Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Vergi Sistemi

Avustralya vergi sisteminin düzenlenmesi

Avustralya, 1 Temmuz 2000 tarihinde, dolaysız vergi tabanını genişletmek, karmaşıklık ve aksaklıkları azaltmak ve adilliği arttırmak suretiyle gelir vergilerini düşüren, geniş kapsamlı, yeni bir vergi sistemi getirmiştir. 

Mal ve hizmet vergisi (GST), yani geniş tabanlı bir katma değer vergisi, ihracatçilar ile imalatçilara uygulanan bir vergiye dünüşen toptan satış vergilerini de kapsayan etkisiz bir çok dolaysız verginin yerini almıştır. Buna, artan dolaysız vergi yükünü dengelemesi için tasarlanmis daha düşük kişisel gelir vergisi marj oranları eşlik etmiştir. Yüzde 10 oranındaki GST, hemen hemen tüm mal ve hizmetlere uygulanmaktadır. Hisse işlemlerinde pul vergisi yokmus ve sermaye kazanç vergisini düsürmek için de çeşitli önlemler alınmiştir. iş vergilerine getirilen düzenlemelere, Temmuz 2001 itibarıyla yıllık yüzde 36'dan yüzde 30'a düsürürülen şırket vergisi oranları da dahildir. 

Avustralya'da Öğrenci ve Turistlere Vergi İadesi

Avustralya'da yaptığınız yiyecek, içecek ve konaklama dışında kalan Avustralya dışında tüketimini yapacağınız ve Türkiye'ye geri dönerken yanınızda getireceğiniz ürünler için, Avustralya'dan çıkarken ödediğiniz GST vergisini geri alabilirsiniz. Bunun için alışverişleriniz esnasında mutlaka fatura almalı, Avustralya'dan çıkarken bir form doldurmalısınız. İade göstereceğiniz bir kredi kartına hesabına veya Türkiye'de vereceğiniz bir adrese çek olarak yapılır.

İade işlemi, Avustralya'da 1 aydan daha uzun süre kalanlar için geçerli değildir.

İade, sadece 300 AU$ ve üzerindeki faturalarda hesaplanır. Daha düşük rakamlı faturalara iade yapılmaz.