Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Trafik Kuralları

Her eyalet kendi trafik yönetmeliklerine sahiptir (eyalet bölümlerinde bilgi verilmektedir). Otobanlarda uluslararası kuralları geçerlidir: Otobanlarda acil durum haricinde durmak, u dönüşü yapmak, bisiklete binmek ve yaya dolaşmak (otostop dahil) yasaktır.1999'da araba kullanırken cep telefonu ile konuşmak yasaklanmıştır.

Şehir içi yollarda bir dizi kural ziyaretçileri iyice şaşırtmak için konulmuş gibi gözükür. Trafik ışıklarında ya da Merkezi İş Caddelerinde (CBD işareti ile gösterilir, örneğin şehir merkezleri CBD'dir) U dönüşü yapmak yasaktır, bunun yerine dolaşmanız gerekecektir. Özellikle mahallelerde sağdan akan taşıtlara yol vermek genel bir uygulamadır. Bunun anlamı anayolda siz ilerliyor bile olsanız sağa kavuşan küçük caddelerden çıkan arabalara yol vermeniz gerekeceğidir. 

Park ederken, arabanızın yönü park ettiğiniz şeridin akış yönüne dönük olmak zorundadır. Bunun tersini yaparsanız ceza yeme riskiniz yüksektir. 

Bazı trafik ışıklı bölgelerde kesik yer işaretleri sağa dönerken izlemeniz gereken yolu tarif ederler. Bu kesik işaretlerin içinde kalan şeridi takip ederek dönüşü gerçekleştirmeniz gerekir ama bu da oldukça kafa karıştırıcı durumlara yol açabilir. 

Hız Limitleri

Eyaletten eyalete değişkenlik gösterirler ama genelde 100 ya da 110km/s'tir.Hız limitini gösteren tabelalarda rakam kırmızı dairenin içindedir. Daha düşük hız limitleri şehir içi yollarda aynı şekilde gösterilmişlerdir. Genellikle 60km/s bazen de 50 km/s şehir içi maksimum limitleri vardır. Bir hız limiti tabelasının üzerindeki çifte ok işareti bu limitin yolda daha önceki limitin devam ettiğini gösterir. Avustralyalılar özellikle otobanlarda bu hız limitlerine aldırmamaya özen gösterirler.

Alkol

Yollarda meydana gelen ölümlerin bir çoğu alkollü araba kullanmak yüzünden olur. Polis bu yüzden bir dizi önlem almıştır. Trafik polisi bazen yolları bloke eder ve gelen her arabaya alkol kontrolü yapılır. Bu işte kullanılan standart cihazları mevcuttur. Alkol limiti eyaletten eyalete değişebilir (yabancı ehliyetlerle araba kullananlar için daha düşük oranlar sınır konulmuştur). Bir çok eyaletteki yasal limit 0,05'tir. Yani ilk saatte iki içki ve sonraki her saat için bir içki. Araba kullanmayı yeni öğrenen aday sürücüler 0,02'den fazla içerlerse ceza alırlar.

Bazı publarda kendi alkol oranınızı ölçebileceğiniz üfleme cihazları bulunur. Ama bu aletlere çok da güvenmeyin, barın üfleme cihazında normal oranlarda gözükseniz dahi polis eğer sizi fazla alkollü yorumlarsa ceza alabilirsiniz. 

Cezalar

Avustralyalı trafik polisleri son derece kararlıdırlar ve cezalar da gayet serttir. Polis helikopteri bazı otobanların üstünde uçarak aşırı hız yapan araçları tespit eder. Aşırı hız yaparken tespit edilirseniz kesin ceza keserler. Trafik ışıklarından size göre gayet güvenli bir U dönüşü yaparsanız 100$'ı, bomboş bir kavşakta kırmızı ışıkta geçerseniz de 250$'ı hemen hazırlayın. Ortalıkta polis falan gözükmese de kavşaklardaki trafik ışıklarında bulunan kameralar sizi mutlaka tespit ederler. Hız limitlerini aşmak da limiti ne kadar aştığınıza göre cezalandırılır: 10 km/s aşarsanız 30$, 20km/s aşarsanız 100$, 30km/s ararsanız 2000$ gibi geometrik bir artış söz konusudur. Bu tür cezalar aldığınızda trafik ceza puanınız da düşer. Olayı abartırsanız trafikten men edilirsiniz ve bu Türkiye Trafik Müdürlüğüne de bildirilir. Özellikle alkol limitini aşmanın cezaları çok fecidir. Ehliyetiniz alınır, Türkiye'ye durum aktarılır, yüklü miktarda para ödersiniz ve bazen aracınız müsadere bile edilebilir. Yani alkol konusunda bizden çok daha sert uygulamaları vardır.