Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Demiryolu Ulaşımı

Demiryolunu tercih edecekler otobüs yolcularından daha az güzergah seçeneğine sahiptirler. Demiryolu ağı kıtanın güneyini boydan boya geçen, Perth'ten Sidney'e kadar, çok detaylı olmayan bir hattır. Ortalarda bir çıkma ile Alice Springs'e bağlanır. Adelaide Sidney arası da Melbourne ve Canberra'yı da içeren da dairesel bir hatla bağlanmıştır. Melbourne'dan başlayan hat Sidney üzerinden kuzeydeki Cairns 'e kadar kıyıdan devam eder bu arada Queensland ile New South Wales'ın içlerine uzanan dört girme kavşağı da bu hattadır. Büyük şehirler arasındaki hızlı tren hatları artış göstermektedir ama trenlerin bir çoğu 50km/s civarındaki düşük hızla ve sürekli kıvrılan hatlarda ilerlerler. Avustralya tren seyahatleri hakkında renkli bilgiler almak istiyorsanız Colin Taylor'un Australia by Rail adlı kitabına göz gezdirmelisiniz. Net üzerinden bütün bilgilere www.railpage.org.au sitesinden ulaşabilirsiniz. 

Tren seyahati ülkeyi görmek ve renkli bir yolculuk geçirmek için uygundur ve pahalı da değildir. Tüm trenlerde kantinler ve barlar (kendi alkolünüzü tüketmeniz yasaklandığından beri) bulunur. Tren yolculuklarının avantajlarında biri de ıssızlığın ortasındaki küçük istasyonlarda durması ve böylece sizin Avustralya'nın tüm otantik kültürüne durup bakabilecek zamanınız olmasıdır. Böyle yerlerde yolcuğunuza ara verip biraz zaman geçirmeyi bile düşünebilirsiniz. En güzel manzaralar Perth-Adelaide arasında, 478inci kilometredeki Nullarbor 'ın ardından başlar.

Great Southern Railways şirketi (www.gsr.com.au) eyaletler arası üç hatta sahiptir. Hint Okyanusu Ekspresi (Sidney-Perth), Ghan Ekspresi ( Melbourne ve Sidney'e de aktarmaları olan Alice Springs -Adelaide arası) ve Overland Ekspresi (Adeliade-Melbourne). Web sitesinde tüm ücretler ve kalkış-varış zamanları detaylıca gösterilmektedir. Ayrıca 132147 no'lu telefonla da rezervasyon yaptırabilirisiniz. Son dönemlerde hizmetlerin ve hatların geliştirilmesi için büyük yatırımlar yapılmakta ve piyasada bu tarz rezervasyon ve destek hizmetleri popülarite kazanmaktadır. Aynı şeyler Queensland Rail Services için de geçerlidir. Özellikle çok kullanılan Brisbane-Rockhampton koridorunda hızlı trenin kullanıma girmesi büyük bir gelişmedir. EXP şirketi Sidney'i Brisbane 'e Altın Sahil üzerinden, ve gene Sidney'i Broken Hill'e Dubbo üzerinden bağlar.Epeyi hızlı yol alan trenler Perth-Kalgoorlie ve Perth ve Bunbury arasında çalışırlar. Melbourne-Sidney arasında Çok Hızlı Tren (VFT) çalıştırma planları yapılmış ama çevresel ve finansal güçlüklerle karşılaşılmıştır. Bu proje gerçekleştiğinde 10,5 saat kadar süren bu hattaki yolculuk süresi daha kısalacaktır. Darwin ile Alice Springs'i bağlayacak bir hat da açılmaya hazırlanmaktadır.

Minimum yolculuk süreleri : Sidney Perth 65 saat, Adelaide-Perth 44 saat, Adelaide-Alice Springs 20 saat, Adelaide-Melbourne ve Melbourne- Sidney hatları 11 saat, sidney-Brisbane 12-15 saat, Brisbane-Cairns 32 saat olarak gözükmektedir.

Rezervasyonlar

Yerel hizmetlerde rezervasyona gerek yoktur. Biletinizi alır trene atlarsınız. Uzun mesafeler söz konusu olduğunda işler değişir. Bazı hatlarda haftada sadece iki ya da üç tren olur.Bu yüzden istasyonlardan ya da şehirlerdeki bilet satış ofislerinden rezervasyon yaptırmak önemlidir. Yüz yüze rezervasyon yaptırma şansınız yoksa telefonla halledebilirsiniz. 132232 Avustralya'nın her yerinden tren rezervasyonları için genel numaradır. 

Ücretler

Bir çok hatta (Sidney-Surfers Paradise, Brisbane-Cairns, Melbourne-Canberra gibi) ekonomi sınıfı biletleri 100 km için 10$ olarak ücretlendirilmiştir. Tabi fiyatlar siz Avustralya'ya gidene dek değişebilir. Aslında biraz geç de olsa bu kitaptaki tüm fiyatların zaman içinde değişebileceğini itiraf ediyorum.

Kısa hatlar uzunlardan, kilometre başına fiyat olarak düşünüldüğünde, daha pahalıdırlar.Gidiş-Dönüş biletleri tek gidişin iki katı kadardırlar. Ekonomi sınıfı bilet -tek yön- fiyatı örnekleri: Sidney-Melbourne114$,Sidney-Canberra 45$, Melbourne-Adelaide 67$ (öğrenci 47$), Sidney-Brisbane 114$, Brisbane-Cairns 156$. Birinci sınıf koltuklar genellikle ekonomi sınıfı biletlerden %40 ila %50 arası daha pahalıdır. Bazı indirimli biletlerle herhangi bir istasyonda seyahatinizi yarıda kesebilir, oranın tadını verilen süreler içinde çıkardıktan sonra trenle yolculuğunuza devam edebilirsiniz. 

Daha önce bahsettiğimiz eyaletler arası hatlardaki ekonomi sınıfı ücretleri ise: Overland (Adelaide-Melbourne) 197$, Ghan (Adelaide-Alice) 390$, ve Indian Pacific (Sidney-Perth) 459$'dır. Ghan ve Indian Pacific ekspreslerinde "tatil" sınıfı biletler ekonomi sınıfının iki , birinci sınıf biletler ise üç katıdırlar.

Ekstralar

Yataklı servisin ücreti daha fazladır ama uzun mesafelerde ödediğinize değecektir. Fark genellikle 35$'dır. Örneğin Brisbane-Cairns arası normal koltuk 156$ ekonomi sınıfı bir yatak ise 195$'dır. Bazı hatlarda ise yatak birinci sınıf hizmetin parçası sayılmakta bu yüzden çok daha pahalı olmaktadır.

İndirimler

Önceden rezerve ettirilen biletler için indirim oranları %40'a kadar varmaktadır. Talebin düşük olduğu dönemlerde bu indirimleri hareket gününde bilet alsanız dahi bulabilirsiniz. 4-15 yaş arası çocuklar, ve bazı durumlarda öğrenciler ile emekliler de belli indirimlere muhataptırlar.

Yolculuk Pasoları

Pasaportunuzla Austrail Pass gibi tüm Avustralya hatları için geçerli pasoyu alabilirsiniz. Queensland, New South Wales, Victoria ve Batı Avustralya eyalet içi demiryolu ağında geçerli pasolar sunmaktadırlar. Detaylar bölgelerin anlatıldığı bölümlerde verilmiştir. 

Bagajlar

Eyalet içi olağan ağırlık yolcu başına 50 kg'dır. Eğer bagajınız çok ağırsa onu kontrol vagonuna götürmeniz gerekecektir. Bunun için istasyona erken gelmeniz akıllıca olacaktır.