Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Çalışma Hayatı

Çalışmak

arvi : öğleden sonra
award rate : sendika onaylı ücret
blockie : sebze ya da meyve üreten çiftçi
compo : işçi tazminatı
EN : İş Bulma Kurumu
dole bludger :sosyal güvenlik hakları olmayan kişi
jackaroo : istasyon işçisi (bayanlar için jillaroo)
penalty : fazla mesai ücreti
sickie : ücretli hastalık izni
smoko : kahve molası
yakka :sıkı çalışma

Avustralya'da Tatil Yaparken Çalışmak 

Avustralya'ya tatil yapmak üzere gelen İngiltere, İrlanda, Kanada, Hollanda, Japonya, Kore ve Malta vatandaşları vizelerini buna göre düzenleterek tatil yaparken çeşitli ikinci sınıf işlerde çalışabilirler.Bu ülkelerin içine birçok Batı Avrupa ülkesinin de dahil edilmesi planlanmaktadır. Türkiye şimdilik bu plan dahilinde görülmemektedir. Gene de eğer bir şekilde Avustralya'da tatiliniz esnasında yasal bir çalışma olanağı bulursanız aşağıdaki vergilendirmelere tabi olursunuz.

Herkesin 9 rakamlı bir vergi no'su olmak zorundadır. 28 gün içerisinde bu numarayı iş vereninize bildirmezseniz (bu sizin yasal hakkınızdır) hem %49 olan en yüksek vergi diliminden mükellef olursunuz hem de çalışma izniniz olup olmadığı hakkında kuşku uyandırırsınız. Bu numarayı almak için vergi dairelerine baş vurmak ve yanınızda kimliğinizi kanıtlayacak iki geçerli belge ( pasaport, asıl ya da onaylı nüfus cüzdanı, Avustralya'daki adresinizin yazılı olduğu banka hesap cüzdanı gibi) ya da üç adet daha güçsüz belge (ehliyet, elektrik, su gaz vb faturası) bulundurmak yeterli olacaktır.

Avustralya'da yerleşik olmayanlar için en yüksek vergi dilimi tüm kazancın %29'una denk gelir. Yerleşik olanlar ise %20 vergi öderler.Ülke içinde çok çeşitli sebeplerden kaynaklanan vergi muafiyetleri ve düzenlemeleri vardır. Ama yerleşik olmayanlar bunlardan faydalanamaz. Asıl önemli nokta "yerleşik" kavramının açıklığa kavuşturulmasıdır. Ziyaretin süresi yerleşik olmayı mantıken gerektirmese de genel olarak Avustralya'ya 6 aydan daha kısa sürecek ziyaretlerde bulunanlara "yerleşik" denemez. Avustralya Vergilendirme Dairesinin açıklaması ise "Normalde yaşadığı yer Avustralya dışı olan bir denizaşırı ziyaretçi, Avustralya'da yerleşmek üzere bir girişimde bulunmuyorsa, 6 aydan daha fazla süreler için Avustralya'da kalsa bile yerleşik statüsüne girmez." şeklindedir. O halde tatil esnasında çalışanlar normal olarak yerleşik olmayan statüsünde sayılacaklardır. 

Ziyaretin süresi uzadığında tatil yaparak çalışan bir çok kişi vergi başvuru ve iş bildirim formlarında "yerleşik" hanesini işaretlemekte ve böylece vergi indirimi talep etme hakkına ulaşmak istemektedirler. Ama bu talep bir çok diğer prosedürü ve riskleri de beraberinde getirmektedir.Değiştirdiğiniz her iş ertesinde, yerleşik kabul edilirseniz, yeni bir kazanç bildirimini toplam gelir bildiriminize eklemeniz gerekecektir. Eğer yıllık maksimum gelirinizin altında bir kazanç elde etmişseniz vergi indiriminden faydalanabilirsiniz. diğer taraftan bu indirimden faydalanmak istediğinizde vergi müfettişleri talebinizi incelerken sizinle yerleşik olduğunuz konusunda aynı sonuca varmayabilirler. Bu durumda bırakın indirimi, yerleşik konumundan yerleşik olmayan konumuna gireceğiniz için gene %29 diliminde vergi ödersiniz. 

Eğer vergi indiriminden faydalanmakta ısrarlıysanız vergi dairesinden gerekli formu alın ve doldurun ya da bunu sizin için bir vergi acentesinin yapmasını sağlayın. En akıllıcası vergi dairelerinin çok meşgul olduğu Temmuz ayında bu başvuruyu yapmaktır (Geri ödeme 31 Ekim'e kadar gerçekleşir).

Kayıtsız Çalışma

Tabi ki çalışma izniniz olmasa dahi Avustralya'da iş bulabilirsiniz. Bu gurubun büyük kısmı meyve hasatlarında, ürünü kaldırma için son derece istekli ve herkesi kiralayabilecek çiftçiler sayesinde çalışmaktadırlar. Ama işin riskli yanı, bu çalışma alanlarının göçmen işleri yetkililerinin gözde av sahalarına dönmüş olmalarıdır. Victoria Mildura ve Batı Avustralya'daki Danybrook, Cannarvon gibi bu tür kaçak işçilerin yoğunlaştığı hedef bölgelerde toplu sınır dışı edilmelere rastlanılmaktadır. Eğer küçük aile çiftliklerinde ya da şehirde çalışıyorsanız yakalanma tehlikesi daha düşüktür. Hükümet çalışma izni bulunmayan tatilcileri çalıştıran işverenlere (birincide uyarı ikinci ve üçüncüde ise para ve hapis) ceza verme uygulamasını da devreye sokmuştur.