Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Yemek Kültürü

brekkies : kahvaltı
bug : küçük bir yengeç türü
Cherry Ripe : çilek jölesi ve çikolata ile kaplanmış hindistan cevizli gofret
Chiko Rolls : Avustralya usulü Fast Food
chook
(book olarak okunur : tavuk
Coon : Avustralya çedar peyniri markası 
counter meal : publarda verilen yemekler
cut lunch :sandviç türleri
damper : köy ve kasaba pazarlarında satılan mayasız ekmek
dead horse : domates sosu
dim sims :Çin yemeği olan Dim Sum ya da Tum Cha'nın Avustralya ağzında söylenişi
dog's eye : etli ekmek
entree : starter ya da aperatif
flake : köpekbalığı eti
hogget : bir iki yıl şoklanmış koyun eti
hot bread shop : fırın
jaffle : tost
jatz :Özellikle Queensland de popüler olan bisküvi ve krakerler
lamingtons(lammies) : Avustralya keki, hindistan cevizi ve çikolata ile kaplıdır
lollies :şeker, şekerleme
milk bar : küçük açık hava barı, snack bar
pavlova (pav) : kaymak ve meyve kremalı pasta ( hem Avustralyalılar hem de Yeni Zelandalılar bu pastayı kendilerinin icat ettiklerini savunurlar )
paw paw : papaya ( tropik bir meyve)
sanny/sammy : sandviç
savouries : kanepeler
show bag : köy ve kasaba pazarlarında bir pakette 5$ gibi bir fiyata satılan şekerlemeler
slices : kekler ya da diğer fırın mamulleri
snags, snaggers,
mystery bags : sosis
spicy tucker : etnik yemek
Twisties : peynirli mısır gofreti
Vegemite : Avustralya mayası
veggies : sebze
Violet Crumble Bars : mor ambalajda çikolatalı ballı gofretler
witchetty grubs : Aborjin orijinalliğini taşıyan bir lezzet: bazı böceklerin beyaz larvalarından yapılır
yabbies : tatlı su kereviti
yiros : döner kebap
yum cha :Dim Sum

Avustralya kuzini müthiştir ve kaliteli yemeğe olan Avustralyalı düşkünlüğü takdire şayandır. İster lüks bir lokantada yeyin, ister bir pubda grab lunch ısmarlayın isterseniz de bir marketten piknik için malzeme alıyor olun mutlaka uygun fiyata kaliteli ve taze gıdalar alıyorsunuz demektir. Avustralya'da kilo almak kolaydır ama sağlıklı yemek yemek de kolaydır. Bir çok yemek hormonsuz doğal maddelerden yapılır. Avustralyalılar iyi bifteğin, kuzu etinin, lezzetli ve taze deniz ürünlerinin, harika meyve ve sebzelerin tadını çıkarırlar.

Avustralya'ya has yiyeceklerin de tadını çıkarabilirsiniz. Uzun zamandan beri kanguru eti yasağı kalkmıştır ve bu et kendine has lezzete sahiptir. Flinders Ranges Fancies denilen kanguru yumurtalıkları daha az popülerdir. Kuzey bölgesindeki etli ekmek bile bazen kanguru etiyle yapılır. Bir çok değişik kabuklu deniz mahsulü ile tanışabilirsiniz. Hata pek de tavsiye etmeyeceğim timsah ya da devekuşu bifteği bile yiyebilirsiniz. Kuzey bölgesinde ise Aborjin otantik mutfağına dalabilirsiniz.

Tıpkı Türk mutfağı gibi Avustralya mutfağı da çok çeşitli kültürlerden beslenen ve gelişmekte olan bir kuzinidir. Göçlerle gelen insanlar kendi mutfaklarını Avustralya'nın gıdaları ile mükemmel birleştirmişlerdir. Bu güzel yemeklerin tadına bakarken yanında dünyanın en güzel bira ve şarapları da size eşlik edeceklerdir.

Öğünler

İngilizlerden kalma bazı garip öğünler bilhassa kırsal kesimlerde süregelmektedir. Örneğin Çay denildiğinde akşam yemeklerini kast ederler ve bunun saati de akşam üstü 6 ya da 7'yi geçmez. Akşam 10.00'da akşam yemeği kesinlikle bitmiş olur. Turistlerin rastlanılmadığı kasabalarda akşam saat 8.00'dan sonra restoranlarda (yerel fish and chip shoplar dışında) açık servis bulmak gayet zordur. 

Barbekü

Açık hava faaliyetine aşık olan Avustralyalılar, bulabildikleri her yerde, arka bahçelerde, YHA yurtlarında, plajlarda, parklarda, milli parklarda, barbekü yaparlar. Kamuya açık parkların çoğunda tuğladan barbeküler bulunur. Bazılarını kullanmak için 1$ ödersiniz ama bir çoğu bedavadır. Folyolara sarılmış biftekler, köfteler, butlar elektrik, gaz ya da odun kullanılarak (mangal kömürünü fazla kullanmazlar) çeşitli barbekülerde pişirilir. Bu etlerin yanında salata, ekmek ve muhteşem bira da hazırdır. Eğer böyle bir barbekü partisine davet edilirseniz içkini kendiniz alın ve misafirlerin et getirip getirmeyeceklerini de sorun. 

Barbekü fenomeni Avustralya'nın milli bir sembolüdür. Ziyaretiniz esnasında en az bir barbekü partisine katılmalı ve barbekü ile uğraşmayı denemelisiniz. Genelde erkekler barbeküyü yelleyip etleri pişirirlerken kadınlar da salata yapar, tavsiyeler verir ve olay bitince ortalığı temizlerler.

Piknik 

Ucuz ve lezzetli bir piknik yapmak çok kolaydır. Ekmek fırınlarda 1,50$, peynir ve soğuk et kilosu 6-9$ tutar. Meyveler ise mevsimlerinde son derece ucuzdurlar. Eğer bir arabanız varsa "esky" denilen ve yemeklerinizi soğuk tutan bir soğutucu kutu taşıyabilirsiniz. Bu kutulara bir çok yiyecek içecek ile beraber dondurmalarınızı dahi koyabilirsiniz. 

Pub Yemekleri

Büyük bahçesi ya da geniş bir alanı olan bir çok pubda etinizi tezgahtan kendiniz seçersiniz daha sonra da hazır barbeküde pişirirsiniz (bizdeki kendin pişir kendin ye sistemi). Fiyat genelde 12-15$ arasıdır ve limitsiz ekmek ve salata da ikram edilir. 

Publarda yeme işi giderek yükselen bir değer olmaktadır ve bir çok hotel yanına bir restoran ya da bistro eklemektedir. Sofistike kültür kırsal bölgelere de taşmıştır. Kırsal bölgelerde bir hotelde yiyebileceğiniz ana yemek çoğunlukla kızarmış et, salata ve ekmektir ama hiç beklemediğiniz yerlerde karşınıza bir Tayvan restoranı dahi çıkabilir. İyi bir biftek, patates ve salata hem küçük kasabalarda hem de büyük şehirlerde yaklaşık 12$'a yenilebilir. Küçük kasabalarda bazen publar yemek yiyebileceğiniz tek yerdir. 

Ucuz Yemek 

Sırt çantalılara dönük hizmet veren yurtlar, restoranlar ve publar arasındaki rekabet öylesine artmıştır ki bir çoğu haftanın bir gününü ucuz ya da bedava yemek günü ilan etmişlerdir. Örneğin Perth'te haftanın her günü değişik bir yerde bedavaya bir öğün yemek yiyebilirsiniz. 

Bir İskandinav kelimesi olan Smorgasbord büfe demektir. Büfeler ucuzdur. Ayrıca bir çok kamu kurumunun kantini halka açıktır ve lezzetli olmasa da gayet sağlıklı ve ucuz yemekler satarlar. Öğlen yemeğinde burada tüm günlük yemeğinizi ucuza yiyebilirsiniz.