Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Ulaşım Sistemine Genel Bakış

Seyahatinizi planlarken Avustralya'nın büyüklüğünü mutlaka göz önüne alın. Amerika ya da tüm Avrupa kadar büyük bir ülke ve olumsuz doğal koşullar Avustralya'nın bir çok bölgesinin birbirleriyle olan bağlantısını halen zayıf bırakmıştır. Bir çok yollar büyük zorluklarla yapılmış ya da gerçekleştirilememiş, yapılanların ise bakımı olağanüstü masraflara mal olmuştur. Tüm ülkeyi dolaşan Highway 1 bile sadece bir kaç yıl önce bitirilebilmiş ne ki bazı kısımları toprak yol görünümünde kala kalmıştır. Eyalet başkentleri dışında kara ve demiryolu kullanımı (özellikle demiryollarındaki teknik ve hizmet yatırımlarına rağmen)düşüktür.

Eğer uçuyorsanız zaman problemi yoktur. 10 yıl önce yapılan yeni düzenlemeler sayesinde neredeyse tekelleşmiş ili büyük havayolu şirketiyle rekabet edebilecek firmalar ortaya çıkmıştır. Karayolu şirketleri arasında ise korkunç bir rekabet yaşanmaktadır. Bu yüzden otobüs bileti almadan etrafta biraz dolaşıp fiyat araştırması yaparsanız karlı çıkarsınız.

Uzun süre kalmayı planlayan bir çok ziyaretçi için kendi aracına sahip olmak cazip gözükmektedir. İlerleyen satırlarda araba ya da karavan kiralama ya da satın alma konusundan bahsedilecektir. Oto-stop kısa yolculuklar için uygundur. Uzun yolculuklar için dahi beklediğinizden daha hızlı ve sorunsuz bir yöntemdir. bisiklet kalabalık şehirlerde pek eğlenceli sayılmasa da kırsal alanlardaki kısa gezintiler için çok uygundur.