Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Telefon ve Haberleşme

Avustralya'nın yaygın ve ulusal telefon ağı işleticisi son bir kaç yılda büyük bir yenilenme hamlesi gerçekleştiren TELSTRA'dır. Amerika ve Avrupa'daki şirketlerle beraber çalışarak özel telefon şirketlerinin rekabetiyle başa çıkmak için atılımlarına devam etmektedir. En büyük rakibi Cable&Wireless bünyesinde yer alan "Optus" şirketidir. etraftaki bir çok telefon kartla çalışır. Telstra'nın kartlarını bayilerden ve gazetecilerden alabilirsiniz. 5,10,20 ve 50$'lık türleri vardır. Bunlar uluslararası aramalar için gayet uygundurlar. Telstra'nın ücretsiz bir hizmeti olan "Avustralya'dan Evinizi Nasıl Ararsınız ?" adlı kitapçık da zaman dilimi farklarını ve diğer faydalı bilgileri içermektedir.

Avustralya'da yerel konuşmaları özel telefonlardan 22 sent, ücretli telefonlardan 40 sent ödedikten sonra süresiz yapabilirsiniz. Yani bir kez ücreti ödedikten sonra sonsuza dek konuşabilirsiniz. Avustralya'da yerel dediğimizde bile mevzu bahis uzaklıkların büyüklüğü düşünüldüğünde bu ücretlerin gayet makul olduğu anlaşılacaktır. Daha az hoşlanacağınız bir özellik ise beklemedeyken bir çok şirketin çok garip müzikler çalmasıdır.

Tonlar

Bir numarayı arayıp çaldırdığınızda siz ya sürekli bir vızıltı ya da sürekli bir nota duyarsınız. Sizin telefonunuz çalarken iki kısa zil sesi, uzun bir sessizlik ve gene iki kısa zil sesi serisi duyulur. Bir numara düştüğünde tekrar eden bir nota duyulur. Tüm repertuarı öğrenmek isteyenler 1100'ü arasın.

Numaralar

Avustralya'da telefon numaraları 8 rakamlıdır. Önlerinde dört alan kodundan biri bulunur.

02- New South Wales veACT
03- Victoria ve Tazmanya
08-South Australia, Western Australia ve Northern Territory (Kuzey Bölgesi)
09-Queensland

Yerel bir numarayı arıyorsanız alan kodunu da tuşlamaya tabi ki gerek yoktur. Aynı alanda kodunda ama uzak bir noktayı arıyorsanız gene kodu tuşlamadan ararsınız ama düşülen ücret daha yüksek olur.

13'le başlayan 6 rakamlı numaralar büyük şirketlere (Ansett gibi) aittir. Bu no'lardan birini aradığınızda en yakınızdaki şubeye bağlanır böylece yerel arama yapmış olursunuz. Ücretsiz numaralar 1800 ya da 008 ile başlar. 190 ile başlayan numaralar özel hizmet hatlarıdır ve bazen çok pahalı tarifelere denk gelebilirsiniz. 

Rehberler

Avustralya'da bir çok postanenin ve telefon kulübesinin sapa sağlam rehberleri olduğunu görmek insanı sevindirir. İlk sayfalar faydalı bilgilere ayrılmıştır. Örneğin bir kasırgada ne yapmak nereleri aramak gerektiği, yerel demiryolu banliyösü gibi. Rehberde beyaz sayfalarda alfabetik telefon no'ları, sarı sayfalarda alfabetik işyerleri ve mavi sayfalarda kamuya yararlı telefonlar ile devlet kurumlarının telefonları bulunur. Özel bir kişiyi ya da numarayı net üzerinden hem satı hem de beyaz sayfalardan hızlı bir şekilde arayabilirsiniz (www.yellowpages.com.au).

Rehber ile ilgili telefon no'su 1223'tür. Denizaşırı ülkelerle ilgili sorularınızı da 1225'e sorabilirsiniz. Sarı sayfalar için 131319'u çevirin. Bu aramaların tümü ücretsizdir. Rehberde bulunamayan numaralar silent number yani suskun numara derler.

Jetonlu Telefonlar

Şehirlerde bol bol bulunurlar. Ben jetonlu desem de bozuklukla, 5,10,20,50 sent ya da 1 ve 2 dolar atarak, çalışırlar. Ayrıca ücreti ödenmiş kartlarla da kullanılabilirler. Bir çoğu direkt uluslararası aramaya açıktır. Yerel aramalar için dükkanlarda, publarda ve restoranlarda 40 sente süresiz konuşabileceğiniz "mavi telefon "(blue phone) denilen ve jetonlulardan biraz daha büyük ankesörler bulunur.

Jetonla uluslararası arama yaparken elinizde bir sürü bozukluk hazır beklemelidir. Jetonunuz bitmeden 10 saniye önce uyarı sesi gelir. Aslında uluslararası ve uzak mesafe aramaları için en iyisi kredi kartlarıyla çalışan telefonlardan aramaktır. Bu tür telefonları denizaşırı iletişim büroları, havaalanları ve diğer önemli merkezlerde bulabilirsiniz. Kredi kartınızın manyetik şeridini okuyucudan geçirin, şifrenizi tuşlayın, daha sonra numarayı tuşlayın ve konuşun. Bu telefonlarda minimum ücret 1,20$ olduğundan yerel konuşma yapmak akıllıca olmaz. Denizaşırı konuşmalar için düşük tarife akşam 23.00'dan sabah 6.00'a kadar geçerlidir. Ayrıca Cumartesi tüm gün düşük tarife geçerlidir.

Örneğin Türkiye'de 0212 244 45 67 numaralı bir telefonu aramak istediğinizde çevirmeniz gereken numaralar:  001 90 212 244 45 67. 

Konturlu Kartlar

Bazı şirketler kontur yükleyebileceğiniz telefon kartları satmaktadır. Bunlarla uluslararası konuşma yapmak çok ucuza gelmektedir. Kartlar bir çok dükkandan-gazeteciler, eczacılar, manavlar vb..- satın alınabilir. Karta kredi kartınızdan düşülmek üzere istediğiniz kadar yükleme yapabilirsiniz. Bu kartlarla konuşmak için kartta bulunan bir numarayı tuşlayacaksınız. daha sonra konuşmak için gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Bu kartları satan şirketler pek fazladır ve bazen karta yüklediğiniz kredi tükenmeden şirket tükenir. Böylece kazığı yemiş olursunuz. Bu sebeple aşağıda en güvenilir olanları sıralıyorum: 

Card Call International :1800 240640
Connect the World Phone Card : 1800 786 391
DigiPlus : 1300 36 1441
eKno Communication Card : 1800 674 100
Ezi Great Rate Card : 1800 766766/1300 363511
OneTel: 1800501110
OptusPhone Express: 1800 786956
OzEmail : 1300 366788
Telstra Phoneway Card : 1800 068106
Unidial: 1800 737011
Virtel Global Prepaid Phonecard: 1800 555 247

Bazı şirketler ücretsiz sesli mesaj hizmeti de vermektedirler. Böylece siz ailenize onlar da size sesli mesaj bırakabilirler.

Uzun Mesafe Aramalar 

Mesafeye ve günün saatlerine göre değişen dört tarife bulunmaktadır. En ucuzu ekonomi tarifesi adı altında akşam 22.00 ile sabah 8.00 arasında ve tüm pazar günü boyunca yapılabilir. Diğer indirimli tarife akşamüstü 18.00 ile akşam 22.00 arasında Pazar hariç tüm günlerde geçerlidir. Öğleden sonra 12.30 ile 13.30 arası normal tarifenin biraz altında olan gün ortası tarifesi geçerlidir. Günün diğer zamanları normal tarife uygulanır. gün ortası tarifesi %10, gece tarifesi %33 ve ekonomi tarifesi %50 indirimlidir. Ankesörler %50-100 arası daha pahalıdır.

Eğer santral aracılığıyla bir arama yapmak istiyorsanız 21550'yi tuşlayın. Ödemeli aramak için "Country Direct" hizmetini kullanarak Türkiye'deki telekom operatörüne bağlanabilirsiniz. 

Cep Telefonları

Avustralya dünyada cep telefonlarının en çok kullanıldığı ülkelerden biridir. Son çıkan kanun GSM'lerin araba sürerken kullanılmasını yasaklamıştır ama tıpkı bizdeki gibi pek etkili olamamıştır. bir çok turist, bilhassa bir işe girmek için ajanslara baş vurmuş olanlar, bir tane GSM edinmeye karar verir. Eğer sizin zaten varsa, zaten Türk olup da cep telefonunuzun olmaması gibi bir şey ananelerimizle örtüşmez, bunu kullanabilirsiniz ama tipi ve hizmet sağlayıcı şirketinizin Telstra ile anlaşması olup olmadığı önemlidir. Gitmeden bunu öğrenmek faydalı olur.

Otellerden Arama

Yerel aramalar için ücretsiz telefonlar lüks otellerin lobilerinde sizi bekler. Hat almak için 9 ya da 0 kullanılır. eğer bir turiste benziyorsanız ya da bir turisti ziyaret ediyormuş izlenimi veriyorsanız kimse sizi rahatsız etmez. Otel odanızdan yerel olmayan aramalar yapmayın çünkü uzun mesafe ve uluslararası aramalar çok tuzluya mal olur.

Radyo Telefon (Telsiz) 

Bazı çok ücra bölge ancak bu tarz telefonlara açıktırlar. Onların kodları, mesela Alice Springs RIT 1234 gibi, değişiktir Ücretler pahalıdır ve biri sözünü bitirmeden diğeri konuşmaz. Konuşmanız bittiğinde "Tamam" yani İngilizce "Over" demeyi ve karşıdakinin konuşmasının bitmesini beklemeyi unutmayın. Askerliğini muhabereci olarak yapanlar bu noktada avantajlıdırlar.