Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Ulaşım Bilgileri

Türkiye'den Ulaşım

Avustralya'ya Türkiye'den her gün tarifeli uçuşlar vardır. Yaklaşık 20 saat uçuş süresi olan bu uçuşların bedeli, 1 yıllık gidiş-dönüş biletlerde 1500 ABD Doları civarındadır. Avustralya'ya tek gidiş bileti olanların vizeleri olsa dahi ülkeye girişine izin verilmez.

Şehirlerde çok fazla miktarda taksi bulunmaktadır. Baz alınan minimum bir bedelin üzerine gittiğiniz mesafenin ücreti eklenir.

Yönler

Taksi şoförlerini büyük bir kısmı kendi şehirlerini iyi tanırlar, sadece basit bir adres veya bazen bir bina adını söyleseniz bile sizi istediğiniz yere götürmek onlar için oldukça kolaydır.

Tren ile ulaşım hizmeti mevcuttur. Ancak tren kullanma durumunuzda rezervasyonunuzu bir an önce yaptırmalısınız. Şehirlerarası seyahatler için klimalı ve konforlu trenler mevcuttur. 

Rekabetçilige varan uzun yol

Avustralya'nın yüz ölçümü neredeyse 7,7 milyon kilometre karedir ve 19 milyonluk nüfusunun çoğu da 36 000 kilometrelik kıyı seridi boyunca birbirinden bir hayli uzaga yayilmis olan şehirlerde yasamaktadır. Avustralya'daki genel trafiğe açık yolların toplam uzunluğu Haziran 2000'de 805 835 km idi. Bunların 324 723 kilometresi asfalt ya da betondu. 

Her iş günü, hükümetler Avustralya'nın yol ağının bakımı ve tekrar inşaası için yaklaşık 27 milyon dolar harcamaktadır - bu rakam nüfüsa göre dünyadaki en yüksek rakamlardan biridir. 

Avustralya'da kayitli 12 milyonun üstünde araç (motosikletler de dahil) vardır - yarım milyon traktör ve 60 000 üzerinde otobüs de dahil. 12 milyondan fazla kişi Avustralya trafiği için sürücü ehliyetine sahiptir. 

Avustralya'daki en büyük ikinci ev harcaması ulaşım için yapılmaktadır (yüzde 15,5). 
Kömür, cevher, bugday, et ve diğer malların "yeniden" limana ve ötesine ulaştırılması için milyarlarca ton-kilometre gerekmektedir. Avustralyalı üreticiler uzun yollarda oldukça başarılıdir ve yeni değişiklikler sayesinde limanlarda dünya kalitesinde üretim sağlanmıştır. 

Güneş enerjisiyle çalışan yelkenli

Güneş enerjisiyle çalışan yelkenli, dünyanın günes enerjisiyle çalışan en büyük taşıti ve tamamen rüzgar ile günes enerjisini birlestirerek enerji sağlayan ilk aracıdır. Bu taşıtin yapiminda kullanilan Avustralya teknolojisi, dünyanın iki önemli yenilenebilir enerji biçimini - günesi ve rüzgari - kullanmaya imkan sağlamaktadır.