Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toprak yapısı ve iklim

Avustralya, batida ve merkezde bulunan taşlı ve kumlu büyük çölleri ve yaylaları ile, güneye indikçe dar bir eğim ile lerleyen kıyı seridini çevreleyen azametli palatoları ve düzlükleriyle oldukça farklı bir toprak yapısına sahiptir. Kıyı seritlerinde geniş kumsallar ve bereketli bir bitki örtüsü vardır. Bunlar, Sidney'in batısında kalan Mavi Dağlar'in sarp yamaçları ve Brisbane'in kuzeyindeki uzun, ihtişamlı Glasshouse Dağları'nin patlamis yanardağ agizlarından batı Adelaide'in güney kıyı seridinde kalan düz ovalara kadar değişen çok çeşitli bir toprak biçimiyle tamamlanmaktadır. 

Murray ve Darling nehirleri birleserek Avustralya'daki en uzun nehir sistemini, yani bir milyon kilometre kareden ya da ana kara yüzölçümünün yüzde 14'ünden fazlasını kaplayan, Murray-Darling Havzasi'ni oluşturmaktadır. Eyre Gölü, kıtasal kara kütlesinin merkezinin yakınında 9000km kareden daha büyük bir alanı kaplayan büyük bir tuz gölü, yer yer kurumustur.

Ana karanın yaklaşık üçte biri, Tropik Capricorn bölgesinin kuzeyinde yer almakta, geri kalan kısmı ise 39° güneye uzanmaktadır. Ülkenin büyük kısmı, yaklaşık yüzde 70'i, kurak ya da yarı kuraktir ve merkezin büyük bir bölümü ise yerleşime uygun değildir. Yirmi ana çöl ana karanın yüzde 20'sini oluşturmaktadır. Kıtanın üçte birinden fazlası da düşük yağış miktari nedeniyle çöl görünümündedir. 

Ülkenin yıllık ortalama yağış miktari olan 465 mm seviyesi yıldan yıla büyük değişiklikler göstermektedir ve kıta üzerindeki dağılımı heryerde esit değildir. En kuru yer, yılda ortalama 125 mm'nin altında yağış alan Eyre Gölü'nün akaçlama havzasidir. En sulak bölgeler ise tropik küzey doğu bölgesi ve Tazmanya'nin güney batı kesimleridir. 

Ancak, Avustralya, nüfusun en yoğun sekilide toplandığı kıyı seridinin yakınlarında iyi su alan verimli topraklara da sahiptir. Burada Avustralyalılar bir çok farklı iklim türünü yasamaktadır; kuzeyde islak ve nemli tropik koşullar; merkez Avustralya'nın Tazmanya Adasında bulunan en güney Eyaleti'nin başkenti Hobart'in gece görünüsü doğu ve batı kıyı seridinde ilik ve sicak; ve güney kiyiları ile Tazmanya'da ise daha serin bir hava. Avustralya'nın tüm bölgelerinde ilik bir yaz ve kismen daha iliman bir kış yasanir ve nüfusun yoğun olduğu yerleşim yerlerinde ya da yakınlarında kar yağışina oldukça ender rastlanir. 

Avustralya'da şimdiye kadar kaydedilen en yüksek hava sıcaklığı, 1889 yılında kıtanın kuzey doğu bölümünün içlarında kalan Cloncurry'de 53°C olarak kaydedilmiştir. En soğuk hava sıcaklığı ise, 1994 yılında Kosciuszko Dağının karlik bölgelerindeki Charlotte Geçidi'nde -23°C olarak kaydedilmiştir..