Anaokulu ve Kreşler

Anaokulu ve Kreşler

İngiltere'de zorunlu eğitim 4 yaşından sonra başlar. İngiltere'de 4 yaşından küçük çocukların kreşe gitmeleri zorunlu değildir. Çocuklar kreşe 5 aylıkken de gitmeye başlayabilir. Ancak devlet kreşleri 3 yaşından sonra çocukları kabul etmektedir. 3 yaşına kadar olan çocukların özel kreşe gitmesi mümkündür.

Devlet kreşi için çocuk kabul edilirken göz önüne alınan ilk husus ebeveynlerin kreşe olan ihtiyacıdır. Bunun dışında da kaydını yaptıranlar kreşe gidebilirler eğer yer varsa tabii. İngiltere ve Galler'deki kreşlerin kontenjanı 500.000 dir. Çocuğunuzu kreşe yazdırabilmeniz için kreşe yakın oturmanız şartı aranmamaktadır. Ancak boş kontenjan bulabilmeniz için çocuğunuzu biran önce kaydettirmeniz ve birkaç ay sıra beklemeniz gerekmektedir. Devlet kreşleri ücretsiz oldukları için çok yoğun bir taleple karşı karşıyadırlar.

Özel kreşlerin ücretleri ise haftalık 150 aylık 600 sterlin civarındadır. Yani çocuğunuzu İngiltere'de kreşe göndermeyi düşünüyorsanız yılda en az 6000 sterlini gözden çıkarmalısınız. Bu ücretler tam günlük kreşlere aittir. Çocuğunuzu sabahçı veya öğlenci olarak yarım gün de kreşe gönderebilmeniz mümkündür. Tüm gün kreşe giden çocukların öğle yemeyi ve beslenme saatinde yiyecekleri de kreş tarafından karşılanmaktadır. İngiltere'de dünyaca ünlü Montessory metoduyla eğitim veren 800'den fazla kreş bulunmaktadır.

Eğer çocuğunuza bir devlet kreşine yerleştiremezseniz büyük bir olasılıkla bir özel okul öncesi oyun grubuna yazdırabilirsiniz. Bu oyun gruplarına da sabahçı veya öğlenci olmak üzere yarım gün çocuğunuza bakacaklardır. Yarım gün ücreti 5 sterlindir. Oyun grupları en küçük 2 yaşındaki çocukları kabul ederler. Ancak kendi kendilerine tuvalete gidebilmelidirler.

Oyun grupları 5 yaşından küçük 800.000 çocuğa haftada 2 veya 5 gün günde 2.5 saat kreş hizmeti vermektedir. Ücretleri dönemliktir. Doğrudan bir şeyler öğretmek yerine eğitici oyunlar oynatarak çocukları geliştirmektedirler. İstatistikler bakıldığında kreşlere ve oyun gruplarına devam etmiş çocukların okul hayatında çok daha başarılı olduğu ve dersi daha çabuk kavradığı gözlenmiştir.

İngiltere'ye 4 yaşından küçük çocuklarını götüren Türk ailelere, çocuklarını okul öncesi kreşlerine yazdırmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Çocuk hem okula gitmeden önce İngilizce öğrenecek, hem arkadaşlar edinecek, hem de İngiltere'ye adapte olacaktır. Özellikle de aile kendi arasında İngilizce konuşmuyorsa çocuğun en kolay İngilizce öğreneceği yer kreş olacaktır. Eğer çocuk İngilizce bilmeden ilkokula başlarsa derslerinde başarılı olması ve sınıf arkadaşlarına yetişebilmesi uzun zaman alacaktır. 
Çocuklarını kreşe göndermeyip de evde eğitmek isteyen aileler için piyasada pek çok kitap bulunmaktadır. Çocuklarını evde iyi bir şekilde eğiten ebeveynler onların okula iyi bir başlangıç yapmalarını sağlamaktadırlar.