Ankara Anlaşması Nedir?

Ankara Anlaşması Nedir?

Ankara Anlaşması 1963 yılında dönemin ortak pazarına mensup Almanya, Fransa ve Benelüks ülkeleri ile Türkiye arasında Ankara'da imzalanmıştır. Bu anlaşma, imzalandığı tarih itibarıyla taraf ülkelere mevcut statükoyu koruma garantisi vermektedir. Statükonun korunmasından kasıt, imza tarihinde var olan kanun, yönetmelik ve uygulamaların ilerleyen yıllarda anlaşmaya imza atan ülkelerin vatandaşları için değiştirilmemesidir.

Başlangıçta 5 devletten oluşan Avrupa Birliği, İtalya, İngiltere, Danimarka, Avusturya gibi ülkelerin katılımıyla önce 12 devlete, İspanya, Portekiz ve Yunanistan'ın üyeliği ile 15 devlete ve son olarak Malta, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovakya gibi ülkelerin katılımıyla 25 devletten oluşan bugünkü son haline gelmiştir.

İngiltere'nin Durumu

İngiltere Avrupa Birliği'ne üye olduğu yıl olan 1973'te Ankara Antlaşmasına imza atmıştır. İngiltere bu anlaşmaya imza atarak, 1973'te var olan mevcut statükonun TC Vatandaşları için ilerleyen yıllarda değiştirilmeyeceğini ve bu statükoyu koruyacağını taahhüt etmiştir.

1973'teki Durum Nedir?

1973 yılında İngiltere'deki yürürlükteki kanunlar, yabancıların ülkede işyeri açmasında herhangi bir koşul getirmiyordu. Bir başka deyişle, isteyen herkes İngiltere'de kendi işini kurarak süresiz oturum iznine sahip oluyordu.

Bu uygulama 1980'li yıllarda değiştirildi ve İngiltere'de işyeri açmak isteyen yabancılardan 200 bin sterlin sermaye transferi yapması koşulu getirildi.

Türklerin İtirazı

İngiltere'nin 1973'te imza attığı Ankara Antlaşması'ndaki statükonun korunması ilkesi gereği, 1980'li yıllarda getirdiği sermaye transferi koşulunun, TC Vatandaşlarına uygulanamayacağından hareketle, 1999 yılında İngiltere İçişleri Bakanlığı aleyhine dava açıldı. Açılan davayı Türkler kazandı, ancak bakanlık durumu önce Lordlar Kamarasında sonra da Avrupa Adalet Divanı'nında temyiz etti. Son sözü 2002'de Avrupa Adalet Divanı söyledi, anlaşma hükümleri gereği İngiltere'nin Türklerden sermaye transferi şartı aramayacağı ifade edildi. Bir bakıma, İngiltere Ankara Anlaşması'nın gereklerini yerine getirmeye zorlandı.

İngiltere'nin Tutumu

İngiltere, Avrupa Adalet Divanı'nın kararına uyacağını ifade ederek, ülkede yasal vize ile bulunan Türklere Ankara Anlaşması'ndan doğan hakları vereceğini beyan etti. Ancak, aynı hakların sadece İngiltere'de yasal bulunanları değil, İngiltere'de yasa dışı olarak bulunanları ve hatta Türkiye'de bulunan TC Vatandaşlarını da kapsadığı ifade edilerek yeni bir dava açıldı.

Açılan dava Türklerin lehine sonuçlandı. Bugün itibarıyla, Ankara Anlaşmasına başvurular hem İngiltere hem Türkiye'den kabul edilmektedir.İngiltere vatandaslıgı isteyenler,İngiltere dil okulu ogrencileri,yurtdısında egitim düsünenler,ingiltere de calısmak isteyenler, İngiltere ve Türkiye dışındaki bir başka ülkede bulunan TC Vatandaşları, bulundukları ülkedeki İngiltere Büyükelçiliği aracılığıyla Ankara Anlaşmasına başvurabilirler.

Avrupa Adalet Divanı Kararı İngiltere'yi Zorluyor

Ankara Anlaşması, size ve bakmakla yükümlü olduğunuz aile bireylerine İngiltere'ye yerleşme ve çalışma olanağı veren, Türkiye ile AB arasında imzalanmış çok özel bir anlaşmadır.

İngiltere, bu anlaşma hükümlerini zorunlu olduğu için uygulamaktadır. Bu nedenle, başvuranların dosyalarını isteksizce incelemekte ve en küçük bir hatada red edebilmektedir. Bu nedenle, Ankara Anlaşması için yapılan başvuruların ciddi olması ve konusunda uzman deneyimli bir hukuk firmasının kullanılması çok önemlidir.Icepworld yurtdısı egitim hukuk firması aracılıgıyla islemlerinizi yurutmektedir.
 

 

Sağlanan Olanaklar

Ankara Antlaşması ile kendinize ve bakmakla yükümlü olduğunuz eş ve çocuklarınıza İngiltere'de yeni bir hayat kurabilirsiniz.