Anlaşma Koşulları

AB Ortaklık Anlaşması Çerçevesince
İngiltere'ye Gelebilmek İçin Gerekli Şartlar

Ankara Anlaşması hükümlerinden yararlanmak için, yapacağınız işte ciddi olmanız, bu işi yapabilecek düzeyde İngilizce bilmeniz ve bu işin oluşmasını sağlayacak ölçüde sermayeniz olması yeterlidir.

Yaş Koşulu:

18 yaşından büyük olmalısınız.

Eğitim Koşulu:

Eğitim düzeyiniz önemli değildir. Ancak,İngiltere'de çalışmak icin,yapacağınız iş, yasalar gereğince belli bir eğitim almayı gerektiriyor ise, o eğitimi almış olmanız önemlidir. Örneğin, evlerde temizlik işi yapan bir işletme açacaksanız, herhangi bir eğitim almanız gerekmez ancak TV tamirciliği yapacak iseniz, TV tamirciliği ile ilgili bir eğitim almış olmanız veya ustalık belgeniz olması gerekir.

Sağlık:

Sağlık durumunuz işinizi gerçekleştirmenize engel olmamalıdır.

Sermaye:

Ankara Anlaşmasında yapacağınız işi gerçekleştirecek düzeyde sermayeniz olmalıdır. Örneğin, marketlerde çorap satacak iseniz, yeterli çorap alıp ticaret yapabilecek düzeyde (1000-1500 Sterlin civarinda) bir sermayeniz olmalıdır ancak bir restoran açacak iseniz, restoran açmanız için gerekli olan her türlü araç ve gereç alımına yetecek düzeyde (ortalama 100 bin sterlin) sermayeniz olmalıdır. Dolayısıyla, Ankara Anlaşmasında ihtiyaç duyacağınız sermaye yapacağınız işe bağlı olarak bir kaç yüz sterlinden bir kaç yüz bin sterline kadar değişebilir. Bu tamamen size ve seçtiğiniz işe bağlıdır.

Ankara Antlaşması Neler Sağlar?

İngiltere'de önce kendi işinizde çalışma izni, daha sonra süresiz oturma izni ile istediğiniz işte çalışma olanağı, hatta İngiltere vatandaşlıgı şansı sağlar. İngiltere'de Ankara Anlaşması vizesi ile 4 yıl kalıp kendi işinizden yeterli gelir sağlarsanız, 4. yıldan sonra süresiz oturum iznine sahip olabilirsiniz. Süresiz oturum izni, İngiltere'de herhangi bir vize kısıtlamasına tabi olmaksızın sınırsız oturma ve çalışma olanağı sağlar. Süresiz oturum iznine sahip olanlar, kendi işini yapabildikleri gibi, bir başkası adına maaşlı olarak da çalışabilir. Bir başka ifade ile, Ankara Anlaşması ile ilk 4 yıl sadece kendi işinizi yapabilirken, 4. yılın sonundan itibaren istediğiniz işte çalışma şansınız olur. Buna ek olarak, kamu fonlarından da yararlanmaya başlarsınız, örneğin işsiz kaldığınızda işsizlik yardımı alabilirsiniz.

Vatandaşlık Şansı

Ankara Anlaşması ile süresiz oturum izni aldıktan en erken 1 yıl sonra İngiltere Vatandaşlıgı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Diğer Koşullar:

AB Ortaklık Anlaşması'na göre İngiltere'de is kurmak icin ,gidebilmek için aşağıdaki özellikleri taşımanız gerekmektedir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

  • Limited şirket, şahıs işletmesi veya diğer şahıslarla ortaklık kurarak (adi şirket) ticaretle uğraşabilir veya kendi işinizi yapabilirsiniz. İlk 4 yıl bir işletme dahilinde maaşlı olarak çalışamazsınız.

  • İşinizde kar etmeye başlayana kadar geçecek sürede sizin ve ailenizin konaklama ve geçinme masraflarını karşılamaya yetecek kadar maddi imkanınızın olması gerekir.

  • Eğer limited şirket kuracaksanız veya ortak olacaksanız, şirket sermayesinin çoğunluğuna sahip olmalısınız.

  • İş planı çıkarıldığında kuracağınız işin düzgün, eksiksiz ve uygulanabilir olması gerekmektedir.

Başvuru Yerleri

Türkiye'den başvurular,IcepWorld Yurtdısı Egitim Ankara,İstanbul,Eskisehir,İzmir,Bursa,Adana,Denizli yurtdısında egitim firmamız aracılıgıylaTürkiye'deki Vize Başvuru Merkezleri ne yapılır.İngiltere'de yasal bir vize ile bulunanlar, İngiltere İçişleri Bakanlığı'na başvuru yapabilirler. Başka bir ülkede yaşayan TC Vatandaşları, bulundukları ülkedeki en yakın İngiltere Büyükelçiliğine başvurabilirler.

Ankara Anlaşması başvuruları, profesyonel yardım gerektirir. Başvuru evraklarının titizlikle hazırlanması ve anlaşma kurallarına uygun hareket ederek, gerekli iş planı veya niyet mektuplarının yanlış anlaşılmaya gerek kalmadan özenle hazırlanması çok önemlidir.

Ankara Anlaşması vize başvurularında,yurtdısında egitim icin,Amerikan dil okulları,İngiltere dil okulları islemleri,vize islemleri icin yardım alınabilecek belli başlı web siteleri ve Avukatlık firmaları şunlardır:

Garth Coates Solicitors
İngiltere İçişleri Bakanlığı eski vize memurları ve Avukatlarından Garth Coates tarafından kurulan firma, İngiltere vize sistemi ile ilgili tüm konularda profesyonel destek sağlamaktadır.
Web Adresi: www.garthcoates.com