Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Suç ve Güvenlik

barrow : Black Maria 
bashed : dövülmek
blue :dövüş 
bong : çanağı da olan afyon pipeti, marijuana çekmek için kullanılır (Türkiye'de bazuka yöntemi olarak geçer ç.n.)
bongover : çok fazla marijuana içilen bir akşamın sabahı
crim : suçlu
demon : polis, dedektif
dob in :birini içeri attırmak
donnybrook : bar kavgası
early release 
licence : bir cezalı veya hükümlünün kaçmayacağı hakkında verdiği söz
ginger : bir müşteriyi soymak için ortağıyla beraber çalışan fahişe
hop :polis
hop-head :ağır marijuana içicisi

Bir çok Avustralyalı iç rahatlatıcı bir şekilde güvenilirdir. Ama bu tüm Avustralyalıların kanuna saygılı oldukları anlamına gelmez. Bir çok Batı ülkesinden çok daha az kişisel suç işlenir fakat Avustralya'da politikacıların ve polislerin karıştığı bir çok skandallar olur. Ayrıca mafya da vardır ama bir turist bunlardan pub muhabbeti dışında pek etkilenmez. Kapkaççılar dolaşırlar ve turistler de en kolay hedeflerdir. Eşyalarınızı arabanızda görünür şekilde bırakmayın. Yankesicilik bilhassa spor faaliyetlerinin olduğu yerlerde çok yaygındır. 

Avustralya'da tehlikeli semtler öyle adım başı karşınıza çıkmazlar. Kırmızı ışıklı caddelerin ve uyuşturucu ticaretinin yapıldığı belli yerlerde dahi aşırı bir rahtasızlık hissedilmez. Ama gene de bir çok kadın Sidney'deki Kings Cross caddesinde geceleri yürümek durumunda kalırsa rahatsızlık hissedebilir. Gerçekten de bu caddede özellikle sırt çantalılara dönük bir çok saldırılar son bir kaç yılda gerçekleşmiştir. Son 16 yılda ciddi saldırıların sayısı beşe katlanmıştır. Özellikle Cairns ve Gold Coast gibi turistik bölgelerde park halindeki araçlara hırsızlık amaçlı müdahaleler rapor edilmektedir.

Ağır Suçlar

1996'da Tazmanya Porth Arthur'da yaşanan silah ve vurulma dehşetinden sonra Avustralya yasaları ateşli silah edinmeyi sınırlamış ve zorlaştırmıştır. O zamana dek Avustralyalıların ellerinde bulundurdukları silahlar sayıca çok fazlaydı. Bir çok silah spor amaçlı kullanılsa da bunların suç ya da çatışmaya dönük kullanılmasını engellemek çok zordu.

Şehirler bir çok kadın turist için gayet güvenli yerlerdir. Gene de iyi aydınlatılmamış yollarda geceleri yalnız dolaşmaları tavsiye edilmez. Son bir kaç yılda sırt çantalılara bir dizi saldırı gerçekleşmiştir. Aslında son on yılda 22 turist öldürülmüştür. Turistler için, Özellikle İç Bölgelerde önemli güvenlik sorunlarından biri de barlar kapanırken çıkması muhtemel kavgalardır.

YASA

Birçok Avustralyalı polis silahlıdır ama tehlikeli ya da saldırgan değildirler. Gece geç saatlerde araba sürüyorsanız onları görürsünüz ve en fazla bir içki kontrolü yaparak sizinle muhatap olurlar.

Avustralya haber alma teşkilatına ASIO denir. (Avustralya Güvenlik ve Haber alma Teşkilatı)

Tutuklamalar ve Suçlamalar

Avustralya polisi geniş bir tutuklama yetkisine sahiptir ve mantıklı bir gerekçesi varsa sizi tutuklamakta duraklamaz. Tutuklanırsanız isim ve adresinizi vermek zorunda değilsiniz ve sorulara cevap vermeden bir avukat ya da arkadaşınızı çağırma hakkına sahipsinizdir. Gerekirse polis size bir avukat bulacaktır. Bir çok eyalette ifadeniz kamera ile banda çekilir. Neyle suçlandığınız kesinleştikten sonra ya gözaltında kalırsınız ya da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırsınız. Yargılanmak üzere serbest bırakılan yabancı ziyaretçilerin ülkeyi terk etmemeleri için pasaportları alınır. 

Mahkemeye çıkmadan önce mutlaka kendinize bir avukat bulun. İngiltere vatandaşlarına çeşitli kamu hakları ile ücretsiz avukatlar tahsis edilmektedir ama siz özel bir avukat bulmak durumundasınız.

Uyuşturucular

Marijuana Avustralya'nın hemen hemen her yerinde bilhassa da evlerin arka bahçelerinde yetişir. Orta sınıfta marijuana içmek bira ya da sigara içmek kadar doğal karşılanan bir olaydır. Ama sonuçta marijuana ve diğer uyuşturucuların kullanımı yasaktır. Her eyaletin kendi cezaları vardır ve gayet de ağır cezalar bulunur. NSW ve Batı Avustralya'da küçük miktarda bir kenevir ile yakalanırsanız 2,000$ ve/veya 2 yıl hapis cezası alırsınız. Güney Avustralya'da böyle bir miktar suç sayılmaz. Daha güçlü uyuşturucular bulundurursanız uyuşturucu satıcılarına verilen cezalara çarptırılabilirsiniz. 

Kafayı güzelleştirmenin en garip ve kolay yolu ise yasaldır. Queensland de yetişen bir kamışın salgılarını yaladığınızda LSD ya da magic mushroom kullanmış gibi halüsinasyonlar görürsünüz. 

Diğer Yasalar

Alkol ile ilgili yasaklara uymazlık etmeyin. Ayrıca Aborjin bölgelerinde içki bulundurma yasağını da unutmayın.

Ayrıca ırk ve cins ayrımı ile ilgili koruyucu yasalar bulunmaktadır. Eğer bu konularda bir rahatsızlığınız varsa hemen Equal Opportunity Office adlı büro ile temasa geçin. 

Marijuana ile ilgili yasalar serbestleştikçe tütün ile ilgili yasalar sertleşmektedir. Toplu taşıma araçlarında, sinemalarda, tiyatrolarda, asansörlerde, müzelerde ve galerilerde sigara içmek yasaktır. Melbourne da bazı açık hava alanlarında dahi sigara içmek yasaktır. Her eyaletin her konuda kendi kanunları olduğunu hep hatırlayın.

Başvuru

Eğer yasalarla başınız derde girerse en yakın Türk konsolosluğu ile temasa geçin. Serbest bırakılmanızı sağlayamasalar da yasalara uygun şekilde muamele görmenizi sağlarlar.