Acil Durumlar

Acil Durumlar

Acil servise alınmak aciliyetin derecesine bağlıdır. Acil durumlarda eğer nereyi aramanız gerektiği konusunda bir fikriniz yoksa veya karar veremiyorsanız 112 Bilinmeyen Numaralardan telefon operatörüne sorun veya yerel polisi arayın. Polis istasyonundakiler size nereyi aramanız gerektiği konusunda yardımcı olacaklardır. Hatta sizin için onlar bile arayabilirler. Nereyi ararsanız arayın size soracakları ilk şey hastanın yaşı ve acil durumun ne olduğu olacaktır. Evinizde mutlaka doktorunuzun, hastanelerin, kliniklerin, diş hekiminin, ilk yardım servisinin, zehirlenme servisinin ve diğer acil durumlarda aramanız gereken telefon numaralarını bulundurun. 

. Çok fazla aciliyet taşımayan durumlarda veya danışmak istediğiniz konular olduğunda aile doktorunuzu arayın. Eğer bir aile doktorunuz yoksa 112'yi arayarak bölgenizdeki doktorların ve hastanelerin telefon numaralarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca telefon rehberinden de faydalanabilirsiniz. Bazı hastanelerin basit müdahale üniteleri, acil üniteleri, acil servisleri, yoğun bakım üniteleri bulunmaktadır. Acil durumlarda rehberden evinize en yakın hastaneyi seçin. Polis istasyonlarında da acil durumlar için doktor ve eczanelerin telefon numaraları bulunmaktadır. Bazı şehir ve bölgelerde 24 saat arayabileceğiniz doktorlar vardır. Ancak bunlar yüksek ücretle hizmet vermektedirler.

. Yalnızca "acil durumlarda" 999'u arayarak ambulans isteyebilirsiniz. Ambulanslarda solunum üniteleri ve her türlü ekipman bulunmaktadır. Sağlık kuruluşları nadıren ambulans için ücret talep ederler. Özel ambulans ücreti genelde sağlık sigortalarının kapsamı dahilindedir. İngiltere'nin havayolları ambulans servisi bulunmamaktadır. Fakat bazı şehirlerde acil durumlarda hizmet veren helikopterler vardır. Örneğin Londra gibi büyük şehirlerde. Kraliyet havayolları da gerekli durumlarda arama ve kurtarma hizmeti vermektedir.

. NHS' nin acil servisi 24 saat hizmet vermektedir. Sağlık konusunu ciddiye alıyorsanız evinize yakın acil servisleri araştırın Bu size ileride acil bir durumla karşı karşıya kalırsanız çabuk hareket edebilmenizi sağlayabilecektir. Unutmayın ki acil servisler insan hayatında ölümle yaşam arasındaki o ince çizgide yer aldıkları için çok büyük önem taşırlar. Acil servislerde hasta kabul edilmeme gibi bir durum söz konusu olamaz. Acil servisler insanların ödeme gücünün olup olmadığına ve ırklarına bakmaksızın hasta kabul ederler. Acil serviste tedaviler ücretsizdir. Ancak bir günü aşan tedaviler buna dahil değildir. Bazı şehirlerde örneğin Londra'da günde 12 saat açık acil klinikleri vardır. Bu klinikler her türlü sağlık hizmeti sunmaktadırlar.

. Dişlerinizle ilgili bir probleminiz olduğunda önce kendi diş hekiminizi arayın. Eğer diş hekiminiz çalışma saatleri dışında ise sarı sayfalardan başka bir diş hekiminin numarasını bulabilirsiniz. Elbette ki normalde kendi dişçinizi beklersiniz. Ancak acil durumlarda buna mecbur kalabilirsiniz. Bazı hastaneler ve diş kliniklerinin acil servisleri ücretsizdir. İngiliz yasalarına göre dişçilerin istemedikleri takdirde hastayı tedavi etmeme gibi bir hakları vardır. Dişçilerin görevlerini ifa etme gibi bir zorunlulukları bulunmamaktadır.

. Eğer zor bulunan bir kan grubuna sahipseniz, nadır rastlanan bir hastalığınız veya sağlık probleminiz varsa, kalp,şeker, alerji veya sara hastası iseniz "Medic- Alert" ilginizi çekecektir. Medic- Alert üyeleri omuzlarında veya boyunlarında bir amblem taşırlar . Bu amblemin arkasında taşıdıkları hastalıklar, Medic- Alert üye numaraları ve telefon numaraları yazar. Sokaktayken aniden bayıldıklarında veya konuşamaz, dertlerini anlatamaz duruma geldiklerinde bu amblem doktorları, polisi ve yardım sağlayabilecekleri kişileri harekete geçirmelidir. Medic- Alert üyeleri 24 saat acil hizmetten faydalanabilirler. Hastanın üye numarası verildiği takdirde hasta ile ilgili tüm bilgilere ulaşma imkanı elde edilmektedir. Medic- Alert kar amacı taşımayan bir organizasyondur. Üyeler yıllık cüzi bir ücret öderler.