Bankacılık

Bankacılık

National Westmister, Barclays, Lloyds, TSB, HSBC, Abbey National, Bank of Scotland. Royal Bank of Scotland ve Co-operative Bank İngiltere'nin önde gelen bankalarıdır ve İngiltere genelinde bir çok yerde şubeleri bulunmaktadır.

First Direct, Smile ve Girobank, şubesi bulunmayan ancak müşterilerine 24 saat telefon bankacılığı hizmeti sunan bankalardır.

İngiltere'deki bankalar özel müşterilerine ücretsiz bankacılık hizmetleri ve finans hizmetleri sunmaktadır. Yurtdışına sık sık seyahat ediyorsanız bankanızın avantajlarından faydalanabilirsiniz. Banka bulunmayan küçük kasaba ve köylerde bankacılık işlemleri postanelerden gerçekleştirilir. Ayrıca bankalar tarafından gerçekleştirilen tüm hizmetler "Building Societies" (ev kredisi veren kuruluşlar) tarafından da gerçekleştirilir.

İngiltere'deki bankalarda açtırdığınız mevduat hesapları İngiltere Merkez Bankası'nın Mevduat Koruma Fonunun güvencesi altındadır. Bankanızın iflas etmesi durumunda 20.000 sterline kadar olan tüm mevduatlarınızın %90 ı geri ödenir. Bu 20.000 sterlin limitinden dolayı birikimlerinizi tek bir bankada değil de birkaç bankaya paylaştırmanızı tavsiye ederiz. 

Building Society

Türkçe karşılığı "Ev Kredisi Sağlayan Kurum" olan bu kuruluşlar, halkın ev sahibi olabilmesine yardımcı olmak amaçlı kurulmuşlardır ve 1775 yılından bu yana faaliyet göstermektedirler. 1987 yılından bu yana ise bu kuruluşlar ev kredisi vermenin yanısıra diğer bankacılık hizmetlerini de gerçekleştirmektedirler. Bu nedenler bankalar ve "Building Society" 'ler arasında sıkı bir rekabet yaşanmaktadır. Son yıllarda "Building Society" sayısında bir düşüş yaşanmıştır ve bu kuruluşların çoğu bankaya dönüşmüştür.

Halifax, İngiltere'nin en büyük "Building Society"'lerinden biridir.

Bugün "Building Society"'ler da bir bankanın verebileceği tüm hizmetleri vermektedir. Bu kuruluşlarda da vadeli ve vadesiz hesap açtırabilir, çek bozdurabilir, bankamatik ve kredi kartlarından faydalanabilir, sigorta yaptırabilir ve seyahat hizmeti alabilirsiniz.

İngiltere'de Hesap Açtırmak

Türklerin karşılaştığı en ciddi problemlerden biri de İngiltere'de bir bankada hesap açtırmaktır. Kucağınızda onbinlerce sterlinle gitseniz bile, bankalar hesap açmak için sizi aylarca süründürebilir. Hesap açmak için İngiltere'de 1 yıldan daha uzun süre kalacağınızı ispatlamak, kaldığınız yerde adınıza gelen elektrik-su-telefon veya doğalgaz faturası orijinalini vermek ve biraz da dua etmek zorundasınız.

Bir banka şubesi size hesap açmaz ise başka banka ve şubeleri denemelisiniz.

Öğrenci iseniz, okulunuzla konuşup hesap açtırmakta yardım isteyebilirsiniz.

Tanınmış Türk işadamlarından da yardım alabilirsiniz. Banka hesabı ve kredi geçmişi temiz herhangi birinin size referans vermesi de işe yarayabilir.

Bazen hesap açılması aylar sürebilir. Buna karşı hazırlıklı olmalısınız.

İngiltere'de 2 tür banka hesabı vardır:

1- Saving Account (Tasarruf Hesabı)
2- Current Account (Vadesiz hesap)

Saving account yani tasarruf hesabı açmak diğer hesabı açmaya nazaran daha kolaydır. Saving Account, genelde çocuk yaştakilere, yaşlılara ve çalışmayanlara açılan, hiç bir kredibilitesi ve özelliği olmayan hesaptır. Size sadece hesabınızdan para çekebilmeniz için bir debit card (Bankamatik kartı) verilir. Hesabınıza para yatırır, her ay hesabınızda işleyen para için faiz alır ve istediğiniz zaman bankamatik kartınızla hesabınızdaki paranın bir kısmını veya tamamını çekersiniz.

Current Account açmak biraz daha zordur. Bu hesabın en önemli özelliği, bankanın sizi kredibiliteli müşteri olarak görmesidir. Bir kaç ay sonra hesabınız işlemeye başlayınca bankadan kişisel kredi hatta ev kredisi dahi çekebilirsiniz. Banka hesap açılır açılmaz size çek garanti kartı (ki bu kart ile yazacağınız çeklerin karşılıkları garanti edilmektedir), kredi kartı, çek karnesi vermektedir. Bunlar sizin İngiltere'deki kredili yaşama ilk adımlarınız olacaktır.

Tasarruf Hesapları

Birikimlerinizi uzun vadeli bir mevduat hesabında veya yatırımda değerlendirme kararı almışsanız aceleci davranmamanızı öneriyoruz. Tüm bankaların ve finans kurumlarının sıkı bir araştırmasını yaparak en yüksek getiriyi alabileceğiniz kurumu tercih edin. Bankalar ve finans kurumları müşterilerine her gün yeni tasarruf hesabı çeşitleri sunmaktadır. İngiltere bankalarının düşük mevduatlara uyguladıkları faizler yıllık %1 veya bilemediniz yıllık %2 civarındadır.. Türkiye'de %90 faiz oranlarını bile görmüş biri için bu oran size akıl almaz gelecektir. 

Bankamatik Kartları

İngiltere'de herhangi bir bankanın bankamatik kartını kullanarak diğer herhangi bir bankanın ATM makinesinden para çekebilirsiniz. 4 yıl önce bankalar kendi aralarında anlaşarak müşterilerine bu kolaylığı vermişlerdir.

Kredi Kartları

Banka'da CURRENT ACCOUNT sahibi olanlara, kefil, senet veya maaş bordrosu sorulmadan verilmektedir. Başlangıç kredi limiti genelde 1000 Sterlin civarındadır.

İngiltere'de bankaların ve finans kurumlarının büyük bir kısmının kredi kartları vardır. İngiltere'de kullanılan kredi kartları VISA, Mastercard ve Access'dir. Kredi kartlarının popülerliğinin son yıllarda giderek artmasıyla American Express'de 1995 yılında bir kredi kartı piyasaya sürmüştür. Kredi kartları uzun vadeli kredi almak için kullanışlı değildir. Ancak 1 yıldan az süreli ve düşük meblağlı krediler için banka kredisi almaktan daha mantıklıdır.

Yabancı Kartlar

Türkiye'den götüreceğiniz kredi kartını İngiltere'de kullanabilirsiniz. Ancak Sterlin cinsenden yaptığınız harcamayı Türkiye'de geri öderken bankanıza komisyon ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Overdraft

İngiltere'de banka hesabınızın bakiyesinden fazla para çekme isteği için "overdraft" terimi kullanılır. Overdraft krediden farklı bir uygulamadır. İnsanlar daha düşük rakamlar için kredi başvurusu yapmak yerine faizle para çekmeyi daha çok tercih ederler. Overdraft yapmak isterseniz bunun için bankadan onay almanız gerekmektedir. Genelde bankaların çoğu 200-250 sterline kadar olan talepleri otomatik olarak kabul etmektedirler. Overdraft, hesabınızda para yokken acil para kullanma şansı vermektedir.