Alışveriş

Alışveriş

İngiltere'deki mağazalar; ürünlerinin çeşitliliği, kalitesi ve orijinalliği ile alışveriş çılgınlarına inanılmaz fırsatlar sunmaktadır. Özellikle Londra dünyanın bir numaralı alışveriş merkezlerindendir. Napolyon'un da dediği gibi İngilizler esnaf bir millettir. İngiltere'de en çok zaman harcanan ikinci aktivite alışveriştir. Birincisini tahmin etmekte zorlanacağınızı zannetmiyoruz, elbette ki TV seyretmektir. İngiltere'de "High Street" lafını duyduğunuzda, bunun Bağdat Caddesi gibi ünlü bir cadde olduğunu sanmayın. Çünkü İngiltere'de her kasabanın bir High Street'i vardır. Klasik bir High Street'te çok sayıda küçük dükkan yan yana sıralanmıştır. Bunlar genelde; bakkal, kasap, manav, gazete bayii, fırın ve eczanedir. Ayrıca her High Street'te banka, postane ve kaçınılmaz olarak bir iki tane de bar bulunmaktadır. İngiltere'de çoğunlukla Harrods, Selfidges gibi her türlü ürünü bulabileceğiniz büyük mağazalardan yada Viktorya veya George tarzı pasajlardaki küçük butiklerden alışveriş yapılmaktadır.

Büyük kasabalarda ise yukarıda saydığımız High Street dükkanlarına ek olarak taze balık satan dükkanlar, tamirciler, çamaşırhane, alkollü içecek satan dükkanlar, lokantalar, kuru temizlemeciler, kuaförler, ayakkabıcılar, kadın ve erkek giyim mağazaları fast-food restoranları, kitapçılar ve diyet ürünleri satan mağazalar bulunmaktadır. Büyük kasabaların çoğunda bir veya daha fazla süpermarket ve büyük mağazalar bulunur. Ayrıca haftada en az bir gün pazar kurulur. Dükkanlardaki fiyatlar süpermarketlerdekilere göre daha yüksektir. Ancak Happyshopper, Spar ve VG gibi hesaplı mağazalar da vardır.

İngiltere'de genelde pazarlık veya değiştirme yapılmaz. Ancak pahalı bir ürün almayı planlıyorsanız örneğin televizyon, bilgisayar, mobilya gibi sıkı bir piyasa araştırması yapmalı ve satıcıyla pazarlığa tutuşmalısınız. Fakat süpermarketlerde, büyük mağazalarda veya zincir mağazalarda fiyatlar sabit olduğu için pazarlık yapmaya kalkışmayın. Son yıllarda piyasalardaki durgunluk mağazaların satışlarında önemli düşüşlere yol açmıştır. Bu da dükkan sahiplerinin satış yapabilmek için inanılmaz indirimler yapmalarına sebep olmaktadır. Özellikle de nakit ödemelerde ürünleri yüksek indirimlerle alabilmek mümkündür.

İngiltere'de KDV oranı genelde %17.5 tir. Yiyecek, kitap ve çocuk kıyafetleri KDV'ye tabi değildir. Beyaz eşyada ve elektronik eşyalarda katalog fiyatları KDV dahil olmayan fiyatlardır. Bu nedenle ürünü alırken KDV' yi de eklemeyi unutmayın. İngiltere'de bazı elektronik eşya mağazaları gerçekten de toptan fiyatının üzerine inanılmaz karlar koyarak fiyatları şişirmektedirler. Elektronik eşya alırken perakende mağazalardan değil de Compaq, Dell veya Gateway gibi direkt üretici firmalardan almanızı tavsiye ederiz.

İngiltere, bilgisayarların en pahalıya satıldığı Avrupa ülkesidir. Diğer Avrupa ülkelerinde bilgisayar fiyatları %40 oranında daha düşüktür. Fiyatları karşılaştıracaksanız aynı kalitedeki ürün ve hizmetleri fiyatlarını karşılaştırın. Eğer sırf fiyatı düşük diye daha kalitesiz bir ürünü almayı tercih ederseniz bu ürünün size ilerde problem çıkarabileceğini unutmayın. Bazen fiyattan tasarruf kaliteden de tasarrufa yol açar.

İngiltere'de Türkiye'ye göre en ucuz alacağınız ürün (bayanların gözü aydın) Giyim-Kuşam ve Makyaj ürünleridir. Giyim ürünlerinin büyük kısmı Türkiye'den ithal edilmesine karşın fiyatları Türkiye'den çok daha ucuzdur.

İngiltere'deki mağazalar belli başlı kredi kartlarını kabul ederler. Hatta bazı mağazaların kendi taksit kartları bile vardır. Bazı mağazalar ise olayı iyice abartıp 12-24 ay kredi imkanları bile sunabilmektedir. Bunlar genelde mobilya, elektronik eşya, beyaz eşya dükkanlarıdır. Unutmayın ki garanti belgeleri olan ürünler garanti belgesi olmayan ürünlere göre daha pahalıdır.

Yılın belli dönemlerinde indirim günleri başlar. Bunlar genelde ocak ve temmuz aylarındadır. Gazetelerden indirim günlerini takip edebilirsiniz. Ayrıca ilkbahar ve sonbaharda da indirimlerden faydalanabilirsiniz. İngiltere'de genelde indirimler zekice bir taktiktir. Önce fiyatlar bir iki gün yükseltilir sonrada bu fiyatlar üzerinden indirimler yapılır. Yani ürünü yine aynı fiyata almış olursunuz. 
İndirim günlerinin dışında, ünlü markaların fabrika mağazalarında sezon sonu veya defolu ürünleri son derece düşük fiyatlara satın alabilirsiniz. Fabrika mağazaları genelde şehir dışındadır. Eğer herhangi bir sebeple şehir dışına çıkmak durumunda kalırsanız bu fırsatı değerlendirip hesaplı alışverişler yapmanızı öneririz. Özellikle Aquascutum, Jaeger ve Ralph Lauren'in fabrika mağazaları size harika seçenekler sunacaktır.

Perakende mağazaların büyük bir çoğunluğu sürekli müşterilerine indirim ve taksit kartları çıkarmaktadır. İndirim kartları ile yaklaşım %10 indirim hakkı kazanmış olursunuz. Bazı mağazalardan bedava uçak bileti kazanma olanağı sunarken bazıları da kulüp üyelikleri gibi imkanlar sunmaktadır. Oxham, Helping Hand, Imperial Cancer Research ve Sue Ryder gibi hayır derneklerine ait mağazalar da vardır. Bu mağazalarda yeni ve ikinci el ürün seçenekleri bulabilirsiniz. Bu mağazalarda pazarlık yapma şansınız da vardır.