Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Tazmanya

Nüfus : 450,000 Başkent: Hobart (Nüfus 190,000)

Eğer Tazmanya Avustralya'nın bir parçası değilde bağımsız bir ülke olsaydı çok daha fazla insan oraya giderdi diye düşünüyorum.Yüzölçümü 68,300 kilometre karedir ve Avustraya'daki kuru iç bölgelerden çok farklı ılık ve nemli bir iklimi vardır. İnsanları, toprakları ve iklimi açısından Tazmanya, Yeni Zelanda'ya benzer. Tatil yapmak isteyen Avustralyalılar için popüler bir yerdir ve baen Aussieler Bass Boğazını geçerken denizaşırı yolculuk yapıyorlarmış gibi hissederler.

Ama Tazmanya'nın eşssizliğini anlatması ve göstermesi zordur. Adanın tek bir milli kimliği yoktur. Nemli iklimi ve adaya ulaşmanın masraflı oluşu bir çok turisti Tazmanya ziyareti kararından caydırır. Aslında bu da adanın özgünlüğünün ve gizemliliğinin korumasına yardım eder. 

En ünlü doğal çekim merkezleri Güney Batı Issızlığı, Kuzey dağları ve Doğu sahilidir. Güney doğu'da başkent Hobart yer alır ve bu taraflarda adanın ceza sömürgesi tarihinden izler görmek mümkündür. Tazmanya, ekonomisi tarıma, ormancılığa ve hidroelektiriğe dayanan fakir bir eyalettir. Ormancılık ve hidrolelektrik konuları tutuculardan tepki görmektedir. Doğal kaynakların ekonomik değerlere dönüşmesi durumlarında oertaya çıkan sürtüşmeler Tazmanya'da önemli bir başlık olagelmiştir. Eyaletin büyük bir kısmı bakirdir ve toprakların üçte biri koruma altındadır. Tazmanya giderek 21nci yüzyılın bir ekosistem harikası olarak görülmekte ve bu da çevrecilere mücadelelerinde avantaj sağlamaktadır. Tazmanya turistler tarafından tanınmakta fakat onları çekmek için çok da fazla uğraşmamaktadır. 

Bir dizi doğal güzelliğin yanısıra Tazmanya'daki bazı kasabalar zengin bir modern geçmişe sahiptirler. Adaya ismini veren Hollandalı denizci Abel Tasman burayı 1642'de keşfetmiştir. O, adaya Van Diemen's Land adı vermiş ve Hollanda Doğu Antillerine bağlı bir toprak parçası olarak bırakmıştır. İngilizler adaya 1804'te yerleşmişler ve ada NSW'ye bağlanmıştır. İklimi ve pozisyonu sebebiyle ada bir ceza kolonisi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ada 1825'te baskıcı vali GeorgeArthur'la beraber ayrı bir kimlik kazanmıştır. Arthur insanoğlunun doğasında vahşet ve kötülük olduğuna inanmış, o yüzden de adadaki hükümlülere korkunç şeyler yapmıştır. Ada uzun yıllar boyunca İngilizce konuşulan dünyanın en berbat yeri olarak bilinmiştir. Arthur adada yaşayan Aborjinlerin görüldükleri yerde öldürülmeleri emrini vermiş ve büyük çaplı harekatlarla adadaki tüm Aborjin nüfusunu katletmek için çeşitli denemelerde bulunmuştur. 

1853'te adaya suçluların götürülmesi durdurulmuş ve adada baskı, açlık, hastalık gibi yok edicilerden kurtulabilenlere özgürlükleri verilmiştir. Arthur'un soykırımından kurtulabilen Aborjinler misyonerlere teslim edilmişler, Flinders Adasına düzeltilmeye götürülmüşler ve misyonerler de kendi zırvalarını bu insanlara aşılamayı başaramamışlardır. Son safkan Tazmanyalı Aborjin 1876'da ölmüştür.

Sonraki yarım yüzyılda Tazmanya insan ve doğanı içiçe olduğu bir huzur ve barış adası olmuştur. Ama ekonomik realiteler ortaya çıkmaya başlamıştır. Sırf tarım ekonomisi ile geçinen Tazmanya diğer Avustraya eyaletlerinden ekonomik olarak çok gerilerde kalmıştır. Girişimciler adanın doğal kaynaklarına gözlerini dikmişlerdir. Tazmanya'nın ilk hidroelektrik santrali 80 yıl önce devreye girmiştir ve çeşitli projeler hala devam etmektedir. Franklin Nehrinin hidroelektrik için yeniden düzenlenmesi çevrecilerin Tazmanya doğası için verdikleri savaşın başlmasına sebep olmuştur. bu savaş Tazmanyalıların verdiği içten destekleberaber kazanılmıştır ama doğayı zedeleyecek birçok başk bir projeler de sırada beklemektedir. 


İKLİM

Tazmanya'nın iklimi anakaranın kuru ve sert ikliminden çok farklıdır. Avustralyalılar da Tazmanya'nın ikliminden bihaber olarak orayı çoğunlukla yağışlı ve soğuk bir yer olarak tasavvur ederler.

Aslında Tazmanya dört mevsimi, bir kaç uç değer dışında, ılık yaşayan bir yerdir. Hobart olsa olsa Antalya 'dan biraz daha soğuk olabilir. Sidney'in ancak yarısı kadar yağış alır fakat yılın günlerinin yarısında yağış vardır. En fazla yağış Temmuz 'dan Ekime kadarki dönemde ve en az yağış da Şubat'ta düşer. Hobart yazın 7 ya da 8 saat kışın da bunun yarısı kadar güneş ışığı alır. Tazmanya'da ortalama kış sıcaklıkları ekvatora çok daha yakın olan İç Bölge şehirlerinden (Alice Springs, Kalgoorlie ve Canberra) daha yüksektir. 

Ülkenin vahşi ve seyrek nüfuslu Batı Sahili kalabalık Doğu Sahilinden çok farklıdır. Batı'da ortalama yağış dört kat fazladır ve ortlama yaz sıcaklığı 16 Dereceyi geçmez. Gene de milli parklarda orman yangınları kuru günlerden ötürü patlak verirler. Ateş yakma yasağı olan dönemlerde pikniklerde ateş sadece belli yerlerde yakılabilir. Sigara izmariti ya da kibrit atmak suçtur. en üst düzey ateş yasağı dönemlerind dışarıda herhangi bir yerde ateş yakmak yasaklanır.

Tüm bunlardan sonra, Tazmanya'ya yılın hangi mevsiminde gidersenizgidin bir yağmurluk ve bir bot giyerek gitmeniz akıllıcaolacaktır. Su sıcaklıkları en ılık kumsalları barındıran gayet doğu Sahilinde bile düşük olduğundan çok fazla deniz sevdasına kapılmayın. 

İNSANLAR

40,000 yıl için Tazmanya'nın sakinleri Aborjinlerdi. 20,000 yıl önce Buz Çağının ardından okyanus seviyesi yükselince bu topraklar bir adaya dönüştü. Aborrjinler yarı göçebe bir hayat sürdüler, ilkel aletleri vardı ve birden fazla dil konuşabiliyorlardı. Beyaz kolonicilerin gelmesiyle bu ırkın yok edilmesi süreci başladı. Hala Aborjin olduğunu iddia edenler çıksa da bunlara da kimse aldırmamakta ve iddialarına kula asmamaktadır. 

Modern Tazmanyalılar ("Tassieler" ya da "Tasweigians" ama siz bu ikinciyi kullanmayın), Avustralyalılardan neredeyse tamamen farklı bir ırktırlar. Adalılar kendilerini anakaradan ayrı görürler ve tam bir Yeni Zelanda Avustralya karışımı görüntü sergilerler. Eğer Queensland ya da Kuzey bölgesinden geliyorsanız tam bir kültür şokun hazır olun. Tassieler de diğer Avustralyalı anglo sakson beyazların Avrupalı köklerine sahip olsalar da kendi acılı geçmişleri ve adalılığın getirdiği bazı özellikler onara ayrı bir duyarlık ve karakter vermiştir. Ama anakara Avustralyalıları onlarla ilgili bir çok (bizdeki Karadeniz fıkraları gibi) şakalar ve hikayeler anlatmaya bayılırlar. 

Arkadaş Edinme 

Diğer eyaletlerdekilerden de fazla bir samimiyet ve konukseverlikle karşılaşacaksınız. Gerçekten de anakaraya taşınan Tazmanyalılar kendi adalarındaki eyaletdaşlarının ne kadar arkadaş canlısı olduğunu bu taşınmadan sonra anladıklarını söylerler. Tazmanya'ya bir ziyaret anakaradaki insan ve coğrafya sertliğinin getirdiği strese bir ilaç vazifesi yapabilir. 

İnsanlarla tanışmak kolaydır. Bir çoğu turistlerle ilgilenirler ve size yardım etmek için çırpınacaklardır. Siz de açık yürekli olun ama bir çok Tazmanyalının da doğal çevre ile ilgili konularda çok hassas olduğunu unutmayın. Bir kısmı da bunun tam tersini düşünmekte ve örneğin Canberra'da alınan kararlara göre çıkan ağaç kesme yasalarını kendilerini boğan bir kement oarak algılamaktadır. Bu taraflardan birinin görüşlerine katılıyorsanız ve bunları açıkça söylerseniz büyük bir polemiğin ortasında kalabilirsiniz. Ama tabi bu size kalmış bir şeydir, ister görüşlerinizi belirtirsiniz ister başka konulrdan muhabbet edersiniz.