Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Yerliler

İnsanlar ve Kültür - Avustralya Yerlileri

Avustralya'nın Aborijinler ve Torres Strait Adalıları etnik ve kültürel açıdan birbirlerinden farklidir. Tarihi olarak, Aborijinler Avustralya anakarasında, Tazmanya'da ve Groote, Eylandt, Bathurst ve Melville gibi Kuzey Bölgesinde bulunan pek çok kıyı adalarında yasamiştir. Torres Strait Adalıları ise, Queensland'daki Cape York burnu ile Papua Yeni Gine arasında bulunan Torres Strait adalarından gelmiştir ve Papua Yeni Gine ve Pasifik halklarıyla aralarında pek çok kültürel benzerlik bulunmaktadır.

1788'de Avrupalılar yerleşmeye başladığinda, Avustralya'da 300 000 civarında Aborijin ve Torres Strait Adalı olduğu tahmin edilmektedir. Bu nüfus, yeni bulaşıcı hastalıklar gibi nedenlerden ötürü ondokuzuncu yüzyılda ve yirminci yüzyılın başlarında büyük oranda azalmıştır.

Gittikçe artan sayıda Avustralyalı, kendisini Aborijin ya da Torres Strait Adalı soyundan gelme olarak tanımlamaktadır. 1996 nüfus sayımında, Aborijin ve Torres Strait Adalı halklarının nüfusu 386 000 civarındaydı. 2006 yılına kadar bu rakamin yaklaşık 470 000'e yükseleceği düşünülmektedir. 

Avustralya Hükümeti, Avustralya'nın Yerli halklarının sağlık, barınacak yer, eğitim, istihdam ve ekonomik kalkınma firsatlarının iyileştirilebilmesi için çok büyük bir çaba göstermektedir. Hükümet, 2000-01 döneminde Yerli halklara-özel programlara 2,3 milyar dolar tahsis etmiştir. 

Bu programlar ve politika teşvikleri Yerli Avustralyalıların ekonomik bağımsızlıklarını kazanmasına ve bazı alanlarda hala devam etmekte olan eşitsizliklerin üstesinden gelmesine yardım etmektedir. 

Eşsiz bir kuruluş

Mart 1990'da kurulan Aborijin ve Torres Strait Adalı Komisyonu (ATSIC), sermayesi Avustralya Hükümeti tarafindan karşılanan, geniş bir alana yayılan Yerli halkı güçlendirme amaçli program, politika ve hizmetleri idare sorumluluğuna sahip bir kamu tüzel kişisidir.

ATSIC kurulu Yerli halk ilişkilerine yönelik politikanin oluşturmasında çok önemli bir kişi, hükümetin temel danışmanı ve federal, Devlet, Eyalet ve yerel tüm hükümet kademelerinde Yerli halkın güçlü bir savunucusudur. Komisyonun bütün üyeleri, başkan da dahil olmak üzere, Yerli halk tarafindan seçilmektedir. 

Uzlasma

Avustralya Hükümeti, tüm Avustralyalılar için daha adil bir toplum sunma amacının ayrilmaz bir parçasi olarak Yerli Avustralyalılar ile daha büyük olan topluluk arasındaki anlayisi geliştirmeye kararlıdır. 

Uzlasma hareketi 1991 yılında Avustralya Parlementosunun Aborijinlerle Uzlasma için on yıllık bir Konsey kurulmasına tam oyla destek vermesiyle büyük bir hiz kazanmıştır. Aralik 2000'de, Konsey Avustralya Parlementosuna raporunu, Yerli halk ve yerli halktan olmayan Avustralyalılara danisilarak ülke genelinde hazırlanmis geniş çaplı araştırmalara dayalı bir uzlaşma teklif dokümani olarak sunmustur. 

Raporda, Sidney 2000 Olimpiyatları'nin açılış ve kapanış Törenlerinin "Avustralya toplumunu çok duygulandıran uzlaşma imajını simgelediği" belirtilmiştir. Ayrıca, uzlaşma sürecini devam ettirebilmek için, uzlaşma hareketine ulusal liderlik sağlamak amacıyla 1 Ocak 2001 tarihinden itibaren bir vakfin kurulmasını da içeren ve Uzlaşan Avustralya olarak adlandırilan milli stratejinin genel hatları da açıklanmıştır. 

Genel Yanılgılar

Avustralya'nın Yerli halkları uluslararası ortamda sık sık, Çagdas Aborijinlerin ve Torres Strait Adalılarının yaşam tarzlarına ve konularına ilişkin dar görüşlü ve çoğunlukla da basmakalip fikirleri devam ettiren bir şekilde, uzak bölgelerde yasayan veya göçebe olan topluluklar olarak düşünülmektedir. 

Gerçekte Yerli halklar, kismen daha uzak ve kırsal alanlarda yasadikları gibi Avustralya'nın tüm Eyalet ve Bölgelerinde ve yüksek seviyede şehirlesmis çevrelerinde de yasamaktadır. 

Akademi, edebiyat, spor, sanat, iş dünyasi ve meslek alanlarını da kapsayan bir çok alanda üne sahiptirler. Kirsal ve madencilikle ugrasan kesimlerdeki Yerli topluluklar, her tür gelişmeye karsi oldukları şeklindeki genel kaninin aksini ispat etmektedirler. Aslinda bölgesel ve topluluk anlasmaları araciliğiyla bir çok grup, edinilen karin bir kisminin kendi toplumlarına geri dönmesini sağlamak açısından kendi topraklarında gerçekleştirilen projeler basta olmak üzere, ortak ekonomik projelerde madencilik ve diğer sanayi dallarıyla ilgili çalışmalar üstlenmektedir.