumuna karşı önlem alabilirsiniz. Her 100 sterlinlik taksit için 15-20 sterlin ödeyerek ev kredinizi sigortalatabilirsiniz. Bazı kurumlar ise bunun için herhangi bir ücret almamaktadırlar. Ancak bu uygulama çok da güvenilir bir uygulama değildir ve çoğunlukla yalnız kağıt üzerinde geçerliliği vardır ve en fazla 6 ay süreyle sigorta borcunuzu öder. 

Ev kredisi ile ev sahibi olmayı planlayanlar, bütçelerinin ne kadarlık bir ev almaya elverişli olduğuna karar verdikten sonra kendilerine uygun bir ev kredisi seçebilirler. Seçtiğiniz ev kredisi ne olursa olsun piyasayı çok iyi araştırın ve en karlı krediyi almaya uğraşın.

Mortgage Miktarı ve Aylık Ödemesi

Şubat 2004 itibarıyla İngiltere'de HSBC bankasından alacağınız her 100.000 sterlin için 25 yıl boyunca aylık 600 Sterlin (değişken faizli) kredi borcu geri ödemesi yapmanız gerekmektedir.

Satış Aşamaları

1- Evler genelde Emlak acentaları tarafından satılır. Öncelikle bir kaç emlak acentası dolaşın ve uygun bir ev bulun.

2- Ev için teklifinizi yapın. Teklifiniz kabul edilirse, bankadan MORTGAGE (Ev Kredisi) kullanacaksanız bankanızla konuşun. Eğer kredi kullanmadan peşin parayla alım yapacaksanız, o zaman kendinize bir avukat tutup işlemlere hemen başlayın. İngiltere'de ev satın almada Türkiye'deki gibi NOTER müessesi yoktur, onun yerine Avukat kullanılır. Avukat, evin durumunu, yasal sahibini, varsa borçlarını, inşa kalitesini vb herşeyi öğrenecek ve size bildirecektir. Buna göre onay verirseniz avukatınız ödemeyi yapacak ve tapunuzu size teslim edecektir.

Eğer banka kredisi kullanacaksanız işlemleriniz şu şekilde devam edecektir.

3- Banka, kredi talebinizi kabul eder ise, satın almak istediğiniz eve bir uzman gönderip değer tespiti yaptırır. Tespit edilen değer üzerinden size en fazla %90 kredi verilir.

4- Bankanın vereceği kredi miktarı size, avukatınıza ve emlak acentasına birer yazı şeklinde gider. Bu yazı banka taahhütnamesidir ve satın alma esnasında banka belirtilen rakamı ödeyeceğini taahhüt eder.

5- Banka taahhütünüzden sonra Avukatınız evin durumunu, yasal sahibini, varsa borçlarını, inşa kalitesini vb herşeyi öğrenecek ve size bildirecektir. Buna göre onay verirseniz avukatınız bankadan taahhüt edilen paranın mal sahibine ödenmesini ister. Aynı şekilde, sizden de bankanın ödediği rakamın dışında kalan farkı, tapu harçları, belediye vergisi, avukatlık masrafı karşılıklarını talep eder. Bu ödemeden sonra ev artık sizindir.

Mortgage kredisi kullananlar için ev satın alma işlemi ortalama 10-12 hafta, peşin parayla satın almak isteyenler için ortalama 3-4 hafta sürmektedir.