Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Turist Enformasyon

billabong : suları çekilen bir nehrin bıraktığı su birikintileri
bogey hole : yüzülebilir su birikintisi
bombara : yüzücüler için tehlikeli olan ve akıntılar yaratan dip kayaları ya da mercan kayaları
bore : İç Bölgelerde kuyu
brumby : vahşi at
bush (to go) : Taşraya yolculuk etmek
bushwalkıng : yürüyüş
cossie : mayo
dumper : yüzücüleri ya da sörfçüleri ya dibe ya da plaja atan dalga
free beach : çıplaklar plajı
grommets : acemi yüzücüler
grommet skin : güneşten koruyan sıkı plaj elbisesi
iceberg : tüm hava koşullarında sörf yapan sörf tutkunu
Lanlauf : taşrada kayak
rasher shirt : güneşten ve tahrişten koruyan yüzme elbisesi
rip : güçlü derin su(sualtı) akıntısı
roly-poly : rüzgarda uçan bir oyun topu
spinifex : İç bölgelerde cildi tahriş eden bir tür çimen
sun baking : güneş banyosu
wegie : Avustralya'nın en büyük avcı kuşu, bir tür kartal

Avustralya şehirleri çekicidir ama çok az insan sadece bu şehirleri görmek için okyanuslar aşıp Avustralya'ya gelir. Bir çok turist için sonsuz plajlar, çöller, tepeler ve mercan kayalıkları barındırdıkları zengin bitki ve hayvan nüfusuyla mükemmel gezi alanlarıdırlar ve buralarda dalma, yürüyüş, sörf, bisiklet ve rafting gibi bir çok faaliyet gerçekleştirilebilir. Hem Avustralyalılar hem de yabancı turistler için İç Bölgeleri keşfetmek çok zevklidir. Eko sistemi görmek için yapılan turlarda büyük artışlar gözlenmektedir. 

Her eyalette hem diğer eyaletlerden gelmiş Avustralyalılara hem de yabancı turistlere yardım etmek üzere hazır bilgi merkezleri bulunur. Avustralya'ya geldikten sonra ziyaret etmeyi planladığınız eyaletlerin turizm bürolarını arayabilirsiniz. Ayrıca bir eyalet ile ilgili bilgileri o eyaletin başka bir eyalet başkentindeki turizm bürosundan da alabilirsiniz. Bölge, eyalet ve büyük şehirlerin anlatıldığı bölümlerde gerekli isim ve telefon numaraları verilmiştir. 

Bir turizm bürosuna bilgi almak için yazdığınızda özel ilgi alanlarınızı yazın. Bu bürolarda tanıtım amaçlı ama ücretli bir çok broşürler bulunur. Ücretsiz haritaları ve düzenlenecek gösteriler listesini incelemek ise çok faydalı olacaktır. 

Resmi büroların yan sıra "information bureaux" adı altında diğer bazı bürolar da göreceksiniz. Bunların bir kısmı belediyeler ve şehir meclisleri ve bölgesel turizm birlikleri tarafında yönetilir. Diğerleri ise özel sektörün turizm info işletmeleridir. 

Her şehir ya da bölge en azından bir ücretsiz info gazetesi yada dergisi çıkarır. Bu dergilerde ya da gazetelerde işinize yarayacak tüm bilgiler ( oteller, faaliyetler, turizm bürolarını adresleri, ulaşım, vb..) bulunur.Yaklaşan turistik özellikli olaylar ile ilgili bir çok bilgiyi bunlardan alabilirsiniz. Sırt çantalılar turizmindeki patlama tüm turistik sektörlerdeki indirimlerin sürekli olarak sırt çantalıların bulunabileceği mekan, merkez ya da binalara basılı şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. ( Yurtlar, terminaller, kamplar vb..)

TNT gurubu turistik turlarla ilgili bir dizi dergi basmaktadır. Ayrıca bu dergilerin bazılarında barınma, iş bulma gibi konular da işlenmektedir. Bilgi için www.tntmag.com.au sitesine tıklayınız. TNT gurubunun Sidney/ACT baskısı A4 büyüklüğünde ve aylık çıkar. Diğer eyaletler için basılanları daha küçük ve iki ayda bir yayınlanırlar. TNT dergileri Queensland ve Byron Bay, Melbourne, Victoria ve Tazmanya, İç Bölgeler (Kuzey Bölgesi, Güney Avustralya ve Batı Avustralya) için basılır.

Acil Durumlar

Eyalet başkentlerinde polis, itfaiye ve ambulans için 000 tuşlayın. Eyalet başkentleri dışında bu numaralar değişebilirler. Ama telefon rehberlerinde en ön sayfada bulunurlar. Her şehirdeki belli başlı ve uzmanlık hastaneleri ve sağlık merkezleri ilgili bölümlerde listelenmiştir. 

Tüm acil durumlarda Türk Konsolosluklarını aramanın önemi büyüktür. Böyle bir durumda işin ya da belanın içinden kendi kendinize sıyrılmaya çalışmak yerine Türk Konsolosluğunu arayıp durumunuzu net bir şekilde anlatın.

Özürlü Ziyaretçiler

Genel olarak engelli turistler için düzenlemeler iyidir. Tüm yeni binalarda engellilerin işlerini kolaylaştıracak düzenlemeler bulunur. Görme engelli insanlar için, özellikle şehir trafiğinde mağduriyeti önlemek için, yeteri kadar düzenleme yapılmıştır. Sesli trafik işaretleri ve bazı şehirlerde yüksek kenarlı kaldırımlar körler için hazırdırlar. Daha fazla bilgi için www.bea.org.au sitesine tıklayınız. 

. NICAN engelli insanlar için turizm ve spor faaliyetleri düzenleyen uzman bir organizasyondur. 1800 806769 no'lu telefondan ya da www.nican.com.au adresinden ulaşılabilir. ACROD da engellilere hizmet veren ve engelli hizmeti bulunan tüm turizm acentelerini adreslerine ulaşabileceğiniz bir kuruluştur. 02-6282 4333 no'lu telefondan ya da www.acrod.org.au sitesinden bu kuruluşa ulaşabilirsiniz. Seyahat sektörü engelliler için gerekli önlemleri almakta ve gerekli kolaylıkları sağlamak için çaba göstermektedir. Barınma konusunda sağlam rezervasyon yaptırılırsa çok az sorun çıkar. Tekerlekli sandalyedeki biri Avustralya'da bir tura çıkmak istiyorsa Wheel Chair Australia (www.wheeltours.com.au) ile temasa geçmelidir.